hit
counter

نزدیک ترین رخدادهای تحصیلی

ارتباط با ما

برای ارتباط با مشاوران درخت دانش از طریق تلفن ثابت با شماره 9099072943 (بدون پیش شماره) تماس حاصل فرمایید.

ارتباط با ما

تهران - خیابان دکتر قریب - کوچه دعوتی - پلاک 47

تلفن : 9099072943

وب : مشاوره تحصیلی درخت دانش

زیست شناسی No ratings yet.

رشته زیست  شناسی

رشته زیست شناسی

رشته زیست شناسی

رشته زیست شناسی دارای چهار گرایش علوم گیاهی، علوم جانوری، زیست دریا و عمومی است. این گرایش ها تنها در 17 واحد تخصصی با یکدیگر تفاوت دارند.

گرایش علوم گیاهی

 

علوم گیاهی یکی از شاخه های زیست شناسی است که صرفا موارد مربوط به  گیاه را اعم از گیاهان اولیه تا گیاهان امروزی بررسی می کند و دارای زمینه های مختلفی مانند، گیاه شناسی، فیزیولوژی گیاهی، ریخت زایی و اندام زایی در گیاهان، بیوشیمی و جلبک شناسی، است.

علوم گیاهی دارای دو بخش  عمده فیزیولوژی و سیستماتیک است که بخش فیزیولوژی به شناخت زندگی گیاهان و اندام های مختلف یک گیاه و بخش سیستماتیک به اسامی و طبقه بندی گیاهان می پردازد.

گیاه، اعجوبه سبز پوش طبیعت است که چون در هر گوشه و کنار به چشم می خورد، عادی و پیش پا افتاده به نظر می آید در حالی که بیش از هر موجود زنده دیگری در روی کره زمین، اعجاب آور است.

موجودی که در آشپزخانه ذره بینی خود برای همه مخلوقات زنده کره زمین غذا تهیه می کند و پیشرفته ترین نیروگاه خورشیدی، شبکه لوله کشی و سیستم پمپاژ آب را در اختیار دارد و از سوی دیگر مایه زیبایی، لطافت، نشاط و آرامش هستی است. به همین دلیل شناخت و حفظ آن یک نیاز است و رشته زیست شناسی گرایش علوم گیاهی نیز برای پاسخ به همین نیاز در دانشگاه ها و موسسات  آموزش عالی معتبر جهان دایر شده است.

درس های این رشته در طول تحصیل

 

دروس مشترک در گرایش های مختلف زیست شناسی:

ریاضی، فیزیک، شیمی آلی، بیوشیمی، آمار زیستی، زیست سلولی و مولکولی، ژنتیک، اکولوژی، میکروبیولوژی، تکامل موجودات زنده، تالوفیت ها، فیزیولوژی جانوری …

دروس تخصصی گرایش علوم گیاهی:

اکوفیزیولوژی گیاهی، ازدیاد گیاهان، قارچ شناسی، اکولوژی گیاهی، انتقال مواد در گیاه، متمم سیستماتیک گیاهی، اصول رده بندی گیاهان.

گرایش علوم جانوری

علوم جانوری به مطالعه مسائل مربوط به جانوران می پردازد و دارای سه بخش اصلی جانور شناسی یا بیوسیستماتیک، فیزیولوژی جانوری اعم از انسانی و حیوانی و بافت شناسی و جنین شناسی جانوری است.

بسیاری از گرایش های وابسته به علوم جانوری هستند؛ برای مثال یک محقق علوم سلولی و مولکولی تا با یک جانور و وضعیت زیستی آن آشنا نباشد، نمی تواند روی سلول کار کند. یک محقق ژنتیک نیز در آغاز باید بیولوژی جانور را به طور کامل بداند و بعد در زمینه ژنتیک آن کار کند.

به یاری بیوسیستماتیک؛ یعنی شناسایی گونه های مختلف جانوران نیز می توان به نقش مفید گونه های مختلف جانوری برای کمک به طرح های اقتصادی پی برد؛ برای مثال امروزه استفاده از مواد شیمیایی برای کنترل آفات راه درستی نیسست چون این مواد تعادل اکولوژی محیط زیست را بر هم می زنند در حالی که با شناخت گونه های حشرات شکارچی می توان لسیاری از آفات مثل حشرات مضر را از بین برد.

در این میان می توان به کفش دوزک ها اشاره کرد که امروزه کاربد بسیاری در اقتصاد کشاورزی آمریکا دارند با مگس های مفید که از شته ها تغذیه می کنند.

از طرف دیگر بیوسیستماتیک در شناخت گونه های بیماری زا مثل پشه آنوفل و معرفی آنها به دنیای پزشکی نقش مهمی دارد.

همچنین می توان به بخش دیرین شناسی یا فسیل شناسی اشاره کرد که یکی از فواید این بخش، پی بردن به منابع عظیم اقتصادی مثل نفت است که از طریق مطالعه محل فسیل ها یا رسوبات فسیل ها به دست می آید.

دروس تخصصی گرایش علوم جانوری:

زیست انگل ها، فیزیولوژی مقایسه ای، جانور شناسی،رفتار شناسی، حشره شناسی.

رشته زیست شناسی دریا

 

گرایش زیست دریا به بررسی و مطالعه خواص محیط آبی، بیولوژی آبزیان و فعالیت های آبزی پروری می پردازد؛ یعنی بر خلاف دو گرایش علوم جانوری و علوم گیاهی که در آنها بیشتر موجودات خشک زی مطالعه می شوند این گرایش جانوران و گیاهان آبزی را بررسی و مطالعه می کند.

گرایش زیست دریا علاوه بر بررسی فیزیولوژی آبزیان به مطالعه اکولوژی دریا؛ یعنی بررسی آلودگی آب دریاها و تاثیر آن بر محیط دریا می پردازد.

دروس تخصصی گرایش زیست دریا:

ماهی شناسی، لیمنولوژی، انگل ها و بیماری های انگلی آبزیان، اکولوژی آبزیان، شناخت کف زیان، اصول و تکثیر و پرورش آبزیان.

رشته زیست شناسی عمومی

 

محل زیست انسان ها به مطالعه نیاز دارد. مطالعه و تحصیل در این رشته به صورت تخصصی دارای گرایش های گوناگونی شده است و این گوناگونی تابع انواع و اقسام مختلف موجودات و زیست گاه های مختلفی است که در جهان خلقت موجود است. گیاهان، جانوران، سلول ها، دریا و دیگر موجودات برخی از گرایش های این رشته را تشکیل می دهند.

گرایش زیست شناسی عمومی به بررسی اجمالی همه گرایش های این رشته اعم از علوم گیاهی، علوم جانوری و زیست دریا می پردازد.

توانایی های لازم

 

دانشجوی رشته زیست  شناسی باید عاشق کشف حقایق پدیده های طبیعی و علاقه مند به گردش در طبیعت باشد؛ چون اطلاعاتی که با حضور در محیط طبیعی زندگی گیاه یا جانور می توان به دست آورد در هیچ کتابی پیدا نخواهد شد. در ضمن دانشجو لازم است فردی منظم و مرتب بوده و بتواند مطالب را در ذهن خویش به خوبی طبقه بندی کند تا در زمینه سیستماتیک موفق گردد.

موقعیت شغلی در ایران

 

فارغ التحصیلان علوم گیاهی در سطح کارشناسی جذب آموزش و پرورش می شوند چون معلومات آنها جنبه عمومی دارد و می توانند در تدریس کتب زیست شناسی دوره متوسطه موفق باشند، اما نمی توانند در مراکز تحقیقاتی که نیاز به متخصص در زمینه های مختلف علوم گیاهی دارد، فرصت شغلی مناسبی به دست بیاورند.

از طرفی هم اگر کسی در گرایش علوم گیاهی سرمایه گذاری کند و متأثر از محیط نشود، می تواند در بخش های کشاورزی-زیستی، ژنتیک و بیوتکنولوژی فعالیت داشته باشد.

فارغ التحصیلان علوم جانوری گاه برای کارهای تحقیقاتی یا اداره آزمایشگاه ها جذب دانشگاه ها می شوند یا در سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان های مربوط به فعالیت می پردازند؛ چون سازمان محیط زیست برای بررسی اکوسیستم ها به محققان زیست شناسی از جمله علوم جانوری نیاز دارد.

همچنین بعضی از فارغ التحصیلان این گرایش وارد دنیای پزشکی شده و در زمینه های خون شناسی یا انگل شناسی فعالیت می کنند.

فارغ التحصیلان گرایش زیست دریا می توانند در مراکز پرورش ماهی و مراکز تحقیق بر روی ارزش مواد غذایی دریایی فعالیت کنند.

فارغ التحصیلان این گرایش علاوه بر کار در شیلات می توانند در حفظ بعضی از گونه های آبزیان که در حال انقراض هستند مثل ماهی ازون برون یا ماهی سفید کار کنند و مهم تر از همه این که ما باید به یاری کارشناسان زیست دریا یک اطلس دقیق در مورد گونه های آبزی موجود در اب های کشورمان تهیه کنیم.

دانشگاه های پذیرنده:

 

اراک، ارومیه، اصفهان، الزهرا(س)-تهران، بو علی سینا-همدان، بیرجند، تبریز، تخصصی فناوری های نوین آمل، تهران، جیرفت، حکیم سبزواری-سبزوار، خوارزمی-تهران…

مقاطع تحصیلی: کارشناسی

دوره ها: روزانه، شبانه

دانشگاه: دولتی، غیر انتفاعی، پیام نور

گرایش ها: علوم گیاهی، علوم جانوری، زیست دریا، عمومی.

در بعضی از واحدهای دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی، پذیرش در این رشته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: 9099072943

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرامسامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

 

Please rate this

درباره نویسنده :

ارسال نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.