مطالب تصادفی

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن 98-99

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن ۹۸-۹۹

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن 98-99 آخرین مرحله ثبت نام امسال یعنی سال 1398 رشته های بدون کنکور...

رفع محرومیت کنکور 98

رفع محرومیت کنکور ۹۸

لغو محرومیت از کنکور 98 چیست؟(ارسال درخواست مجوز شرکت در کنکور سال بعد می باشد) رفع محرومیت از کنکور ۹۸...

انتخاب رشته رایگان کنکور

انتخاب رشته رایگان کنکور

انتخاب رشته رایگان کنکور سراسری 98 را چگونه انجام دهیم؟ (به صورت حضوری و غیرحضوری) فاکتورهای انتخاب رشته کنکور سراسری...

نفرات برتر کنکور سراسری 98 اعلام شدند

نفرات برتر کنکور سراسری ۹۸ اعلام شدند

نفرات برتر کنکور سراسری 98 امروز سه شنبه 15 مرداد ماه 98 اعلام شدند که برای هر گروه آزمایشی 10...

رشته نقاشی

تاریخ ارسال نوشته: ۲۵ دی ۱۳۹۵
رشته نقاشی

رشته نقاشی:

رشته نقاشی یکی از جذاب ترین زیر مجموعه های گروه آزمایشی هنر است. می گویند زئوس با پاراسیو ازمعروف ترین نقاشان دوران یونان باستان بوده اند و با یکدیگر رقابت داشته اند افرادی که نقاشی را فتوکپی طبیعت می دانند، معتقدند نقاشی هنری است که در پیوند با اندیشه، جهان بینی و در شرایط حاکم بر جامعه شکل می گیرد و معنا و مفهوم پیدا می کند و نهایتا در قالب تسهیل بیان می گردد. رشته ی نقاشی همانند کارگردانی و بازیگری از پرطرفدارترین رشته های زیرمجموعه گرایش هنر می باشد.


البته بر اساس این تعریف نمی توان تعریف نقاشی را با هنرهای تجسمی دیگر مانند گرافیک یا طراحی مشخص نمود و این به دلیل آن است که امروزه مرز بین بسیاری از هنرها شکسته و نمی توان با خط کش لغات،حیطه یک هنر را تعیین کرد.
رشته نقاشی فضایی را ایجاد می کند که هر دانشجوی خلاق متناسب با توان، سلیقه ، دانش و ذهنیت خویش دنیای خاص آفرینندگی خود را در آن میابد و در نتیجه می تواند آثاری را خلق کند که باعث تحول خود ودر مرحله بعد جامعه اش گردد، رشته نقاشی به آموزش سبک های برجسته ی نقاشی معاصر ایران و جهان می پردازد و در کنار آن دانشجویان دروسی مثل طراحی،اطلاعات و مبانی هنرهای تجسمی ،تاریخ و هنروتاریخ هنر عمومی نقاشی را می گزرانند.
یک دانشجوی هنر نقاشی طی تحصیل در دانشگاه می آمورد که خوب ببیند، تحلیل کند، دانش خود را وسعت ببخشد وآنچه را که یاد گرفته است در سطوح مختلف اشاعه دهد. به همین دلیل اگر فردی قریحه و ذوق نقاشی نداشته باشد با ورود به رشته نقاشی فقط یک سری اطلاعات به دست می آورد و بازدهی نخواهد داشت.

رشته نقاشی

درس های این رشته نقاشی در طول تحصیل:

دروس پایه:

مبانی هنرهای تجسمی

 • طراحی پایه
 • کارگاه عکاسی پایه
 • تصویر
 • چاپ های دستی
 • حجم و ساخت آفرینی
 • تجزیه وتحلیل نقد آثار هنری
 • هنر وتمدن اسلامی
 • آشنای با کتاب آرایی ایران وجهان اسلام
 • و روش تحقیق و…

دروس اصلی و تخصصی:

 • طراحی،
 • نقاشی
 • کارگاه نقاشی
 • تاریخ وزیبا شناسی نقاشی ایران
 • تاریخ و زیبا شناسی تاریخ غرب
 • تجزیه و تحلیل آثار نقاشی
 • طراحی وبیان تجسمی
 • نقد و تطبیق مبانی نطری نقاشی ایران و غرب و…

رشته نقاشی

توانایی های لازم جهت تحصیل در رشته نقاشی :

دانشجوی رشته نقاشی باید ویژگی های جسمی و روحی خاصی داشته باشد تا بتواند در این رشته موفق گردد و به همین دلیل آزمون نقاشی دانشگاه ها به صورت نیمه متمرکز برگزار می شود،یعنی پیش از ورود به دانشگاه استعداد و خلاقیت داوطلب در یک آزمون عملی ( برای اطلاع از زمان آزمون عملی و مصاحبه حضوری کنکور سراسری رشته نقاشی ی توانید بر روی آمزون عملی کلیل کنید)سنجیده می شود تا بهترین و توانمندترین داوطلبان وارد دانشگاه شوند.
ار سوی دیگر نقاش، یعنی خلاق،یعنب آفریننده، یعنی کسی که از مرز باید و نباید ها می گذرد تاطرحی نو دراندازد و به همین دلیل نمی تواند به او دستور داد که چگونه باش و از چه راهی برو تا موفق شوی.درواقع یک نقاش نمی تواند در چهارچوبی مشخص و معین محدود گردد وبلخره باید گفت که هنر نقاشی مثل هر هنر دیگری کار طاقت فرسا،هوش، نبوغ وشعور فراوان نیاز دارد.

موقعیت شغلی رشته نقاشی در ایران:

یک فرغ التحصیل نقاشی نباید انتظار داشته باشد که تنها شغل و منبع درآمدش نقاشی کشیدن باشد چرا که حتی نقاش های موفق و معروف جهان نیز تنها مشغله شان کشیدن نقاشی نیست،بلکه در کنر نقاشی به تدریس نقاشی نیز می پردازند . کاری که بسیار مثمرثمراست،چون تدریس وارتباط با دیگران،تاثیر به سزایی در دید،در ذهن و اندیشه نقاش می گذارد.

درکشورما نیز یک نقاش می تواند علاوه بر نقاشی به تدریس این هنر در مراکز آموزش عالی یا آموزشگاه های آزاد و به فعالیت در مطبوعات ونشریات، صدا و سیما،فرهنگ سراها،سازمان میراث فرهنگی،وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، شهرداری ها بپردازد.

دانشگاه های پذیرنده رشته نقاشی:

این رشته به صورت نیمه متمرکز درمقاطع تحصیلی کارشناسی در دوره های روزانه و شبانه و در دانشگاه های دولتی، غیرانتفاعی پیام نور وغیردولتی دانشجو می پذیرد. آزمون عملی کنکور سراسری ۹۶ در تاریخ نیمه دوم مرداد ماه به صورت حضوری انجام می شود. نکته قابل توجه در مورد آزمون عملی رشته نقاشی، توجه به تمرکز و علاقه افراد در این مرحله می باشد. 

مشاوران درخت دانش در تمامی مقاطعدر کنار شما دوستان عزیز خواهند بود.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرام: سامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

 

هیچ نظری وجود ندارد