مطالب تصادفی

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت زمان اعلام نتایج آزمون ارشد وزارت بهداشت ؟ شرایط و زمان ثبت نام کنکور...

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را چگونه انجام دهیم؟ زمان ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 دفترچه...

ضرایب دروس امتحانی پایه دهم

ثبت نام آزمون تیزهوشان سال ۹۹

در این مقاله سعی داریم شرایط و زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان را خدمت داوطلبان عزیز به صورت مفید توضیح...

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ (مطالعه مقاله) ملاک های انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ انتخاب...

کلاس های تیزهوشان

تاریخ ارسال نوشته: 26 فوریه 2017
کلاس های تیزهوشان

کلاس های تیزهوشان

کلاس های تیزهوشان

شرکت در کلاس های فوق برنامه، برای تیزهوشان تا چه اندازه مفید است؟

کلاس های تیزهوشان

والدین امروز تمام تلاش خود را برای شرکت دادن فرزندانشان در کلاس های فوق برنامه تیزهوشان می کنند و این طور به نظر می رسد که در این راه خستگی ناپذیرند ولی آیا دانش آموز توان و تحمل این همه کلاس ها را دارد؟ آیا بار آموزشی هم برایشان در این کلاس ها وجود دارد؟ انسان در طول روزساعاتی را در آرامش به سر بردن نیاز دارد و همچنین ساعاتی را برای خوردن و خوابیدن. اگر قرار باشد این نیازهایش را هم در استرس و نگرانی به این موضوع به سر ببرد که به کلاسم برسم پس سریعتر نهارم را بخورم یا از ورزش کردنم صرف نظر کنم چون وقت ندارم باید به کلاس فوق برنامه برسم تمام آرامش خاطر از او سلب شده و بازدهی یادگیری او کاهش می یابد .

لزومی ندارد در همه کلاس ها شرکت بنمایید هر کلاسی(کلاس های تیزهوشان) که واقعا لازم دارید و مشکلاتی در این زمینه داشته و جهت رفع آنها در کلاس شرکت می نمایید این مشکلی ندارد و یا اگر واقعا وقت آزاد دارید و شرکت در این کلاس بار آموزشی شما را بالا می برد باز هم مشکلی نیست ولی اگر صرفا به خاطر اضطراب و استرسی(استرس تیزهوشان) است که از طریق اجتماع دوستان یا خانواده به شما وارد شده لزومی به شرکت در این کلاس ها نیست.

خیلی از پدر و مادرها فقط به خاطر رسیدن به عقده های خود و آرزوهای ناکام خود فرزندان را وادار به شرکت در کلاس های فوق برنامه می کنند تا از این طریق با بالا بردن سطح آگاهی فرزندشان بتوانند آنها را در مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی و غیره ثبت نام کنند. به این موضوع فکر نمی کنند که شاید فرزند آنها فقط یک شاگرد باهوش باشد که به نظر والدینش توانایی شرکت در مدارس تیزهوشان(کلاس های تیزهوشان) را دارد.

انتخاب کلاس های فوق برنامه(کلاس های تیزهوشان)

به احتمال زیاد این دانش آموزان اگر در مدرسه ای عادی آموزش ببینند خیلی موفق تر از زمانی خواهد بود که در مدارس تیزهوشان درس بخوانند. این دانش آموز می تواند خود را بشناسد و استعداد خود را در مدرسه ای عادی می تواند شکوفا کند در حالی که در مدرسه تیزهوشان شاید با فشار زیاد هم نتواند خود را به هم کلاسی هایش برساند و مشکلاتی برایش به وجود آمده و از تحصیل جا بماند.

شرکت در کلاس های فوق برنامه را بگذارید خود دانش آموز انتخاب کند نه با تشویق و اصرار. زیرا که به میل و رغبت خود در آن شرکت کند بازدهی و نتیجه خوبی در بر دارد. این در حالی است که اگر با تشویق والدین و …باشد فقط یک نوع فرار و وقت گذرانی به حساب می آید.

آیا انتخاب مدرسه تیزهوشان، تصمیم درستی است؟

آنچه کودک ما در مدرسه می آموزد، می تواند دانسته های او را زیاد کند ولی این به آن معنی نیست که نبوغ و فعالیت آنها افزایش می یابد.مدارسی که به دانش آموزان این امکان را می دهد که درباره حل یک مساله راه های متفاوتی را امتحان کند مدرسه خوبی است چرا که این مدرسه در پرورش قوای ذهنی فرزندان ما تأثیر گذار است.

در مدارسی که واقعا به فکر شکوفایی نسل آینده هستند، باید به جای اینکه تمام وقت دانش آموزان را با سپری کردن در کلاس های فوق برنامه، تلاش بیشتر بر سر موضوع آموزش داده شده و حفظ آن بگذارند، اگربه دانش آموز یک مساله بدهند و از او بخواهند سه روز یا یک هفته با راه های مختلف جواب آن را بیابد و امتحان کند کار درستی انجام داده اند و کمک زیادی به این دانش آموزان کرده اند.

متاسفانه خیلی از مدارس ما این آموزش را به دانش آموزان می دهند که چه کار کنند تا نمره بالاتری را کسب کنند یا در امتحانات، معدل بالاتری را داشته باشند و هیچ نقشی در پرورش هوش واستعداد تحصیلی دانش آموز ندارند.

نتیجه گیری

در کل منظور ما این نیست که انتخاب مدرسه تیزهوشان یا نمونه دولتی، تصمیم خوبی نیست بلکه بر این عقیده ایم که این مدارس خاص بچه های واقعا تیزهوش است نه باهوش. اتفاقا برای دانش آموزان تیزهوش خیلی مناسب است و آنان را برای ورود به عرصه پیشرفت علم و دانش آماده تر می کند و جامعه هم با خیالی آسوده تر می تواند آنها را در تصمیم گیری های بزرگ اجتماع بپذیرد. بر این باوریم که انتخاب مدرسه ای خوب برای هر دانش آموز نسبت به دیگری فرق دارد برای یکی تیزهوشان مناسب است، برای دوست دیگرش نمونه دولتی و یا شایدمدرسه ای عادی .

پس با کمک مشاوره و شناخت بیشتر از توانایی های خود به انتخاب نوع مدرسه بپردازید. هیچ گاه از روی این موضوع که دوست من در تیزهوشان تحصیل می کند و من هم باید به آنجا بروم تصمیم نادرستی نگیرید. شرکت در کلاس های تیزهوشان مفید است اما نه برای همه دانش آموزان.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرامسامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

 

هیچ نظری وجود ندارد