hit
counter

نزدیک ترین رخدادهای تحصیلی

Oct 2017

ارتباط با ما

برای ارتباط با مشاوران درخت دانش از طریق تلفن ثابت با شماره 9099072943 (بدون پیش شماره) تماس حاصل فرمایید.

ارتباط با ما

تهران - خیابان دکتر قریب - کوچه دعوتی - پلاک 47

تلفن : 9099072943

وب : مشاوره تحصیلی درخت دانش

زمین شناسی No ratings yet.

زمین شناسی

زمین شناسی

زمین شناسی

زمین شناسی یکی از رشته های گروه آزمایشی علوم تجربی می باشد.وقوع زمین لرزه ای هولناک و اسرارآمیز با نیرویی عظیم و ویرانگر، فوران توده های مذاب سنگ از دهانه کوهی آتشفشانی، چشم انداز با شکوه دره ای عمیق در پای کوهی سر به فلک کشیده، گستردگی و تنوع سنگ های موجود در طبیعت، لایه های موازی سنگی و خاکی در دیواره یک تپه یا کوه و ده ها موضوع دیگر، از موضوعات مورد توجه زمین شناس است.

زمین شناس بسیاری از پرسش های هیجان انگیز و جذاب پیرامون ما را به بحث و بررسی می گذارد. این که زمین در اولین روز های عمر خود( 4500 میلیون سال قبل ) چگونه بوده است؟ چرا اقیانوس اطلس به تدریج وسیع تر و اقیانوس آرام کوچک تر می شود؟ در کجا به جستجوی آب بپردازیم؟ تفاوت سنگ ها ناشی از چیست؟

پرسش های متعدد دیگر که پاسخ آن را در علم زمین شناسی می توان یافت؛ زیرا در زمین شناسی، منشأ زمین، تاریخ و ساختمان زمین، مواد متشکله آن، منابع طبیعی موجود در آن و تغیر و تحولاتی که در طول زمان پدید آمده اند، مورد بررسی قرار می گیرد.

در واقع از اعماق اقیانوس ها تا نوک بزرگ ترین قله ها و حتی ماورای این دو، مورد مطالعه قرار می گیرد و اطلاعات حاصل از آن ها به صورت نقشه و گزارش ثبت می شود.

شرایط جغرافیایی ایران:

 

کشور ایران با در اختیار داشتن منابع معدنی بسیار غنی اعم از مواد سوختی و ذخایر فلزی و غیر فلزی گرانبها و قرار گرفتن بر روی منطقه ای فعال از نظر زمین شناسی که باعث وقوع زلزله ها، تغیر ساختار زمین، پدیده کوه زایی، تغیر پهنای دریاها و خلیج مجاور می شود و ده ها مطلب شگفت انگیز و در خور دقت و مطالعه دیگر، نیاز وافر به پزوهشگران و متخصصان زمین شناسی دارد که در این زمینه ها به مطالعه و کاوش بپردازند و اطلاعات لازم را برای بهره برداری صحیح در اختیار مسئولان ذی ربط قرار دهند.

درس های این رشته در طول تحصیل

 

دروس پایه:

ریاضی، فیزیک پایه، شیمی عمومی، مبانی کامپیوتر، آمار مقدماتی.

دروس اصلی:

زمین شناسی فیزیکی، زمین شناسی تاریخی، بلور شناسی نوری، مبانی کانی شناسی، رسوب شناسی، سنگ های رسوبی، سنگ های آذرین، سنگ های دگرگونی، دیرینه شناسی،ریز دیرینه شناسی، چینه شناسی، زمین شناسی ساختاری، زمین ساخت، فتوژئولوژی، مبانی زمین شیمی، زمین فیزیک، سامانه اطلاعات جغرافیایی، نقشه برداری.

دروس تخصصی:

زمین شناسی ایران، عملیات زمین‌شناسی ایران، زمین شناسی اقتصادی، زمین شناسی نفت، آب های زیر زمینی، زمین شناسی مهندسی، پترولوژی، زمین‌شناسی صحرایی، متون علمی زمین شناسی، زمین شناسی زیست محیطی، سنجش از دور.

توانایی های لازم

 

مهم ترین ویزگی برای موفقیت در این رشته داشتن روحیه ای پر جنب و جوش، علاقه به زندگی در محیط های طبیعی مانند کوه ها و بیابان ها است؛ زیرا زمین شناسی نه تنها در دوران دانشجویی، بلکه در زمینه های شغلی نیز با چنین محیط هایی روبه روست. علاوه بر این داشتن توانایی جسمانی مناسب نیز لازم است.

گفتنی است که دانشجوی خوب زمین شناسی علاوه بر تسلط کافی بر درس های زمین شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضی باید از قدرت تجسم مناسبی برخوردار باشد.

موقعیت شغلی در ایران

 

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته زمین‌شناسی قادرند نقشه های زمین شناسی، معدنی و جغرافیایی را مطالعه کنند و اطلاعات آن را استخراج نمایند و با گروه های اکتشاف معدن، آب یابی و بهره برداری از آب های زیر زمینی، همکاری داشته یا در کارهای صحرایی و کارگاهی مهندسی ژئوتکنیک و ژئوفیزیک فعالیت داشته باشند و کانون های خطر همانند مناطق زلزله خیز، آتشفشانی و … را مشخص نمایند.

با توجه به توانایی هایی که فارغ التحصیلان رشته زمین شناسی دارند، وزارتخانه های صنایع و معادن، نفت، نیرو، راه، جهاد کشاورزی، علوم و آموزش و پرورش، همچنین شرکت ها و موسساتی مانند ذوب آهن، سازمان زمین شناسی کشور، شرکت های مرتبط با فعالیت های سد سازی، آب یابی، حفر تونل، راه سازی، اکتشافات آب و نفت و معادن، بخش های مرتبط با موضوع زمین فعالیت می کنند، می توانند زمینه های اشتغال و فعالیت فارغ التحصیلان رشته زمین شناسی باشند.

دانشگاه های پذیرنده:

 

ارومیه، اصفهان، بوعلی سینا- همدان، بیرجند، بین المللی امام خمینی(ره)- قزوین، تبریز، تهران، خوارزمی-تهران، دامغان، زنجان، سیستان و بلوچستان- زاهدان، شاهرود …

مقاطع تحصیلی: کارشناسی

دوره ها: روزانه، شبانه

دانشگاه: دولتی، پیام نور، غیر انتفاعی.

در بعضی از واحدهای دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی، پذیرش در این رشته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: 9099072943

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرامسامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

 

 

Please rate this

درباره نویسنده :

ارسال نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.