مطالب تصادفی

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت زمان اعلام نتایج آزمون ارشد وزارت بهداشت ؟ شرایط و زمان ثبت نام کنکور...

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را چگونه انجام دهیم؟ زمان ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 دفترچه...

ضرایب دروس امتحانی پایه دهم

ثبت نام آزمون تیزهوشان سال ۹۹

در این مقاله سعی داریم شرایط و زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان را خدمت داوطلبان عزیز به صورت مفید توضیح...

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ (مطالعه مقاله) ملاک های انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ انتخاب...

هدایت تحصیلی خارج از کشور

تاریخ ارسال نوشته: 10 فوریه 2017
هدایت تحصیلی خارج از کشور

هدایت تحصیلی خارج از کشور

هدایت تحصیلی خارج از کشور

هدایت تحصیلی خارج از کشور

 

هدایت تحصیلی خارج از کشور – ایالات متحده آمریکا

 

هدایت تحصیلی خارج از کشور از جمله آمریکا شامل مقاطع مختلف تحصیلی از ابتدایی تا تحصیلات تکمیلی را به طور مختصر توضیح خواهیم داد. در آمریکا هدایت دانش آموزان توسط مشاوران مدرسه صورت می گیرد. سیرز و کای گزارش کرده اند که نقش های مشاوران اغلب بر اثر وظایفی که به آن ها محول شده است( مثل وظایف اداری یا اجرایی از قبیل نظم بخشیدن، حضور در جلسات خاص) با اشکال روبه رو می شود.

الگوهای متنوعی در مورد مشاوره کردن مدرسه در گذشته وجود داشته است.

اما وسیع ترین الگو بر پایه الگوی هدایت جامع میسوری است که بین ۳۰-۲۵ ایالت آمریکا آن را به کار می برند. الگوی برنامه هدایت جامع میسوری دو بخش اصلی دارد:

الف- بخش ساختاری که بیشتر امور اداری مشاور را در نظر می گیرد.

ب- بخش برنامه ای که شامل برنامه راهنمایی، برنامه ریزی انفرادی، شامل خدمات پاسخ دهی و نظام حمایتی است. برنامه هدایت تحصیلی شامل فعالیت های زیر است:

بررسی و برنامه ریزی شغلی، دانش و آگاهی در مورد ویژگی های خود و دیگران، رشد و پیشرفت تحصیلی، این برنامه سبب می شود که دانش آموزان ضمن فراگیری سبک های زندگی متناسب با ویژگی های شخصی از بهداشت روانی لازم برخوردار شوند.

عناصر برنامه ریزی انفرادی عبارتند از:

فعالیت های دانش آموزان برای تنظیم اهداف تحصیلی و شغلی، برنامه ریزی و مدیریت یادگیری و رشد و توسعه شخصی و شغلی

خدمات پاسخ دهی شامل فعالیت هایی است که به نیاز ها و مسائل آنی و فوری دانش آموزان توجه دارد. از طریق مشاوره، ارجاع به متخصص و یا دادن اطلاعات انجام می گیرد.

نظام حمایتی یا پشتیبانی شامل فعالیت های مدیریتی است که فرایند تخصصی رشد و راهنمایی دانش آموزان را از طریق مدرسه، خانواده و نهاد های اجتماعی امکان پذیر می سازد.

کانادا، نظام هدایت تحصیلی در کانادا از روش جامع آمریکا الگو گرفته است. در این نظام از مشاوران متخصص استفاده می شود.

چهار اصل نظام مشاوره کانادا

الف- مشاوران از دانش عملی لازم برای کار کردن در مدرسه برخوردارند.

ب- روش تربیت مشاوران در دانشگاه های مختلف از الگوی یکسانی پیروی می کند.

ج- نقش و مسئولیت های روش، روشن و مشخص است.

د- سر انجام مشاوران و رهبران کارآمدی برای اداره برنامه راهنمایی به شمار می روند.

یکی از اشکالاتی که در حال حاضر در کانادا وجود دارد این است که یک نظام ارزشیابی دقیق از کارایی مشاوران انجام نمی گیرد.

استرالیا و هدایت تحصیلی آن

در نظام راهنمایی استرالیا در اصل راهنمایی توسط معلمان مدرسه انجام می گیرد که بخشی از ساعات موظف تدریس خود را به این کار اختصاص می دهند.برای بعضی از کار های تخصصی مانند مشاوره های روانی یا اجرای آزمون های شخصی ، شغلی و یا راهنمایی تحصیلی مراکز خدمات راهنمایی و روان شناختی وجود دارد که نقش های تخصصی تری را ایفا می کنند.

دانمارک و هدایت شغلی و تحصیلی آن

در دانمارک هدایت تحصیلی خارج از کشور، معلمان کلاس مسئولیت انجام مشاوره و راهنمایی فردی دانش آموزان را بر عهده دارند. اگرچه همه مدارس یک مشاور تحصیلی دارند که یکی از معلمان مدرسه است. در دبیرستان ها مسئول مدرسه تعداد بیشتری مشاوران هدایت تحصیلی- شغلی را از میان کادر آموزشی همیشگی مدرسه انتخاب می کنند. آن ها باید کار مشاوره و هدایت را به عنوان بخشی از وظایف عادی شان در طول یک دوره سه ساله انجام دهند. این شامل ارائه یک مجموعه در حدود ۲۰ درس هدایت کننده( روی موضوعات شغلی و تحصیلی) و ارائه هدایت فردی به دانش آموزان می باشد. در نظام آموزشی دانمارک جنبه های هدایت شغلی و تحصیلی مورد تایید است.

هدایت تحصیلی خارج از کشور – فرانسه

دو نوع خدمات اطلاعاتی و راهنمایی زیر نظر وزارت آموزش و پرورش وجود دارد. اولی اداره  اطلاعات ملی در مورد امور تحصیلی و شغلی است و دومی شامل شامل مراکزی برای اطلاعات شغلی و راهنمایی شغلی است که وظیفه آن ارائه خدمات راهنمایی و اطلاعات شغلی به مدارس است. در داخل مدارس یک گروه آموزشی و یک گروه معلمان وجود دارد. گروه اول شامل دانش آموزان، والدین و معلمان آن ها هستند در حالی که گروه دوم از معلمان هر یک از کلاس ها تشکیل شده است. تصمیم گیری درباره ی دانش آموزان توسط شورای مدرسه و معلمان گرفته می شود.

هدایت تحصیلی خارج از کشور – آلمان

مدارس متوسطه دارای معلمان مشاوری هستند که عضو کادر آموزشی مدرسه هستند و در علوم تربیتی و روانشناسی آموزش دیده اند. این معلمان نه تنها هدایت شغلی را برای دانش آموزان فراهم می کنند بلکه وقتی مشکلات رفتاری یا یادگیری به وجود می آید با دانش آموزان به صورت فردی مشاوره می کنند و خدمات مشاوره عمومی را برای دانش آموزان و معلمان کماکان ادامه می دهند. هر موقع که نیاز باشد معلمان مشاوره با ادارات بهزیستی محلی همکاری می کنند. ادارات کاریابی محلی نیز مراکز اطلاعات شغلی دارند و مشاوره های شغلی را برای دانش آموزان دبیرستانی فراهم می کنند.هدایت تحصیلی خارج از کشور از جمله آلمان یکی از جذاب ترین تحصیل های را دارا می باشد

خدمات روان شناختی مدرسه نیز راهنمایی فردی را برای دانش آموزان در قالب تشخیص روان شناختی، مشاوره و روش های درمانی ارائه می دهند. آن ها همچنین معلمان مدارس را در زمینه مسایل کلیدی و اصلی که با یک مسئله روان شناختی مثل ارزیابی از عملکرد، ارتقای فردی و تعارض ها در ارتباط است هدایت و راهنمایی می کنند.

هدایت تحصیلی ایرلند

در ایرلند خدمات راهنمایی و مشاوره تحصیلی در بیشتر دبیرستان ها وجود دارد. این مراکز نیاز های دانش آموزان و رشد شغلی، تحصیلی، اجتماعی و فردی آنان را برآورده می کنند. همه دبیرستان ها بخشی از ساعاتشان را برای راهنمایی کردن اختصاص می دهند. این ساعات اختصاص داده شده برای هدایت دانش آموزان از ۸ ساعت در طول هفته در کوچکترین مدارس( کمتر از ۲۰۰ دانش آموز) شروع می شود و در مدارس بزرگ تر مدت مشاوره در طول هفته افزایش می یابد. مدارس دارای۵۰۰ دانش آموز یا بیشتر ممکن است علاوه بر عده ی کافی کادر آموزشی شان یک مشاور راهنمایی کننده را به صورت تمام وقت استخدام کنند. در عمل بیشتر کارکنان راهنمایی دانش آموزان دوره های آموزشی لازم را در مورد فنون راهنمایی و مشاوره در دانشگاه ها طی کنند.

در سال ۱۹۹۵ یک طرح مقدماتی از مشاوران معلم متخصص در ۲۷ مدرسه ابتدایی اجرا شد. همچنین در سال ۱۹۹۵ ایرلند مرکز ملی برای راهنمایی تحصیلی را تأسیس کرد. این مرکز مسئول گسترش خدمات راهنمایی دانش آموزان در همه سطوح آموزشی است. یک مرکز ملی خدمات روان شناختی و تربیتی در سال ۱۹۹۹ نیز تأسیس شده است. این مرکز به دانش آموزان ۱۸-۶ ساله که نیاز به کمک های خاص دارند و دارای مشکلات یادگیری و روان شناختی هستند، کمک می کنند.

مشاوره تحصیلی در ایتالیا

در ایتالیا راهنمایی تحصیلی- شغلی و هدایت دانش آموزان به رشته های مختلف تحصیلی محدود است. دانش آموزان در سن ۱۴ سالگی از دوره اول متوسطه به دوره دوم متوسطه انتقال می یابند. اولین سال دوره متوسطه با آخرین سال آموزش اجباری یکسان است. در این مرحله است که دانش آموزان درباره گام های بعدی تحصیلی خود راهنمایی می شوند. در عمل فعالیت های راهنمای به شیوه های مختلف انجام می شود و یک شخص منحصر به فرد و مسئولی برای این کار وجود ندارد.

هدایت تحصیلی خارج از کشور – لوگزامبورگ

در لوگزامبورگ مرکز راهنمایی و روان شناسی تربیتی مسئولیت اصلی را در مورد هدایت تحصیلی-روانی دانش آموزان بر عهده دارد. راهنمایی کردن شامل انتخاب دوره متوسطه بر اساس نتایج آزمون های روانی و پیشرفت تحصیلی، ارائه توصیه های کلی به نوجوانان، دانش آموزان و معلمان، کمک به دانش آموزان برای انتقال از یک سطح تحصیلی به سطح بالاتر( مانند انتخاب واحد درسی و یا مؤسسه آموزشی) و سرانجام کمک به دانش آموزان برای انتقال از مدرسه به دنیای کار است.

این مرکز همچنین برگزاری آموزش های جبرانی را بر عهده دارد.

اسپانیا و هدایت تحصیلی آن

در اسپانیا دپارتمان های مشاوره در همه دوره های متوسطه وجود دارد که وظایف مشاوره دانش آموزان را انجام می دهد. این وظایف شامل بخش های زیر است:

فراهم کردن امکانات پشتیبانی برای فرایند تدریس و یادگیری، مشاوره تحصیلی و شغلی، کمک به نیاز های آموزشی خاص دانش آموزان و مشاوره ی آموزشی ، علاوه بر این مراکزی وجود دارد که خدمات تخصصی تری را در زمینه مشاوره شغلی، تربیتی و روانی به مدارس ارائه می دهد.

هدایت تحصیلی سوئد

هیچ نوع مؤسسه رسمی  رسمی در سوئد وجود ندارد. همه راهنمایی های شغلی و تحصیلی در داخل مدرسه صورت می گیرد. مدیر مدرسه در همه نوع مدرسه مؤظف است اطمینان حاصل کند که همه دانش آموزان قبل از انتخاب رشته تحصیلی و یا شغلی راهنمایی تحصیلی- شغلی لازم را دریافت کرده اند. در بیشتر مدارس مشاوران آموزش دیده برای انجام وظایف مشاوره وجود دارد. مدارس می توانند برخی تجارب شغلی و کاری را برای دانش آموزان برنامه ریزی کنند، اما دولت مرکزی برای این نوع برنامه مقررات خاصی ندارد.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرامسامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

 

 

هیچ نظری وجود ندارد