hit
counter

نزدیک ترین رخدادهای تحصیلی

Oct 2017

ارتباط با ما

برای ارتباط با مشاوران درخت دانش از طریق تلفن ثابت با شماره 9099072943 (بدون پیش شماره) تماس حاصل فرمایید.

ارتباط با ما

تهران - خیابان دکتر قریب - کوچه دعوتی - پلاک 47

تلفن : 9099072943

وب : مشاوره تحصیلی درخت دانش

مهارت های تصمیم گیری و برنامه ریزی No ratings yet.

مهارت های تصمیم گیری و برنامه ریزی

مهارت های تصمیم گیری و برنامه ریزی

مهارت های تصمیم گیری و برنامه ریزی

مهارت های تصمیم گیری و برنامه ریزی

برنامه ریزی و مشکل گشایی از هم جدا نیستند، هردو شامل جمع آوری اطلاعات، بررسی و تجزیه و تحلیل آن ها و اتخاذ تصمیم می باشند. طرحی که شامل یک سری فعالیت ها جهت رسیدن به هدف باشد را برنامه  گویند. مشکل گشایی هم یک سری فعالیتی است که به منظور برطرف کردن یا گذشتن از مانعی انجام می شود که در مسیر یک مرحله از برنامه قرار دارد. برای برنامه ریزی و حل مسئله از روش های علمی استفاده می شود که مراحل آن عبارتند از: بیان هدف ها، شناسایی راه حل های متعدد برای رسیدن به هدف ها، سنجیدن راه حل ها، انتخاب بهترین راه حل، به اجرا گذاشتن آن راه حل، ارزیابی  از پیشرفت

هنگامی انسان به رشد و کمال نزدیک می شود که بتواند تصمیم بگیرد، در این باره دانشمندان معتقدند (مهارت های تصمیم گیری و برنامه ریزی) که رشد انسان، یعنی رشد جسمی، ذهنی، عاطفی و اجتماعی در لحظه هایی اتفاق می افتد که تصمیم می گیرد.

انواع تصمیم گیری

تصمیم گیری ممکن است ذهنی یا عملی باشد. در تصمیم گیری ذهنی فرد درباره ی امری تصمیم می گیرد ولی آن را انجام نمی دهد ولی در تصمیم گیری عملی فرد تصمیم خود را اجرا می گذارد.

دانش آموزان در فرایند تصمیم گیری با دشواری های مربوط به انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب شغل رو به رو می شوند چنانچه تصمیم گیری ها متناسب با استعدادها و توانایی های دانش آموزان انجام شود، موجبات رشد و پیشرفت دانش آموز را فراهم می کند. همچنین موفقیت و کامیابی دانش آموز به انگیزه های درونی، هوش، استعداد و عوامل گوناگون بیرونی بستگی دارد.

آنچه لازمه ی زندگی و انتخاب شغل است قدرت تصمیم گیری است زیرا فرد مجبور است دست به گزینش بزند لذا بر اساس اطلاعات و بررسی های خود از بین راه حل های مختلف یکی را انتخاب می کند، تجربه نشان داده است افرادی که از قدرت تصمیم گیری به موقع و به جا برخوردارند در انتخاب شغل و رضایت شغلی موفق تر از کسانی هستند که قدرت تصمیم گیری ضعیف تری دارند.

دانش آموزان دوره دبیرستان نسبت به سایر دوره های تحصیلی قبلی خود بیشتر به شغل و حرفه ای به خود می گیرد.

دیدگاه واتسون نسبت به تصمیم گیری(مهارت های تصمیم گیری و برنامه ریزی)

شرتزر و واتسون عواملی را برای تصمیم گیری برشمرده اند. آن ها معتقدند که انسان در لحظه هایی رشد می کند که تصمیم می گیرد به عبارت دیگر یک شرط رشد و تکامل برخورداری از مهارت های لازم برای تصمیم گیری، استفاده از تجارب افراد آگاه، کسب راهنمایی و مشورت با آن ها است.

شخصیت فرد تجارب قبلی زندگی فرد، احساسات و افکار فرد راجع به خود، ترس ها و آرزوهای فرد، امکانات محیطی و راه هایی که تصور می شود در اختیار فرد قرار دارد، مهارت فرد در تصمیم گیری و عوامل بسیار دیگری همه با هم به نحوی پیچیده بر تصمیم ها و گزینش های فرد اثر می گذارند.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: 9099072943

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرامسامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

 

Please rate this

توسط | 2019-02-26T11:53:14+04:30 مارس 8th, 2017|دسته‌بندی نشده|0 نظر

درباره نویسنده :

ارسال نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.