مطالب تصادفی

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت زمان اعلام نتایج آزمون ارشد وزارت بهداشت ؟ شرایط و زمان ثبت نام کنکور...

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را چگونه انجام دهیم؟ زمان ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 دفترچه...

ضرایب دروس امتحانی پایه دهم

ثبت نام آزمون تیزهوشان سال ۹۹

در این مقاله سعی داریم شرایط و زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان را خدمت داوطلبان عزیز به صورت مفید توضیح...

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ (مطالعه مقاله) ملاک های انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ انتخاب...

سهمیه های موجود در کنکور سراسری ۹۸

تاریخ ارسال نوشته: 18 نوامبر 2018
سهمیه های موجود در کنکور سراسری 98

سهمیه کنکور چیست و انواع سهمیه های تاثیر گذار در کنکور ۹۸ کدامند ؟

سهمیه های موجود در کنکور سراسری به منظور ایجاد عدالت آموزشی در بین تمامی داوطلبان و همسان سازی دسترسی به امکانات آموزشی عالی انجام می شود، سهمیه های موجود در کنکور سراسری شامل:

  • سهمیه مناطق در کنکور سراسری ۹۸
  • تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۹۸
  • سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری ۹۸
  • سهمیه بومی گزینی
  • سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران
  • سهمیه ۵ درصدی ایثارگران
  • سهمیه رزمندگان
  • سهمیه بهیاران
  • سهمیه خانواده شهدا

در این پست قصد داریم به تشریح به نحوه تاثیر این سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ توضیح کامل انواع سهمیه های موجود در ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ در پذیرش دانشگاه های دولتی بپردازیم.

سهمیه مناطق چیست و به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

در ابتدا درباره سهمیه مناطق جزء سهمیه های موجود در کنکور سراسری که تقریبا بیش از ۹۵ درصد کل داوطلبان تمامی گروه های آموزشی را به خود اختصاص می دهد بپردازیم، سهمیه مناطق کنکور سراسری به داوطلبان دارای سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران و یا سهمیه ۵ درصد رزمندگان و سهمیه شهدا تعلق نمیگیرد.

تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری ۹۸ 

سهمیه مناطق با هدف برقراری عدالت آموزشی برای تمامی داوطلبان فراهم شده است، سهمیه مناطق به ۳ منطقه ی منطقه۱, منطقه۲, منطقه۳ تقسیم می شود.که به ترتیب از منطقه۱ تا منطقه۳ امکانات آموزشی کاهش می یابد، پس منطقه ۳ شامل مناطق محروم ایران می باشد. منطقه هر داوطلب بر اساس سه سال پایانی تحصیل وی در نظر گرفته می شود. و در صورتی که شهر سه سال پایانی تحصیل داوطلب متفاوت باشد منطقه او از روی شهر محل تولد او انتخاب می شود.

نحوه تخصیص سهمیه مناطق به تخصیص ظرفیت پذیرش دانشگاه ها بر اساس نسبت تعداد شرکت کنندگان هریک از مناطق در شرایط کنکور سراسری ۹۸ می باشد. یعنی اینکه با توجه به تعداد شرکت کنندگان هر منطقه درصدی از ظرفیت دانشگاه ها به داوطلبان آن منطقه اختصاص داده می شود. مثلا اگر داوطلبان منطقه۲, ۵۰ درصد از کل داوطلبان یک گروه آموزشی را در کنکور سراسری ۹۸ به خود اختصاص دهند. پس ۵۰ درصد ظرفیت دانشگاه هم به داوطلبان منطقه ۲ تعلق می گیرد. در واقع داوطلبان هریک از مناطق با داوطلبان منطقه خود بر سر ظرفیت تخصیص داده شده به آن منطقه رقابت می کنند, و کاری به تعداد و رتبه داوطلبان مناطق دیگر ندارند. البته این نحوه سهمیه بندی بدون در نظر گرفتن سهمیه بومی گزینی می باشد.

نکته مهم این است که توجه داشته باشید سهمیه مناطق فقط برای داوطلبان شرکت در دانشگاه های دولتی می باشد و در پذیرش دانشگاه آزاد سهمیه مناطق اعمال نمی شود.

سهمیه بومی گزینی چیست و شامل چه کسانی می شود؟

سهمیه بومی گزینی جزء سهمیه های موجود در کنکور سراسری در رشته هایی که تقریبا در تمامی استان ها اقدام به پذیرش دانشجو می کنند و در تمامی استان ها به این نیرو ها نیاز است. معمولا سهمیه بومی گزینی سهمیه پذیرش استانی در نظر گرفته می شود.

از جمله مهمترین کدرشته محل هایی که پدیرش در آن ها بر اساس بومی گزینی استانی می باشدشامل:

کد رشته محل های دانشگاه فرهنگیان و انتخاب رشته تربیت معلم می باشد، در سهمیه بومی گزینی ناحیه ای کد رشته محل مربوطه معمولا در یکی از استان های ناحیه وجود دارد. تمامی استان های هم جوار تشکیل ناحیه می دهندو ۹ ناحیه را به وجود می آورند.

بومی گزینی قطبی چیست؟

در صورتی که یک رشته محل در یکی از دانشگاه های یک استان از بین چندین ناحیه اطراف باشد، به آن بومی گزینی قطبی می گویند. در بومی گزینی قطبی, هر قطب شامل چند ناحیه همجوار می باشد. که ما مجموعا ۵ قطب در سطح کشور داریم.

تاثیر سهمیه بومی گزینی در کنکور سراسری ۹۸

نحوه تاثیر سهمیه بومی سهمیه های موجود در کنکور سراسری به اینصورت است که ابتدا از صد درصد ظرفیت پذیرش, ۲۵ درصد سهمیه پذیرش ایثارگران و جانبازان جدا می شود, سپس ۲۰ درصد از ۷۵ درصد باقی مانده به داوطلبان غیر بومی  تعلق می گیرد. غیر بومی یعنی اینکه بر اساس نحوه گزینش کد رشته محل داوطلب غیر استانی یا غیر ناحیه ای و یا غیر قطبی باشد، ۵۵ درصد ظرفیت باقی مانده به نسبت تعداد شرکت کنندگان هریک از سهمیه های مناطق و خانواده شهدا در منطقه بومی مورد نظر به کل شرکت کنندگان آن منطقه در آن گروه آموزشی خوتهد بود. در رشته هایی که گزینش آن ها کشوری است دیگر این سهمیه بومی گزینی وجود نخواهد داشت و پذیرش بر منوالی که قبلا ذکر شد انجام می شود.

سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

سهمیه ۲۵ درصدی جز با تاثیر ترین سهمیه های موجود در کنکور سراسری می باشد و شامل همسر و فرزندان شهدا, آزادگان و همسر و فرزندان آن ها و جانبازان با هر مقدار درصد جانبازی و همسر و فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر می باشد، یعنی در واقع از صد در صد ظرفیت پذیرش کنکور سراسری هر کدرشته محل, ۲۵ درصد به این سهمیه تعلق می گیرد، البته به شرطی که داوطلبی که از این سهمیه استفاده می کند باید برای قبولی در هر کد رشته محل حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین نفر قبولی با سهمیه آزاد (مناطق) را کسب نماید.

نحوه تاثیر سهمیه ۲۵ درصدی در کنکور سراسری ۹۸

به عنوان مثال اگر در یک کد رشته محل نمره آخرین فرد قبولی بدون سهمیه ایثارگران ۷۰۰۰ باشد, یک داوطلب با سهمیه ایثارگران (چه ۲۵ درصد و چه ۵ درصد) می بایست حداقل نمره کل ۴۹۰۰ را کسب نماید تا بتواند در این کد رشته محل پذیرفته شود. حتی اگر ظرفیت ۲۵ درصد پذیرش پر نشود باز هم این شرایط اجرا خواهد شد. البته با توجه به اینکه تعداد داوطلبان متقاضی این سهمیه در کل کمتر از ۵ درصد کل داوطلبان را تشکیل می دهند. در صورتی که از این ۲۵ درصد ظرفیتی باقی بماند اولویت با دارندگان سهمیه ۵ درصدی ایثارگران (رزمندگان) خواهد بود.

برای اطلاع و مشاوره تراز نمره قبولی و رتبه قبولی با استفاده از سهمیه های موجود در کنکور سراسری ۹۸ می توانید با مشاوران مجرب انتخاب رشته کنکور ۹۸ درخت دانش از طریق شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳ بدون گرفتن پیش شماره و تلفن ثابت منزل تماس حاصل نمایید.

سهمیه ۵ درصدی ایثارگران چیست و تاثیر آن در کنکور ۹۸

از کنکور ۹۶ جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آن ها و رزمنگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جنگ و همسر و فرزندانشان نیز شامل سهمیه ایثارگران شدند. اما سهمیه آن ها ۵ درصدی است یعنی ۵ درصد ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل را به خود اختصاص می دهند. و همانند سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد جزء سهمیه های موجود در کنکور سراسری برای پذیرش در هر کد رشته محل می بایست حد اقل ۷۰ درصد نمره نهایی آخرین رتبه قبولی با سهمیه آزاد آن کد رشته محل را کسب نمایند و در صورتی که سهمیه ۲۵ درصدی دانشگاه با دارندگان این سهمیه پر نشود اولویت پذیرش با دارندگان سهمیه ۵ درصدی برای پر کردن این ظرفیت می باشد.

سهمیه رزمندگان در کنکور ۹۸

رزمندگانی که دارای حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه های دفاع مقدس را داشته باشند شامل این سهمیه ۵ درصدی می شوند. البته قبولی آن ها در هر کد رشته محل به شرط کسب نمودن حداقل ۷۵ درصد از نمره آخرین فرد قبولی در آن کد رشته محل می باشد. بر طبق مصوبه های مربوطه, کارکنان پایور ارتش در صورت داشتن حداقل ۸ ماه و سربازان وظیفه در صورت داشتن ۱۲ ماه سابقه حضور در مناطق عملیاتی شامل این سهمیه می شوند.

سهمیه خانواده شهدا در کنکور ۹۸

خانواده شهدا شامل پدر, مادر, خواهر و برادر شهید می باشد. سهمیه شهدا همانند سهمیه مناطق فقط در کد رشته محل هایی که داوطلب بومی آنجاست اعمال می شود. نحوه تاثیر این سهمیه و ظرفیت های پذیرش آن هنوز به وضوح بیان نشده است.

سهمیه بهیاران چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

بهیار کسی است که در یک مرکز دولتی یا غیر دولتی کار می کند. در صورتی که یک بهیار دارای حداقل ۳ سال سابقه کار به عنوان بهیار در استان محل خدمتش باشد و همچنین دارای دیپلم بهیاری باشد. می تواند از سهمیه بهیاران که ۵ درصد ظرفیت رشته پرستاری است,استفاده نماید.

مشاوره تحصیلی کنکوری درخت دانش

در صورتی که هنوز هم درباره نحوه تاثیر هر یک از سهمیه های موجود در کنکور سراسری ۹۸ سوال دارید و یا می خواهید رتبه پیش بینی شده خود را با وجود سهمیه و درصد های مدنظرتان بدانید می توانید با شماره گیری ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳ با تلفن ثابت و بدون کد گیری با مشاوران درخت دانش تماس بگیرید و تمامی سوالات خود را در رابطه با سهمیه ها, تاثیر معدل در کنکور سراسری ۹۸، حذفیات کنکور سراسری ۹۸، بهترین منابع کنکور ۹۸، بودجه بندی کنکور ۹۸ و هزاران سوال دیگر را از مشاوران درخت دانش و یا سایت سنجش مطالعه نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد