hit
counter

نزدیک ترین رخدادهای تحصیلی

ارتباط با ما

برای ارتباط با مشاوران درخت دانش از طریق تلفن ثابت با شماره 9099072943 (بدون پیش شماره) تماس حاصل فرمایید.

ارتباط با ما

تهران - خیابان دکتر قریب - کوچه دعوتی - پلاک 47

تلفن : 9099072943

وب : مشاوره تحصیلی درخت دانش

پرورش تیزهوشان No ratings yet.

پرورش تیزهوشان

پرورش تیزهوشان

چه کار کنیم که از فرزندمان یک نابغه و تیز هوش بسازیم؟

 

پرورش تیزهوشان

تعریفی که در فرهنگ آکسفورد از نبوغ دارند این است: روح حافظ شخص، استعدادی طبیعی، عطیه خاص ذهنی، مکان یا سازمان، استعداد ذهنی و خاص و خارق العاده که در خدمت خلاقیت و اختراع و تخیل قرار گیرد. وقتی فرزند ما متولد می شود معجزه خلقت که همان مغز می باشد در وجود او تجلی می یابدمغز همان چیزی است که به دریا ی بی پایان تشبیه می شود و فرزند ما می تواند برای سیراب کردن این عطش غریزی، برای برداشتن از آن تا می تواند آب بکشد و از این طریق هزاران راه رسیدن به خواسته هایش را بیابد مغز همان موهبت الهی است که از بدو تولد در وجود آدمی نهفته شده و هرچه بیشتر از آن کمک گرفته فعال تر بوده و باز خواستار دریافت و یادگیری بیشتری است.

فرزندان ما همه منحصر به فرد هستند و می توانند اگر در مسیر درست هدایت و راهنمایی شوند مانند یک نابغه بدرخشند. تنها احساس حقارت و کمبود است که مانع نبوغ این فرزندان می شود. اگر با عشق از فرزندانمان حمایت کنیم و باورشان داشته باشیم حس اعتماد به نفس و خود دوستی در آنها به وجود آمده که می تواند منجر به آزاد کردن مغز متفکر و توان بالقوه خفته در وجود آنهاست، بشود. با بخشیدن اعتماد، حمایت و تشویق به فرزندانمان آنها را در بروز دادن نبوغ خود هدایت کنیم. و اگر ناخواسته بذر بی اعتمادی در وجودشان بکاریم باعث تخریب استعداد خفته در آنان می شویم.ما می توانیم همچون خورشیدی تابان بر فرزندان خود بتابیم و نور افشانی کنیم تا این غنچه ها را به گلهایی زیبا و رنگی تبدیل کنیم.

ما می توانیم استعداد ذاتی را در فرزندمان شکوفا سازیم(پرورش تیزهوشان) با راه های زیر این کار عملی می شود:

*- مانند گلی که برای رشد خوب به خاک مناسب و نور خورشید و شرایط زیست محیطی مناسبی نیازمند است فرزندان ما هم همینگونه اند باید شرایط زیست محیطی خوبی در اختیارشان قرار دهیم.

*-باید به این نکته توجه داشته باشیم که فرزندان ما یادگیری برایشان لذت بخش باشد نه حالت اجبار. آنها را راهنمایی کنید و با لحن صدایی آرام و ترغیب کننده با آنها صحبت کنید اگر ذره ای احساس کنند که یادگیری و آموزش موضوعی به آنها تحمیل شده است دیگر اشتیاق لازم را برای آموزش ندارند.

*- تا سن شش سالگی کاملا طبیعی است که از این بازی به بازی دیگر و بعد دو دقیقه باز به بازی دیگری روی آورند یعنی از شاخه ای به شاخه دیگر پریدن برایشان طبیعی است اصرار در مدت بیشتر نگه داشتن آنان در یک مورد نداشته باشید. که باعث آزار و اذیتشان می شود پس صبور باشید و توقع زیادی از نونهال خود نداشته باشید.

*- نباید این اشتیاق به فرزند تیزهوش و نابغه ساختن باعث شود که شما آنها را بیش از حد تحت فشار قرار دهید و شادی و آرامش را از یاد ببرید با شاد بودن می توانند مشتاق یادگیری باشند.والدین گرامی علم را با شادی بودن و شادی کردن به آنها بیاموزید.مطمئن باشید مغز همه کودکان می تواند به یک مغز نابغه تبدیل شود در هر حالتی که بچه ها هستند چه بازی کردن ، غذا خوردن و غیره به آموزش به صورت بازی بپردازید. اگر در کودکی به فرزندان آموزش داده شود تا استعدادها و مواهب خاص خود را پرورش دهند، به او حق انتخاب و تسلط بر سرنوشت خود را داده ایم.

کتاب های مورد مطالعه تیزهوشان(پرورش تیزهوشان)

زمانی که از کتابهای تصویری برای آموزش و سرگرمی استفاده می کنید سعی کنید کتابهایی را استفاده کنید که تصویر با نوشته بر روی آن باشد هر چند که خواندن بلد نیستند اما این کار و آشنایی با کلمات همزمان با تصاویر، بهترین نوع آموزش و یادگیری و پرورش تیزهوشان در این سنین است. بر روی تمام اسباب بازی ها و عروسکهای کودک اسم آنها را بنویسید و هر وقت از آنها استفاده می کنید اسمشان را بر زبان بیاورید تا ناخودآگاه این کلمه و طرز نوشتن آن در ذهن کودک نقش  بندد .

پرورش توان استعداد برقراری ارتباط ، اولین قدم در استعداد خواندن است.

با تشویق قرار دادن او موقع خواندن شعرهای حفظی قدم بزرگی برای او برداشته اید چون باز هم تلاش بیشتری برای حفظ کردن و گوش دادن به شعر و داستان  در او به وجود می آید. از او بخواهید بعد از داستان شما، او هم برایتان داستان بگوید. هم قدرت تخیل را در او پرورانده اید هم اینکه موقع آموزش دیدن توجه و دقت بیشتری می نماید.

برای خود مطالعه کنید تا او هم به مطالعه علاقه مند شود چون فرزندان از والدین الگو برداری می کنند.

درباره تک تک تصاویر کتاب هایش سر نخی بیابید و موضوعی برای گفتن پیدا کنید . قبل از خواب همیشه کتاب داستانی که خودش انتخاب کند بخوانید اگر تکراری هم دوست داشت مشکلی ندارد باز هم برایش یخوانید. حتی اگر می توانید با نمایش اجرا کردن داستان ها را بازگو کنید. تا ذهن او را بازتر و فعالتر کنید.

او را به بازدید و تماشای گیاهان و حیوانات ببرید تا مغز کوچکش از کشفیات تازه پر شود.

با این کار باعث رشد مغز نابغه شده اید. اساس نبوغ را در او پرورش دهید با اجرای بازی مانند در آوردن صداهای مختلف از حیوانات یا انسانها در موقعیت های متفاوت، خواندن و موسیقی شاد و آرام می تواند باعث آزاد شدن هورمون آدرنالین شود و ایجاد آرامش و نشاط کند.

به تمام سؤالات و پرسش های آنها جواب درست و آگاهانه بدهید.

اگر پاسخ سؤالی را نمی دانید به او بگویید نمیدانم ولی برات می پرسم و واقعا هم این کار را انجام دهید. در واژه سازی به او کمک کنید به این صورت که آنچه را دیده اید درباره اش بگوید یا جمله ای بسازد.مانند رنگ اتوموبیل، رنگ گیاهان، زبری و نرمی پوست حیوانات، زبری و نرمی هسته میوه ها . …

اگر کودک شما کار جالبی انجام داده با اشتیاق ببینید و در فعالیت های کودک با او شریک شوید.

با این کار به او بگویید که هم خودش مهم است و هم اینکه هر کاری هم انجام دهد برای شما مهم است .باید پدر و مادرها هر دو به اندازه خود در جهت شکوفایی استعداد فرزند کوشا باشند و اینکه خانه شما باید مانند آزاد راهی باشد که عبور و مرور در آن به غیر از جاهای حساس و پر خطر آزاد باشد.و با تذکرات و بکن نکن های زیاد کودک را در خانه محبوس نکنید به آنها در انجام کارهای خانه مسئولیت دهید. این یکی از تاثیرگذارترین روش های پرورش تیزهوشان می باشد.

واکنش مثبت خانواده نسبت به اشتباهات بچه ها(پرورش تیزهوشان)

واکنش مثبت شما والدین محترم نسبت به اشتباه کودک باید معقول و طبیعی باشد آنها را در موقع اشتباهات سرزنش نکنید با ملایمت یاد بدهید که چطور خط کشیده شده بر روی لباسش را با هم پاک کنید یا لکه انداخته شده بر روی فرش را با هم فورا پاک کنید خودش متوجه اشتباهش می شود.پس برخورد نادرست در این مرحله، استقلال او را مهار کرده و در نتیجه رشد عاطفی و ذهنی او را محدود خواهید کرد.

تقویت حافظه دانش آموزان

روش های تقویت حافظه دانش آموزان و پرورش تیزهوشان را در اینجا ذکر خواهیم کرد. همه کودکان دارای هوش بالایی هستند و این فکر را از سر فرزندتان که حافظه اش ضعیف است بردارید و با دو روش زیر به تقویت حافظه آنها کمک کنید.

*- روش فراخوانی سمعی

*- روش فراخوانی بصری

بهترین راه به خاطر سپردن هر چیز، آن است که اطلاعات مزبور را فورا به یاد آوریم و با بازیابی فوری آنها، مسیرهایی با بازدهی بیشتر در مغز بگشاییم.از کودک بخواهید آنچه را که امروز شنیده و دیده هم از تصاویر هم از آموخته های شنیدنی به شما هم آموزش دهد. با این کار فکر می کند که کار مثبتی برای شما انجام می دهد و در نتیجه حافظه اش تقویت می شود و آموخته هایش در ذهنش نقش می بندند.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: 9099072943

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرامسامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

Please rate this

توسط | 2019-02-03T12:57:18+00:00 فوریه 26th, 2017|تیزهوشان|0 نظر

درباره نویسنده :

ارسال نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.