مطالب تصادفی

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت زمان اعلام نتایج آزمون ارشد وزارت بهداشت ؟ شرایط و زمان ثبت نام کنکور...

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را چگونه انجام دهیم؟ زمان ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 دفترچه...

ضرایب دروس امتحانی پایه دهم

ثبت نام آزمون تیزهوشان سال ۹۹

در این مقاله سعی داریم شرایط و زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان را خدمت داوطلبان عزیز به صورت مفید توضیح...

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ (مطالعه مقاله) ملاک های انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ انتخاب...

مشاوره نظام وظیفه

تاریخ ارسال نوشته: 15 ژانویه 2019
مشاوره نظام وظیفه

مشاوره نظام وظیفه شامل چه موضوعاتی است؟(معافیت تحصیلی، قوانین نظام وظیفه، شرایط تحصیل در خارج)

قوانین نظام وظیفه معافیت تحصیلی چیست؟(در ادامه مقاله)

شرایط معافیت تحصیلی نظام وظیفه چگونه است؟(سن مشمولیت چقدر است و معافیت تحصیلی چند سال است؟)

شرایط نظام وظیفه برای تحصیل مجدد چیست؟(آیا دانشجویان انصرافی حق تحصیل مجدد دارند؟)

وضعیت نظام وظیفه و معافیت تحصیلی به چه صورت است؟(ادامه مقاله)

نحوه استعلام وضعیت نظام وظیفه(سامانه وظیفه عمومی ناجا)

شرایط نظام وظیفه برای تحصیل در خارج از کشور چیست؟(آیا بدون سربازی میشه خارج از کشور خدمت کرد؟)

و…؟؟

در این مقاله سعی داریم به سوالات پر تکراری که داوطلبان محترم طی تماس با مشاوران درخت دانش  که در بالا اشاره شد مطرح نموده اند و دیگر ابهاماتی که بسیاری از داوطلبان آقا که مایل به ادامه تحصیل و شرایط نظام وظیفه در انتخاب رشته می باشند با آن مواجه هستنید را مورد بررسی قرار دهیم.

قوانین نظام وظیفه که بسیاری از داوطلبان با آن آشنایی ندارند مانند معافیت تحصیلی، معافیت سربازی، مدت زمان خدمت سربازی، سن مشمولیت و… که عدم آگاهی از این مققرات و نداشتن مشاوره نظام وظیفه چه بسا به اضافه خدمت مشمولان عزیز منجر شود ادامه مقاله را همراه ما باشید.

مشاوره نظام وظیفه

مشاوره نظام وظیفه شامل چه موضوعاتی است؟

نظام وظیفه و خدمت سربازی از موضوعاتی است که همواره دغدغه آقایان در زمینه های مختلف می باشد از جمله استخدام، تحصیل، خروج از کشور و… که آگاهی داشتن از همه این موضوعات نیاز به مطالعه و وقت کافی دارد و به روز بودن اطلاعات و قوانینی که هر ساله اصلاح خواهند شد و این کاری است که مشاوره نظام وظیفه درخت دانش جهت رفاه حال بیشتر داوطلبان انجام خواهند داد تا با ارائه اطلاعات درست و به روز ابهامات را برای داوطلبان محترم برطرف نمایند.

مشاوره نظام وظیفه دارای شاخه های فراوانی است که زیر شاخه های اصلی شامل:

 1. اعزام به خدمت(کسر خدمت، توجیه غیبت، تمدید و تعجیل، امریه سربازی و …)
 2. معافیت تحصیلی(معافیت دانش آموزی، معافیت دانشجویی، معافیت تحصیل خارج از کشور، معافیت طلاب و…)
 3. معافیت پزشکی(معافیت حین تحصیلی، معافیت حین خدمت و…)
 4. سایر معافیت ها(معافیت کفالت، معافیت ایثارگران، معافیت مددجویان و …)

مقررات مربوط به آزمون دانشگاه ها (ویژه داوطلبان آزمون سراسری، کارشناسی ناپیوسته،کارشناسی ارشد ناپیوسته، دوره کاردانی، دوره دکتری تخصصی پزشکی، دوره دکتری تخصصی غیر پزشکی)

قوانین نظام وظیفه معافیت تحصیلی

 از مهم ترین موضوعات مشاوره نظام وظیفه در تحصیل دریافت معافیت تحصیلی هست اما قوانین نظام وظیفه معافیت تحصیلی چیست و چگونه می توان از معافیت تحصیلی استفاده نمود، که توضیح موارد زیر لازم است

معافیت تحصیلی چیست؟

به زبانی ساده زمانی که فرد در حین تحصیل به سن مشمولیت(۱۸ سال) می رسد و قصد ادامه تحصیل دارد با استفاده از معافیت تحصیلی از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف می شود.

مدت اعتبار معافیت تحصیلی چه مدت است؟

مدت اعتبار گواهی معافیت تحصیلی پس از صدور گواهی پایان تحصیلات در هر مقطع به مدت ۱ سال(۳۶۵ روز) خواهد بود.

مدت اعتبار معافیت تحصیلی در هر مقطع تحصیلی چه مدت است؟

 • حداكثر معافیت تحصیلی برای دانش‌آموزان تا سن بیست سال تمام
 • حداكثر معافیت تحصیلی برای مقطع تحصیلی كاردانی دو و نیم سال
 • حداكثر معافیت تحصیلی برای  كارشناسی ناپیوسته و كارشناسی‌ارشد ناپیوسته سه سال
 • حداكثر معافیت تحصیلی برای كارشناسی پیوسته پنج سال
 • حداكثر معافیت تحصیلی برای كارشناسی ارشد پیوسته شش سال
 • حداكثر معافیت تحصیلی برای دكترای تخصصی شش سال است.
 • حداكثر معافیت تحصیلی برای دكترای پزشكی پیوسته هشت سال

معافیت تحصیلی خارج از کشور

معافیت تحصیلی خارج از کشور شامل دو نوع معافیت تحصیلی در مشاوره نظام وظیفه است:

 1. معافیت تحصیلی دانش آموزی تحصیل در خارج از کشور
 2. معافیت تحصیلی دانشجویی تحصیل در خارج از کشور

معافیت تحصیلی خارج از کشور دانش آموزی

فرزندان ايرانيان مقيم خارج از كشور،چنانچه هنگام ورود به سن مشموليت (ماه تولد ۱۸ سال تمام) درمدارس ايراني يا مدارس خارجي مورد تاييد وزارت آموزش وپرورش مشغول به تحصيل در مقطع متوسطه باشند می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند و مشمولاني که بر اساس مشاوره نظام وظیفه در داخل كشور در مقطع متوسطه فارغ التحصيل مي شوند حق تحصیل در خارج از کشور را ندارند.

معافیت تحصیلی خارج از کشور دانشجویی

معافیت تحصیلی دانشجویی خارج از کشور فقط برای دوره های ارشد و بالاتر برای پذیرفته شدگان دانشگاه های خارج از کشور به شرط اینکه وارد دوره غیبت نشده باشند و از فارغ التحصیلی آنها یکسال نگذشته باشد که با سپردن تضمین(ضمانت نامه معتبر) لازم می توانند از معافیت تحصیلی خارج از کشور استفاده نمایید.

تذکر: معافیت تحصیلی خارج از کشور برای هر مقطع فقط یکبار صادر خواهد شد.

شرایط نظام وظیفه برای تحصیل در خارج از کشور

بر اساس ماده ۳۶ قانون خدمت وظیفه عمومی، تنها مشمولان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر و معادل آن در حوزه‌های علمیه، می‌توانند برای ادامه تحصیل در خارج از کشور معافیت تحصیلی دریافت کنند. برای ادامه تحصیل در خارج از کشور فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی، تا زمانی که وارد غیبت نشده‌اند، می‌توانند از طریق مشاوره نظام وظیفه با اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر و تایید دانشگاه و رشته تحصیلی مربوطه توسط وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، مجوز خروج از کشور دریافت کنند.

شرایط معافیت تحصیلی نظام وظیفه

شرایط معافیت تحصیلی نظام وظیفه برای مشمولان انصرافی از دانشگاه ها، انتقال در دانشگاه های داخل کشور، دانش آموزان، خارج از کشور به شرح زیر است:

برای اطلاع از شرایط نطام وظیفه در تحصیل مجدد، تحصیل دانشجویان انصرافی، شرایط نظام وظیفه برای تحصیل در خارج از کشور و مشاوره نظام وظیفه می توانید با شماره نظام وظیفه از طریق تلفن ثابت ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳ و بدون پیش شماره با مشاوران درخت دانش، شماره نظام وظیفه در ارتباط باشید.

شرایط نظام وظیفه برای تحصیل مجدد

دانشجویان در طول دروان تحصیل دانشگاهی از دیپلم تا دکتری تنها یکبار مجاز هستند که از دانشگاه انصراف بدهند و شروع به تحصیل مجدد کنند و مشروط به اینکه در سنوات اولیه تحصیل انصراف بدهند و فرجه بین انصراف از دانشگاه و تحصیل مجدد بیش از یک سال نباشد.

شرایط نظام وظیفه برای انتقال دانشگاه های داخل کشور

مشمولان دانشجویی، دانشجویانی که قصد انتقالی به دانشگاه دیگری را در داخل ایران دارند با موافقت دانشگاه مبدا و دانشگاه مقصد و با لحاظ سنوات تحصیلی در دانشگاه مبدا و تحت شرایط زیر مجاز به انتقالی هستند:

 1. عدم انصراف از دانشگاه مبدا
 2. عدم قبولی مجدد در آزمون یا پذیرش مجدد
 3. عدم تغییر در مقطع و رشته تحصیلی

وضعیت نظام وظیفه و معافیت تحصیلی

یکی از دغدغه های مشمولین نظام وظیفه اطلاع از وضعیت نظام وظیفه خود می باشد که از مهم ترین سوالات مربوطه در مورد آگاهی از وضعیت نظام وظیفه به شرح زیر است، که برای اطلاعات بیشتر و مشاوره نظام وظیفه خود می توانید با مشاوران تلفنی نظام وظیفه در ارتباط باشید:

 • وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان کنکور سراسری ۹۸
 • امریه سربازی
 • معافیت سربازی
 • کسری خدمت سربازی
 • دفترچه نظام وظیفه
 • و…

در ادامه به بررسی تک تک موضوعات خواهیم پرداخت اما همواره در نظر داشته باشید استفاده از مشاور نطام وظیفه می باشد بهترین گزینه خواهد بود زیرا بند ها و ماده هایی که برای ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ ، معافیت سربازی ، کسری خدمت و … خواهد بود چه بسا باعث شود شما وارد غیبت سربازی وید و یا از معافیت سربازی نتوانید استفاده کنید لذا از طریق تلفن ثابت ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳ و بدون پیش شماره، مشاوران درخت دانش پاسخگوی شما داوطلبان عزیز هستند.

وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان کنکور سراسری ۹۸

داوطلبین مردی که در کنکور ۹۸ شرکت می کنند به هنگام پذیرش (قبولی و ثبت نام نهایی) به لحاظ وضعیت مشاوره نظام وظیفه باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند در غیر این صورت مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود، در زیر ۱۲ کد نظام وظیفه برای ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ را خدمت دوستان ارائه می دهیم.

کد وضعیت نظام وظیفه برای ثبت نام کنکور سراسری ۹۸

یکی از ۱۲ کد زیر برای داوظلبان متقاضی کنکور سراسری ۹۸ باید در کادر مربوطه وارد شود:

 1. كارت پايان خدمت هوشمند
 2. كارت معافيت دايم هوشمند (كفالت ، پزشكي ، ايثارگران و موارد خاص)
 3. مشمولان داراي برگ معافيت موقت بدون غيبت (پزشكي،كفالت و ساير …) در مدت اعتبار آن
 4. دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه (پیش دانشگاهی) كه به صورت حضوری و پیوسته مشغول به تحصيل بوده و تا تاريخ ۳۱/۶/۹۸ در سنوات مجاز تحصيلي فارغ التحصيل مي شوند .
 5. فارغ التحصيلان مقطع متوسطه (دارای مدرک پیش دانشگاهی) بشرط اتمام تحصيل حداكثر تا ۲۰ سالگي بصورت پيوسته و حضوري(مدارس روزانه،بزرگسالان و آموزش از راه دور) و در صورتی که  وارد غيبت نشده باشند.
 6. دانش آموزاني كه قبل از سن مشموليت ( قبل از ۱۸سالگي تمام ) موفق به اخذ پيش دانشگاهي به صورت حضوري يا غيرحضوري ( داوطلب آزاد )شده باشند به شرط نداشتن غيبت.
 7. مشمولان دوره متوسطه يا پيش دانشگاهي که در سنوات مجاز تحصیلی بعنوان دانش آموز رسمی فارغ التحصیل شده و داراي برگ آماده به خدمت بدون غيبت بوده كه تاريخ اعزام آنان سپري نشده باشد .
 8. كاركنان وظيفه (سربازان در حال خدمت) بدون غيبت اوليه دارای مدرک پیش دانشگاهی حضوری و پیوسته (دانش آموز رسمی) به شرطي كه در مقاطع كارشناسي و بالاتر پذيرفته شوند .
 9. كاركنان وظيفه اي كه خدمت دوره ضرورت آنان تا تاريخ ۳۱/۶/۹۷ به پايان مي رسد.( اين دسته از افراد بايد به هنگام ثبت نام در دانشگاه ، گواهي يا كارت پايان خدمت ارائه نمايند ).
 10. طلاب علوم ديني دارنده مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی داراي معافيت تحصيلي حوزه.
 11. كاركنان پايور شاغل در نيروهاي مسلح با ارايه گواهي اشتغال به خدمت و موافقت از سازمان مربوط براي ادامه تحصيل .
 12. دانشجويان انصرافي بدون غیبت چنانچه از تاریخ ۲۲/۸/۹۰ (ابلاغ قانون جدید وظیفه عمومی) الزاماً یک بارانصراف از تحصیل داده باشند و تاریخ انصراف آنها نیز در سنوات اولیه بوده باشد و همچنين از تاريخ انصراف در دانشگاه و رشته قبلي تا زمان پذيرش در دانشگاه و رشته جديد بيش از يك سال سپري نشده باشد.

شرایط نظام وظیفه برای پشت کنکوری ها ۹۸

وضعیت نظام وظیفه پشت کنکور های ۹۸ در صورتی که جز مشمولان غایب باشند در صورت قبولی در رشته های انتخابی، مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند و درصورت شرکت در آزمون و قبولی در آن ، مجوز تحصیلی برای آنان صادر نگردیده و دانشگاه ها مجاز به ثبت نام از آنها نمی باشند.

امریه سربازی نظام وظیفه چیست؟

بر اساس قوانین و مقررات مشاوره نظام وظیفه می توانند از نیروهای وظیفه استفاده نمایند یعنی داوطلب مشمول خدمت سربازی دوران خدمت خود را به جای خدمت در پادگان ها در سازمان های دولتی که امریه سربازی قبول می کنند مشغول می شوند اما به دلیل اینکه بسیاری از داوطلبان معمولا از ارگان هایی که امریه دارند با خبر نیستند نمی توانند از این امتیازات استفاده کنند به همین خاطر از طریق مشاوره نظام وظیفه (مشاوره نظام وظیفه درخت دانش) می توانید برای امریه سربازی نظام وظیفه اقدام نمایید.

معافیت سربازی

چگونه می توان به سربازی نرفت؟

از جمله سوالات پرتکرارمشمولین خدمت سربازی است که راه های مختلفی وجود دارد از جمله معافیت پزشک، کفالت و… گرچه بسیار پذیرش شروط معافیت سربازی مشکل شده است جهت آگاهی از آخرین تغییرات مربوط به معافیت ها می توانید از مشاوره نظام وظیفه درخت دانش استفاده نمایید.

خرید خدمت سربازی

یکی دیگر از راه های نرفتن به خدمت خرید خدمت سربازی است یعنی از سال ۹۶ به دولت اجازه داده شده است که مشمولینی که بیش از ۸ سال غیبت دارند با پرداخت جریمه از خدمت معاف کند، میزان این جریمه ها بر اساس مدرک تحصیلی و مدت زمان غیبت حساب می شود، برای محاسبه بلغ و مشاوره نظام وظیفت تخصصی با مشاوران ما در ارتباط باشید.

دانلود دفترچه نظام وظیفه

افرادی که مشمول خدمت نظام وظیفه می شوند در مرحله اول باید دفترچه نظام وظیفه را دریافت نمایند اما معمولا موفق به دانلود دفترچه نظام وظیفه نمی شوند زیرا برای دريافت دفترچه راهنماي خدمت وظيفه عمومي باید به دفاتر خدمات الكترونيك انتظامي (پليس+۱۰) مراجه نمایند، آنچه دفترچه راهنمای خدمت وظیفه در اختیار داوظلبان قرار می دهد شامل:

مراحل اعزام به خدمت، نحوه گرفتن معافیت سربازی، نحوه دریافت امریه سربازی، قوانین عمومی نظام وظیفه، نحوه دریافت کسری خدمت و …

نحوه استعلام وضعیت نظام وظیفه

نحوه استعلام وضعیت نظام وظیفه شامل خرید سربازی ، درخواست معافیت سربازی، درخواست کسری خدمت، تقاضای امریه سربازی ، کارت پایان خدمت و… از طریق سایت سازمان وظیفه عمومی ناجا(سایت نظام وظیفه) به نشانی vazifeh.police.ir صورت خواهد گرفت، که توصیه ما به شما این است که قبل از ورود به سایت حتما مشاوره نظام وظیفه و یا اسعلام وضعیت خود را به مشاوران مجرب ما بسپارید.

مشاوره نظام وظیفه درخت دانش

جهت استفاده از خدمات مشاوره نظام وظیفه درخت دانش درباره نظام وظیفه، شرایط نظام وظیفه برای تحصیل مجدد، شرایط معافیت تحصیلی نظام وظیفه، شرایط نظام وظیفه برای تحصیل در خارج از کشور، قوانین جدید نظام وظیفه و هر سوالی در مورد قوانین نظام وظیفه و خدمات سربازی و موسیقی نظامی دارید با مشاوران نظام وظیفه از راه های ارتباظی زیر در ارتباط باشید.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران نظام وظیفه درخت دانش

شماره تماس نظام وظیفه: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

شماره تلگرام نظام وظیفه: شماره ۰۹۰۳۳۸۰۶۱۹۶ و آی دی sderakhtedanesh@ جهت دریافت لینک کانال

اینستاگرام: سامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

هیچ نظری وجود ندارد