مطالب تصادفی

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت زمان اعلام نتایج آزمون ارشد وزارت بهداشت ؟ شرایط و زمان ثبت نام کنکور...

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را چگونه انجام دهیم؟ زمان ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 دفترچه...

ضرایب دروس امتحانی پایه دهم

ثبت نام آزمون تیزهوشان سال ۹۹

در این مقاله سعی داریم شرایط و زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان را خدمت داوطلبان عزیز به صورت مفید توضیح...

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ (مطالعه مقاله) ملاک های انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ انتخاب...

معرفی دانشگاه تهران

تاریخ ارسال نوشته: 24 ژوئن 2017
دانشگاه تهران

معرفی دانشگاه تهران

معرفی دانشگاه تهران

دانشگاه تهران

تاریخچه و دستاوردها

ایده ایجاد دانشگاه تهران به عنوان قدیمی ترین دانشگاه ایران برای نخستین بار توسط دکتر محمود حسابی مطرح گردید که پیشنهاد راه اندازی مرکزی جامع همه یا اغلب دانش‌ها را با وزیر وقت فرهنگ، دکتر علی اصغر حکمت، در میان گذاشت. در بهمن‌ماه سال ۱۳۱۲ جلسه هیات دولت وقت تشکیل و از این رو آنان با تخصیص بودجه اولیه‌ای به میزان ۲۵۰,۰۰۰ تومان به وزارت معارف اجازه دادند تا زمین مناسبی برای تاسیس دانشگاه بیابد و ساختمان آن‌را در اسرع وقت پدید آورد. علی اصغر حکمت بی درنگ دست به کار شد و جستجو برای مکان یابی مناسب دانشگاه را با کمک و مشاوره آندره گدار، معمار چیره‌دست فرانسوی که در آن روزگار به عنوان مهندس در خدمت وزارت معارف بود آغاز کرد. آنان پس از جستجوی بسیار در میان ابنیه، باغ‌ها و زمین‌های فراوان آن روز اطراف تهران باغ جلالیه را برای احداث دانشگاه برگزیدند.

دانشگاه تهران در میان موسسات و سازمان‌های وابسته به آموزش عالی کشور از هر حیث از جایگاهی رفیع بهره‌مند است. در واقع اگر متغیرهایی چون سابقه و قدمت، تدریس استادان بنام و بلند مرتبه، تحصیل دانشجویان ممتاز، کثرت دانشجویان، استادان و کارکنان، ارزش مدارک تحصیلی در کشور و خارج از آن، پیوند و تعامل با دستگاه‌های اجرایی و موسسات و شرکت‌های صنعتی، اداری، اجرایی و…،داشتن کتابخانه‌ها و آزمایشگاه‌های غنی و مجهز، تعدد رشته‌ها و دانشکده‌ها و موسسات پیوسته و وابسته، واقع شدن در پایتخت و در مرکز شهر و… را از معیارهای تعیین اعتبار و اهمیت یک دانشگاه برشماریم، بی گمان دانشگاه تهران را باید معتبرترین و مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور دانست.

ریاست دانشگاه تهران در حال حاضر بر عهده محمود نیلی احمدآبادی می باشد. براساس جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا در سال ۲۰۱۱ و بر اساس وب سنجی، دانشگاه تهران برترین دانشگاه ایران می‌باشد؛ دانشگاه تهران با رتبه جهانی ۷۰۸، در شاخص اندازه صفحات وب امتیاز ۵۰۲، در شاخص قابلیت مشاهده از سوی دیگران امتیاز ۹۶۱، در شاخص فایلهای قابل دسترسی امتیاز ۷۸۸ و در شاخص میزان ارجاعات امتیاز ۳۸۴ را به دست آورده است. این در حالی است که رتبه این دانشگاه در آخرین نسخه‌ای که از رتبه‌بندی وبومتریک در ماه مرداد منتشر شد، ۹۳۸ اعلام شده بود.

براساس نظام رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاهی شانگهای، در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۴، دانشگاه تهران رتبه۵۶۶رابین دانشگاه‌های برتر جهان کسب کرد. در سال ۲۰۱۵ نیز در نظام رتبه‌بندی شانگهای این دانشگاه در رتبه ۳۰۰–۲۰۱ و در رشته‌های فنی و مهندسی نیز در رتبه ۷۵–۵۱ و در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت.

بعضی از فارغ التحصیلان برجسته دانشگاه تهران عبارتند از : جمشید آموزگار ، ابوالحسن بنی صدر ، سید محمد خاتمی ، حسن روحانی ، اصغر فرهادی ، شیرین عبادی ، محمد ابراهیم باستانی پاریزی ، سید موسی صدر ، نچیروان ادریس بارزانی و…

موقعیت جغرافیایی

آدرس دانشگاه تهران

دانشگاه تهران در استان تهران ، شهر تهران ، خیابان انقلاب ، خیابان ۱۶ آذر واقع شده است. این دانشگاه در حال حاضر ۳۴۰۰۰ دانشجو دارد.

دانشکده ها و رشته ها

دانشکده های دانشگاه تهران عبارتند از : ۱- دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر ۲- دانشکده مهندسی صنایع ۳- دانشکده علوم مهندسی ۴- دانشکده ریاضی ، آمار و علوم کامپیوتر ۵- دانشکده زمین شناسی ۶- دانشکده زیست شناسی ۷- دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی ۸- دانشکده علوم و مهندسی کشاورزی ۹- دانشکده معماری ۱۰- دانشکده شهرسازی ۱۱- دانشکده هنرهای تجسمی ۱۲- دانشکده الهیات ۱۳- دانشکده حقوق ۱۴- دانشکده دانشکده مدیریت و حسابداری ۱۵- دانشکده ادبیات و علوم انسانی ۱۶- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی  ۱۷- دانشکده جغرافیا  ۱۸- دانشکده علوم اجتماعی ۱۹- دانشکده دامپزشکی  ۲۰- دانشکده علوم و فنون نوین ۲۱- دانشکده محیط زیست ۲۲- دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی

ملاحظات

دانشگاه تهران دارای بیشترین پردیس و دانشکده در ایران می باشد.  همچنین دارای مراکز پژوهشی و تحقیقاتی مانند مرکز پژوهشی علوم و فناوری نانو ، مرکز پژوهش های گردشگری ، موسسه لغت نامه دهخدا ، مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی ، موسسه مطالعات و تحقیقات ، مرکز آموزشهای الکترونیکی ، پارک علم و فناوری دانشگاه ، مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی و… می باشد.

راههای ارتباط با این دانشگاه : تلفن : ۰۲۱۶۱۱۱۱              فکس : ۰۲۱۶۶۴۰۵۰۴۷       صندوق پستی : ۶۶۱۹-۱۴۱۵۵

وبسایت دانشگاه

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرامسامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

 

هیچ نظری وجود ندارد