مطالب تصادفی

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت زمان اعلام نتایج آزمون ارشد وزارت بهداشت ؟ شرایط و زمان ثبت نام کنکور...

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را چگونه انجام دهیم؟ زمان ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 دفترچه...

ضرایب دروس امتحانی پایه دهم

ثبت نام آزمون تیزهوشان سال ۹۹

در این مقاله سعی داریم شرایط و زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان را خدمت داوطلبان عزیز به صورت مفید توضیح...

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ (مطالعه مقاله) ملاک های انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ انتخاب...

فیزیک مهندسی

تاریخ ارسال نوشته: 22 ژانویه 2017
فیزیک مهندسی

فیزیک مهندسی:

فیزیک مهندسی

فیزیک مهندسی

فیزیک مهندسی مباحث پیشرفته کاربردی و روش های استفاده از آن ها را در صنعت، مورد مطالعه قرار می دهد. هدف از این رشته آماده سازی فارغ التحصیلان است که علاوه بر مباحث پیشرفته ی آن با کاربرد های فیزیک نیز آشنا باشند و توانایی مهندسی و ارائه طرح های صنعتی را در زمینه ی فیزیک جدید داشته باشند. در پایان قرن ۱۹بخش هایی از فیزیک کلاسیک به ویژه مکانیک و الکترومغناطیس تا حد زیادی رشد نمود و کاربردهای گسترده آنها آشکار گردید و رشته هایی مانند مهندسی مکانیک و مهندسی برق برای استفاده از نتایج این علم مهم تاسیس شد.به همین دلیل در این رشته ها دروس فیزیک ۱ و فیزیک ۲ تدریس می شود.

امروزه این دو درس برای فهمیدن مباحث جدید فیزیک کافی نیست. کشف خواص نیمه رسانا، تحولی بنیادی در الکترونیک ایجاد نموده است. نیمه رساناها بخشی از فیزیک حالت جامد است. ابر رسانایی، بخش دیگری از فیزیک حالت جامد است که قسمت عمده ای از پژوهش های فیزیک حالت جامد در ۲۰ سال اخیر را به خود اختصاص داده است و این نیز می تواند یک تحول عظیم دیگر ایجاد نماید. اساس نانو تکنولوژی نیز فیزیک حالت جامد کوانتوم مکانیک است. همچنین فوتونیک یک شاخه ی کاملا جدید از فیزیک است.

همراه با این تحولات نیاز به رشته ای جدید به نام فیزیک مهندسی engineering physics احساس شد که در سال های   اخیر در دانشگاههای خارج تاسیس گردیده است.

گرایش جامد در فیزیک مهندسی:

حالت جامد یکی از گسترده ترین شاخه های فیزیک است. این شاخه در باره ی چگونگی تشکیل مواد با در نظر گرفتن تمام جزییات حاکم بر طرز قرار گرفتن اتم ها بحث می کند. در واقع خواص فیزیکی هرگونه جسم فیزیکی،مورد بحث این شاخه است.
به عبارت دیگر فیزیک حالت جامد به طور گسترده ای به مطالعه ی ساختار بلوری جامدات، نوسانات یون ها وحرکت الکترون های موجود در آن ها می پردازد.
دروس گرایشی مهندسی حالت جامد به رشته های تحصیلی فیزیک و مهندسی الکترونیک نزدیک است.

 

گرایش پلاسما در فیزیک مهندسی:

چلاسما، گاز شبیه خنثایی از ذرات باردار و خنثی است که رفتار جمعی از خود ارائه می دهد. واژه پلاسما به گاز یونیزه شده ای گفته می شود که همه یا بخش قابل توجهی از اتم های آن یک یا چندین الکترون از دست داده و به یون های مثبت تبدیل شده باشند همچنین به گاز شدت یونیزه شده ای که تعداد الکترون های آزاد آن تقریبا برابر با تعداد یون های مثبت آن باشد، پلاسما گفته می شودبیشتر ماده جهان به شکل پلاسما است، خورشید و همه ستارگان، گوی های عظیمی از چلاسما هستند.
در تکنولوژی مدرن از بسیاری از شکل های مصنوعی پلاسما استفاده می شود. گاز لوله های فلوئورسنت و تابلوهای نئون، پلاسما است.

گرایش لیزر و اپتیک در فیزیک مهندسی:

واژه انگلیسی لیزر که در فارسی به همین صورت متداول است در اصل ترکیب حروف اول کلمات عبارت: (amplification by sismulated emission of radiate light)
است که به معنی (تقویت نور توسط گسیل القایی تابشی) است.
در کشور ما نیز این تکنولوژی هر روز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و در همین راستا گرایش فیزیک مهندسی لیزر و اپتیک در دانشگاه ها و مراکز آموزشی عالی ارائه شده است. هدف از ایجاد این گرایش تربیت نیروهای متخصص و کارآمدی است که بتوانند در زمینه طراحی لیزر، کار با آن، تعمیر و نگهداری سیستم های موجود و کاربردی آن صاحب نظر و ورزیده باشند.

فیزیک مهندسی

درس های رشته فیزیک مهندسی در طول تحصیل:

دروس پایه مشترک بین تمام گرایش ها:

 • فیزیک
 • ریاضی
 • معادلات دیفرانسیل
 • ریاضی فیزیک
 • کامپیوتر
 • شیمی
 • رسم فنی
 • کارگاه.

دروس اصلی مشتر بین تمام گرایش ها:

 • فیزیک مدرن کاربردی
 • فیزیک مدرن
 • اپتیک
 • مکانیک تحلیلی
 • الکترو و مغناطیس
 • مکانیک کوانتوم و…

دروس تخصصی گرایش حالت جامد:

 • فیزیک حالت جامد
 • نیمه هادی ها
 • مغناطیس و…

دروس تخصصی گرایش پلاسما:

 • پلاسما
 • کاربرد های پلاسما
 • سیستم های تولید پلاسما و…

فیزیک مهندسی

توانای های لازم جهت تحصیل در فیزیک مهندسی:

فیزیک مهندسی رشته مشکلی است، اولین شرط موفقیت دانشجویان این است که دانشجو تمام وقت مفید خود را صرف مطالعه وتحقیق نماید.داشتن پایه قوی در دروس فیزیک و ریاضیات لازم است، شرط دیگر داشتن ایده و ابتکار برای حل مسائل فنی و صنعتی با استفاده از نتایج فیزیک است مانند به کار بردن نتایج فیزیک حالت جامد در طراحی قطعات الکترونیک و کامپیوتر یا به کار بردن پلاسما و لیزر در صنعت.

موقعیت شغلی فیزیک مهندسی در ایران:

در اکثر وسایل دقیق اندازه گیری از روش های فیزیکی یا حسگر ها استفاده می شود که طراحی و ساخت آن در حوزه فیزیک جدید است همچنین طراحی قطعاتی که در الکترونیک و کامپیوتر به کار می روند و تهیه و توزیع خواص نانو مواد از قابلیت های دانش آموختگان فیزیک مهندسی است.
در کل می توان گفت که دانش آموختگان این رشته می توانند در صنایع قطعات الکترونیک، صنایع اپتیک و لیزر، قطعات و اجزای کامپیوتر در موسسات دولتی و خصوصی مانند: وزارت نیرو، مخابرات، انرژی اتمی، صنایع الکترونیک، صنایع اتمبیل سازی مشغول به کار شوند.پ

دانشکده های پذیرنده فیزیک مهندسی:

الزهرای تهران، تبریز، تهران، دامغان، شاهرود، صنعتی کرمانشاه و…
این رشته در مقاطع تحصیلی کارشناسی در دوره های روزانه و شبانه در دانشگاه های دولتی و غیز انتفاعی در گرایش های حالت جامد، پلاسما،لیزر و اپتیک دانشجو می پذیرد.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش:

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرام: سامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

11 نظر