مطالب تصادفی

منابع کنکور سراسری ۹۹

درسی معرفی منابع کنکور سراسری 99 نظام جدید؟ معرفی منابع کمک درسی کنکور نظام جدید ؟ معرفی منابع نظام قدیم...

تاریخ ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 99

تاریخ ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۹

تاریخ ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 99 امروز 11 آذر ماه 98 مشخص شد و بر اساس اطلاعیه سایت سازمان...

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد تهران

ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور دانشگاه آزاد تهران از چه زمانی آغاز خواهد شد؟(28 آبان ماه 98) شرایط ثبت...

سایت ثبت نام بدون کنکور آزاد نیمسال دوم

سایت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد نیمسال دوم 98-99 کدام است؟(مطالعه مقاله) نحوه ورود به سایت ثبت نام بدون...

سهمیه پنج درصدی ایثارگران

تاریخ ارسال نوشته: 16 آگوست 2017
سهمیه پنج درصدی

سهمیه پنج درصدی

آن دسته از داوطلبان کنکور که دارای سهمیه پنج درصدی ایثارگران می باشند تا ۲۶ مرداد فرصت دارند که نسبت به وارد نمودن آن در فرم انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

بر این اساس با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش درباره سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در خرداد ۹۶ داوطلبانی که واجد شرایط بوده اند و تا اکنون نسبت به وارد کردن آن در اطلاعات ثبت نامی خود ننموده اند می توانند نسبت به درج آن تا ۲۶ مرداد اقدام نمایند.

در اجرای ماده ۹۰ قانون پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور مبنی بر ایجاد و اعمال سهمیه پنج درصدی برای جانبازان با جانبازی کمتر از ۲۵ درصد همسر و فرزندان آنها و همچنین همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه مدت حضور داوطلبان در جبهه برای داوطلبان ثبت‌نام‌کننده آزمون سراسری ۹۶ امکانات فراهم گردیده که داوطلبان واجد شرایط برای استفاده از این سهمیه می‌توانند علاقه‌مندی خود را اعلام کنند.

تأثیر سهمیه ۵ درصدی

به موجب تایید این سهمیه ، ۵ درصد از ظرفیت کل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه خواهد رسید . در نتیجه با توجه به اینکه سهم فرزندان جانبازان ۲۵ درصد به بالاتر ، فرزندان آزادگان و شهدا پیش از این ۲۵ درصد از کل ظرفیت بود ، می توان گفت در حال حاضر ۳۰ درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد .

در قانون ذکر شده درصورتیکه ظرفیت ۲۵ درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد ، آزادگان و شهدا تکمیل نشود ، مازاد این ظرفیت را می توان به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص داد . از آنجایی که تعداد شرکت کنندگان سهمیه ایثارگران معمولا کمتر از ۵ درصد کل شرکت کنندگان کنکور سراسری است ، پس می توان انتظار داشت امسال ظرفیت مازادی که به داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران اختصاص پیدا می کرد به داوطلبان سهمیه ۵ درصدی ایثارگران تعلق بگیرد .

همچنین به واسطه این خدمات ، داوطلبانی که از سهمیه پنج درصدی ایثارگران استفاده می کنند از حداقل ۳۰ درصد تخفیف یا معافیت شهریه در دانشگاه آزاد اسلامی (در این رابطه نسبت تخفیف شهریه برای دانشگاهها متفاوت است )، دوره های شبانه دانشگاههای دولتی، دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه های مورد تایید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برخوردار خواهند شد .

اعمال سهمیه پنج درصدی ایثارگران برای این دسته از داوطلبان در آزمون سراسری ۹۶ پس از بررسی و تایید از سوی ارگان ذی‌ربط صورت خواهد پذیرفت.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش :

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرام: سامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

12 نظر

 • سلام ببخشید پدر من کارت ایثار داره ولی ب واسطه ی خدمت سربازی۲۱ماه جبهه رفته الان سهمیه پنج درصدی ب من تعلق میگیره ؟،، خواهش میکنم پاسخ بدین
 • سلام خسته نباشید پدر من قریب ۲۰ ماه سرباز وظیفه ارتش تو جنگ بوده و کارت ایثارگری هم داره ولی وقتی میخوای برای کد ۱۲ رقمی اقدام کنی نوشته فقط برای خود رزمنده قابل استفاده است میخواستم بدونم پس این قانون ۷۵ درصد از وظیفه که داوطلبانه محاسبه میشه پس چیه ؟؟
  • سلام دوست عزیز اگر پدرتون جانبازی هم دارند میتونین مراجعه کنید بنیاد شهید و از اون طریق پیگیری کنید. اگر هدفتون گرفتن سهمیه پنج درصد هست باید بهتون بگم که شما رو محدود تر میکنه و خیلی به نفعتون نیست .
 • سلام خسته نباشید پدر من 12 ماه خدمت ارتش در دفاع مقدس داره آیا سهمیه 5 درصدی ب من تعلق میگیره من با سهمیه منطقه 3 در آزمون سراسری شرکت کنم ب نفع بنده هست یا با سهمیه 5 درصدی ایثارگران?? تورو خدا جوابم بدین مرسی
  • سلام دوست عزیز بله سهمیه 5 درصدی به شما تعلق میگیره ولی به دلیل جامعه اماری کم سهمیه 5 درصدی شما اگه با سهمیه منطقه 3 کنکور بدین براتون بهتره. ولی رشته هم تاثیر خودشو میذاره
  • سلام دوست عزیز حتما درتون این نامه رو به واحد ایثار گران ببرند اونجا بهتون یک کد دوازده رقمی میدن که میتونین از سهمیه تون استفاده کنید.
 • سلام، پدر بنده 21 ماه جبهه داره، ب واسطه ی خدمت سربازی۲۱ماه جبهه رفته، الان میخوام کنکور دکتری ثبت نام کنم میخوام بدونم قانون 5 درصدی به من تعلق میگیره یا نه؟یه تبصره ای هم هستش توی دفترچه ثبت نام کنکور دکتری 97، خیلی سردرگمم کرده، لطفا درباره این تبصره هم توضیح بدین.تبصره 4: مدت حضور يا خدمت در جبهه موظفي سربازان و پاسداران وظيفه و همچنين تعهدات و مأموريت هاي خدمتي كاركنان وزارتخانه ها،سازمان ها و ارگان هاي نظامي در جبهه و نيز طر ح 6 ماهه دانشجويان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي ، حضور داوطلبانه تلقي نمي شود.متن بالا عین تبصره دفترچه هستش،خواهشا پاسخ بدین، تا بتونم ثبت نام کنم.
 • سلام... خسته نباشید. پدر من 1.5 بعد از جبهه به عنوان احتیاط 6 ماه رفته جبهه میخواستم بدونم الان با این کد دوازده رقمی و کارت ایثارش سهمیه 5 درصدی شامل من میشه برای کنکور سراسری ... البته پدرم میگه که با اینکه روی کارت زده کارکنان وظیفه ولی خودشون با میل خودشون ثبت نام کردن و هیچ اجباری نبوده. ممنون.