hit
counter

کاربرد پرونده تحصیلی

کاربرد پرونده تحصیلی

کاربرد پرونده تحصیلی

کاربرد پرونده تحصیلی

پاره ای از مواردی که پرونده تحصیلی مورد استفاده قرار می گیرد، به شرح زیر است:

1 – مشاور با استفاده از محتوای پرونده تحصیلی، مراجع را در انتخاب رشته تحصیلی، مواد درسی، پیشرفت تحصیلی و یا انتخاب شغل یاری می کند.

2 – معلمی که تازه به کلاس وارد می شود، با مطالعه پرونده های تحصیلی، دانش آموزان جدید خود را می شناسد و می تواند در تدریس، اختلافات فردی را مورد توجه قرار دهد و نیازمندی های دانش آموزان را در نظر بگیرد.

3 – در مصاحبه هایی که با والدین دانش آموزان انجام می گیرد، پرونده تحصیلی منبعی برای گفتگو در مورد وضع تحصیلی و سازشی دانش آموزان است.

4 – در موقع انتقال دانش آموزان از مدرسه ای به مدرسه دیگر، یا از یک مقطع تحصیلی به مقطع تحصیلی دیگر، پرونده تحصیلی که سوابق وی را در طول سال های تحصیلی شامل است، وسیله ای برای شناخت دانش آموز در مدرسه جدید است.

5 – پرونده تحصیلی وسیله ای برای کشف مسائل و مشکلات دانش آموزان و پیدا کردن علل احتمالی آنهاست و مشاور و سایر کارکنان راهنمایی را در انجام خدمات راهنمایی کمک می کند.

6 – پرونده تحصیلی یکی از وسایلی است که مشاور می تواند ا استفاده از محتوای آن از طریق تشکیل جلسات مصاحبه با دانش آموز، وی را در «خودشناسی» یاری کند. در این جلسات مشاور دانش آموز را با استعداد ها، توانایی ها و محدودیت هایش آشنا می سازد.

7 – با استفاده از اطلاعات کاربرد پرونده تحصیلی می توان دانش آموزی را در سازگاری با شرایط محیطی، اشتغال به فعالیت های مورد علاقه و رفع مسائل و مشکلات آنان در زمینه های مختلف کمک کرد.

مواردی دیگر در کاربرد پرونده تحصیلی

8 – پرونده تحصیلی این امکان را می دهد که دانش آموزان را با توجه به هدف های مختلف طبقه بندی کرد و در گروه های متفاوت جای داد.

9 – محتوای پرونده تحصیلی به شناخت دانش آموزانی که نقص عضوی دارند و یا با مشکلات تغذیه و رشد مواجه هستند و یا دارای نیاز های خاص و مشکلات عاطفی و روانی هستند، کمک می کند.

10 – جایگزینی دانش آموزان: معلم یا مشاور با استفاده از اطلاعات مندرج در پرونده تحصیلی و گاهی از نیاز ها، رغبت ها و توانایی های دانش آموزان آنان را در فعالیت ها و برنامه های خاصی مانند کلاس های تقویتی، هنری، فوق برنامه و تجربه شغلی جایگزین می سازد.

11 – از طریق پرونده تحصیلی می توان به مواردی که نیاز به مشاوره دارند، پی برد. بسیاری از دانش آموزانی که احتیاج به مشاوره دارند ممکن است شخصا مراجعه نکنند. مطالعه پرونده تحصیلی می تواند مشاور را متوجه مشکل دانش آموز و احضار او برای مشاوره کند.

12 – پرونده تحصیلی به مشاور کمک می کند تا مواردی که نیاز به ارجاع دارند، به موقع به افراد یا مؤسسات ذیصلاح ارجاع دهد.

13 – و بالاخره پرونده تحصیلی مخزنی از اطلاعات برای پیگیری موارد و تحقیقات در زمینه های مختلف است که نتایج تحقیقات می تواند برای برنامه ریزی های تربیتی، آموزشی، فرهنگی و مطالعات مربوط به فارغ التحصیلان مورد استفاده قرار گیرد.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: 9099072943

کانال تلگرامhttp://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرامسامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

توسط | 2017-09-13T16:33:42+00:00 فوریه 18th, 2017|دسته‌بندی نشده, مهم ترین مقالات|0 نظر

درباره نویسنده :

ارسال نظر

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.