مطالب تصادفی

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری 99 کدامند؟ شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری 99؟ ایا دانشجویان انصرافی می توانند...

ثبت نام کنکور سراسری 99

ثبت نام کنکور سراسری ۹۹

زمان ثبت نام کنکور سراسری 99؟(24 مهر ماه) شرایط ثبت نام کنکور سراسری 99؟(انتهای مقاله) مدارک لازم جهت ثبت نام...

شرایط ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی

شروط لازم ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 99-1400 یکی از پرتکرارترین سوالات متقاضیان آزمون پزشکی با مدرک کارشناسی می...

مدرک زبان لازم جهت ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی

مدرک زبان لازم جهت ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 99-1400 یکی از مهترین سوالاتی است که داوطلبان با مشاوران...

عوامل موثر در انتخاب رشته

تاریخ ارسال نوشته: 25 جولای 2017
عوامل موثر در انتخاب رشته

عوامل موثر در انتخاب رشته برای هر فرد به شرایط درونی وبیرونی گفته می شود که بر انتخاب او اثر گذار خواهد بود اهمیت انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ به این دلیل است که بر زندگی و آینده تاثیر گذار خواهد بود انتخاب رشته يکي از مهمترين انتخاب هاي هر فرد پس از پايان تحصيلات دبیرستان است. اين انتخاب به دليل تاثير زيادي که در تعيين سرنوشت افراد دارد تحت تأثير عوامل مختلفي قرار دارد که به دو دسته بيروني و دروني تقسيم مي شوند. عوامل بيروني تا حدودي از اختيار فرد خارج است و به صورت غيرمستقيم انتخاب او را تحت تأثير قرار مي­دهند. اما عوامل دروني تا حد زيادي در کنترل فرد در نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ قرار دارد.

عوامل موثر در انتخاب رشته

عوامل موثر در انتخاب رشته

الف- عوامل بيروني مهم اثرگذار بر انتخاب رشته کنکور ۹۸

به صورت کلي مي‌توان عوامل بيروني مهم تأثيرگذار بر انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ داوطلبان را در موارد زير خلاصه کرد:

۱-خانواده ۲- محيط آموزشي ۳- افراد اثرگذار در زندگي فرد ۴- گروههاي همسالان ۵- رسانه ‌ها ۶- زمينه‌هاي اقتصادي و شغلي

در اينجا براي آگاهي از نقش عوامل فوق شرح مختصري در مورد هر عامل ارائه شده است.

۱- خانواده:

والدين مي‌توانند نقش بسيار مهم و اساسي در کمک به فرزندانشان جهت انتخاب رشته آگاهانه، ايفا نمايند. آنها بايد به عقايد فرزندان خود احترام گذاشته و در صورتي که خطا و يا لغزشي مشاهده كردند، تلاش لازم در جهت رفع آن مبذول نمايند نه اينکه آنها را به انتخاب رشته يا دانشگاهي که خودشان علاقه‌مند به تحصيل در آن بوده و به هر دليلي شرايط لازم براي ادامه تحصيل را نداشته‌اند، راهنمايي كنندو يا صرفاً به دلايل ديگري مانند پرستيژ اجتماعي رشته و يا درآمد آن، فرزند خود را هدايت کنند.

۲- محيط آموزشي:

در دوره متوسطه، با تخصصي تر شدن حوزه‌هاي تحصيل، دبيران و مشاوران تحصيلي نقش پر رنگ‌تري در هدايت دانش‌آموزان دارند. بررسي‌ها نشان مي‌دهد بسياري از دانش‌آموزان در دوره دبيرستان ضمن الگو قرار دادن معلمان، آنها را به عنوان مشاوري صديق قبول دارند. از اين رو دبيران و مشاوران تحصيلي بايد اطلاعات و دانش لازم را براي راهنمايي دانش آموزان خود کسب کنند.

۳- افراد اثرگذار در زندگي فرد:

اين افراد در انتخاب آينده تحصيلي فرد نيز نقش مهمي دارند و در برخي موارد از والدين و معلمان نيز اثرگذارترند.

داوطلبان کنکور سراسری ۹۸ می توانند برای انتخاب رشته تخصصی خود بر اساس ۸ فاکتور مهم امسال، ظرفیت رشته و دانشگاه، تراز و رتبه آخرین نفر قبولی، معرفی رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد و … با مشاوران مجرب مشاوره تحصیلی تلفی درخت دانش از طریق شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳ (بدون گرفتن پیش شماره و از طریق تلفن ثابت منزل) تماس حاصل نمایید.

۴- گروههاي همسالان:

دوستان شما، عموماً اطلاعاتي بيشتر از خودتان ندارند. بنابراين سعي كنيد گفته‌ها و توصيه‌هاي دوستان و همسالان­تان را با رعايت احتياط در انتخاب رشته تان مورد استفاده قرار دهيد.

۵- رسانه‌ها:

رسانه‌ هايي مانند صدا و سيما، اينترنت و مطبوعات تأثير بسيار زيادي بر زندگي نسل جوان دارند. ما از کودکي در مقابل حجم وسيعي از اطلاعات رسانه­ها قرار داريم و بسياري از دانستني‌ها و تصورات خود را از آنان مي‌گيريم، اما مي‌دانيم که همه آنها به يک اندازه اعتبار ندارند. رسانه‌ها هرچند منبع اطلاعاتي مهمي به حساب مي­ آيند اما گاهي اوقات بويژه در برنامه‌هاي نمايشي، مبالغه‌هاي زيادي در مورد آدمها، حوادث و پديده‌ها مي‌کنند.

۶- زمينه‌هاي اقتصادي، شغلي:

هر فرد در بافت اقتصادي خاصي رشد مي‌کند و مشخصه‌هايي را از اين بافت کسب مي‌کند که او را از ساير افراد مجزا مي‌نمايد. زمينه‌هاي اقتصادي و شغلي، انتخابهاي افراد درون جامعه را تحت تأثير قرار مي‌دهند. به عنوان مثال وقتي در کشورمان با پديده بيکاري روبرو هستيم، طبيعي است که داوطلبان هنگام انتخاب رشته، به تحصيل در رشته‌هاي اشتغال‌زا، توجه بيشتر نشان خواهند داد.

عواملي كه به آن اشاره شد؛ سازنده محيط پيرامون ما هستند . اما بعضي از آنها مانند والدين آگاه، مشاورين و محيط آموزشي، به همراه كتاب هاي آشنايي با رشته ها، پيك سنجش، فارغ التحصيلان رشته ها، مي توانند به عنوان منابع اطلاعاتي در کسب آگاهي و مشورت در انتخاب رشته مورد استفاده فعال قرار بگيرند.

ب- عوامل دروني مهمي كه بايد در انتخاب رشته درنظر گرفته شود:

از دیگر عوامل موثر در انتخاب رشته عوامل درونی در خود افراد می باشد عوامل دروني تأثيرگذار بر انتخاب رشته شامل موارد زيراست:

 • علایق
 • ارزشها
 • اعتقادات
 • توانايي‌ها و مهارتها
 • ويژگي‌هاي شخصيتي
 • اهداف
 • تجربيات

۱- علايق:

توجه به علايق بويژه براي جوانان و به طور اخص در انتخاب رشته تحصيلي بسيار مهم و تعيين کننده است. ویکی از عوامل موثر در انتخاب رشته می باشد در اين مفهوم، علايق افراد منجر به تمايل آنها به انجام فعاليت‌هاي متفاوتي شده و ويژگي هاي شخصيتي خاصي را شکل مي‌دهند. برخي از روان‌شناسان مانند هالند، معتقدند که هر فرد با توجه به تفاوت هاي فردي و گرایشها، با نوع خاصي از رشته‌هاي دانشگاهي و به تبع آن مشاغل سازگار است. بنابراين افراد، با تحصيل در رشته­­اي که با نوع شخصيت و علايق آنها همخواني دارد، راضي و موفق خواهند بود. به هرحال، علاقه به رشته تحصيلي، يكي از عوامل مهم موفقيت شما است. انتخاب رشته حتماً بايد با تلاش مستمر و پيگير همراه باشد، و داوطلب بايد کوشش لازم را براي رسيدن به الزامات تحصيل در آن رشته بنمايد.

۲- ارزشها:

برخي ارزشهاي تأثيرگذار در انتخاب رشته عبارتند از:

 • كسب موقعيت اجتماعي
 • كسب شغل و درآمد مناسب
 • استقلال در زندگي
 • کمک به ديگران
 • ارتفاء سطح علمي و فرهنگي جامعه و…

توجه به ارزشهايي از اين قبيل بايد حتماً در انتخاب رشته مدنظر قرار گيرد و یکی از عوامل موثر در انتخاب رشته می باشد که تاثیر زادی بر انتخاب فرد خواهد گذاشت. با انتخاب رشته تحصيلي مسير شغلي و نيز سطح و ميزان درآمد فرد تا حدودي معين مي‌گردد. مدرك تحصيلي و شغل متناسب با آن ، بخش مهمي از موقعيت اجتماعي آينده نزديك و دور فرد را تحت تأثير قرار مي‌دهد. موقعيت اجتماعي مناسب ، مي‌تواند رضايت خاطر و در نتيجه سلامت روحي و رواني فرد را تأمين كند.

۳- اعتقادات:

برخي از داوطلبان، بويژه دختران، بودن در کنار خانواده بودن را بر هر چيز ديگری ترجيح مي‌دهند. بنابراين به هنگام انتخاب رشته بايد به محل تحصيل و رشته‌اي که انتخاب مي‌کنند توجه نمايند. فضاي مذهبي و فرهنگي برخي خانواده‌ها با فعاليت فرزندانشان در برخي رشته هاي تحصيلي تناسبي ندارد. لذا داوطلبان بايد به هنگام انتخاب اين گونه رشته‌ها به تضادهاي احتمالي ميان فضاي حرفه‌اي و فضاي خانوادگي خود توجه لازم را مبذول نمايند.

۴- توانايي‌ها، مهارت‌ها:

در انتخاب رشته مهارتها و توانايي­هاي داوطلبان براي ادامه تحصيل در يک رشته خاص اهميت زيادي دارد. در رشته­هايي مانند رياضي، مهندسي، جامعه­شناسي، روانشناسي، پزشکي، داروسازي و… هر يک توانايي خاصي را مي طلبد و لازم است داوطلب قبل از اينکه دست به انتخاب بزند ارزيابي درستي از مهارت ها و توانايي هاي خود داشته باشد.

۵- ويژگي‌هاي شخصيتي :

بسياري از روانشناسان معتقدند بين نوع شخصيت افراد و موفقيت ايشان ارتباط قوي وجود دارد. همه ما مي‌دانيم افراد از نظر شخصيتي با هم تفاوتهاي زيادي دارند و اين تفاوت ناشي از عوامل زيستي و وراثتي است . روانشناسان طبقه‌بندي‌هاي مختلفي از ويژگي‌هاي شخصيتي ارائه کرده‌اند که عمدتاً توصيف کننده نوع واکنش افراد به محرکها است (مانند درونگرا در مقابل برونگرا، جمع‌گرا در مقابل فردگرا، هيجاني، آرام و …)

۶- اهداف :

از دیگی عوامل موثر درانتخاب رشته اهداف هر داوطلب می باشد با توجه به توانايي‌هاي شناختي و علمي، علايق و آگاهي‌هايي که به دست مي‌آوريد هدف خود را براي ادامه تحصيل تعيين کنيد. هيچ تضميني وجود ندارد که شما حتماً با دانشگاه رفتن فرد موفقي شويد. واقعگرا باشيد و هدفتان را درست انتخاب کنيد.

۷- تجربيات داوطلب:

همه ما در دوران تحصيل كم و و بيش تجاربي را در مورد رشته‌هاي مختلف درسي به دست آورده‌ايم. اين تجربيات فردي يکي از عوامل بسيار مهم در انتخاب رشته است. ما قوياً به شما توصيه مي‌کنيم اين تجربيات و تصورات ناشي از آن را دست کم نگيريد و به آن بهاي لازم را بدهيد. زيرا جهت گيريِ علايق شما را تعيين مي‌کنند. در همين حال توصيه مي‌کنيم که از درستي تصورات و تجربيات خود، مطمئن شويد، شايد در يک حادثه، ما تصور منفي از يک رشته تحصيلي پيدا کرده‌ايم يا بر اثر تجربه، تصور مثبت و خوشايندي از يک رشته تحصيلي ديگر بدست آورده باشيم. اين تجربيات و تصورات ارزشمند است، اما بايد با کمک و مشورت گرفتن از ديگران و جمع آوري اطلاعات، مطمئن شويم که تصور مثبت يا منفي ما، واقعي و يا کاذب است.

نتیجه گیری

عوامل موثر در انتخاب رشته کنکور ۹۸ برای هر فرد در هر مکانی ممکن است متفاوت با دیگران باشد. هر فرد با توجه به امکانات و شناختی دارد می تواند برای خود تصمیم گیری نماید عوامل موثر در انتخاب رشته ممکن است برای فردی ترکیبی از موارد بالا باشد اما در هر شرایط زمانی و مکانی تاثیرات متفاوتی دارند.

دانش آموزان عزیز می توانید برای مشاوره امور تحصیلی با مشاوران تخصصی درخت دانش از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳ تماس بگیرید.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرام مشاوره تحصیلی درخت دانش

هیچ نظری وجود ندارد