hit
counter

نزدیک ترین رخدادهای تحصیلی

ارتباط با ما

برای ارتباط با مشاوران درخت دانش از طریق تلفن ثابت با شماره 9099072943 (بدون پیش شماره) تماس حاصل فرمایید.

ارتباط با ما

تهران - خیابان دکتر قریب - کوچه دعوتی - پلاک 47

تلفن : 9099072943

وب : مشاوره تحصیلی درخت دانش

رشته حقوق No ratings yet.

رشته حقوق

رشته حقوق

رشته حقوق

رشته حقوق از رشته های خاص سیستم آموزشی ما می باشد. هرگاه خداوند بنده ایی را گرامی کند، او را در برپایی داشتن حق در میان مردم یاری میکند. این کلام امام علی، رساتر از هر جمله ای دیگری بیانگر ارزش علم حقوق است. علمی که با حمایت قانون و دفاع از محرومان؛ تلاش می کند تا در جامعه حق و عدالت حاکم شود. در معرفی این علوم باید گفت که هرگونه روابط اجتماعی و آثار حقوقی از آن ایجاد شود، موضوع علم حقوق قرار می گیرد.

این روابط می تواند مربوط به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است یا شامل روابط خصوصی مردم گردد که حقوق خصوصی نامیده می شود. به عبارت دیگر حقوق عمومی شامل قوای سه گانه کشور، حاکمیت و آنچه مربوط به اداره کشور است، می شود و حقوق خصوصی به روابط بین مردم می پردازد که مهمترین آنها حقوق تجاری است که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده است یا مسائل مربوط به حقوق مدنی است که از آن جمله می توان به اموال، مالکیت، قراردادها، مسولیت های که اشخاص در خطاهایی که مرتکب می شوند برایشان به وجود می آیند مثل مسلیت ناشی از حوادث، قواعد مربوط به ارث، ولادت، اقامتگاه اشخاص و ده ها مورد دیگر اشاره کرد.

هم چنین شاخه ایی از حقوق و روابط بین الملل می پردازد که خود به دوبخش حقوق روابط بین الملل عمومی و خصوصی تقسیم می شود که حقوق روابط بین الملل عممی که روابط بین دولتها و سازمان های بین المللی می پردازد.

رشته حقوق

توانایی های لازم رشته حقوق

جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب لازمه موفقیت در این رشته است. ممکن است که بدست آوردن لیسانس حقوق کار دشواری نباشد اما حقوقدان شدن بسیار مشکل است. چرا که علم حقوق امروزه با جامعه شناسی، روان شناسی و علم فلسفی آمیخته شده است و یک حقوقدان باید از این علوم اطلاعات کافی داشته باشد.

همچنین یک دانشجوی حقوق برای اینکه در رشته خود موفق گردد لازم است که به زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد چون منطق خوب در ضمن این که شباهت های زیادی به منطق ریاضی دارد، این منطق اقناعی و خطابی است؛ یعنی یک حقوقدان باید بتواند کسانی را که مورد خطاب او قرار می گیرند یا دادگاه که مامور رسیدگی به دعوا است، با زبان سلیس و بلیغ قانع کند، در نتیجه باید به ادبیات  مسلط باشد. در ضمن باید اطلاعاتی از ریاضیات داشته باشد.

موقعیت شغلی رشته حقوق در ایران

در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ التحصیلان آن که از دانشگاه های دولتی و غیر دولتی وارد بازار کار می شوند، یافتن کار مناسب برای فارغ التحصیل لیسانس و دشواری های توام است بخصوص متقاضیانی که علاقه مند به کار خاصی مثل وکالت در این رشته هستند، محدودیت هایی مواجه می شوند اما در این کل یک دانشجوی علاقه مند می تواند پس از گواهی لیسانس و شغل های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقیقی بانک ها، شهرداری ها، شرکت ها و وزارت خانه ها و سردفتری وزارت اسناد رسمی بپردازد.

رشته حقوق

درس های این رشته در طول تحصیل

دروس پایه:

 • ·         مقدمه علم حقوق
 • ·         حقوق جزای عمومی
 • ·         حقوق اساسی
 • ·         حقوق مدنی
 • ·         مبانی علم اقتصاد
 • ·         عربی و ….

دروس اصلی و تخصصی:

 • ·         آئین دادرسی مدنی
 • ·         حقوق اساسی
 • ·         متون حقوقی
 • ·         آیین دادرسی کیفری
 • ·         متون فقه
 • ·         اصول فقه و ….
دانشگاه های پذیرنده رشته حقوق :

اصفهان، همدان، قزوین، تبریز، تهران، کرمانشاه، زابل، سنندج، شهرکرد، لرستان، مازندران، ساری، بابلسر،

رشته حقوق در مقاطع تحصیلی لیسانس و تحصیلات تکمیلی در گرایش های فقه حقوق، وکالت، حقوق جزا، فقه اسلامی و …. در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی دانشجو می پذیرد.

راههای ارتباطی با مشاوران مجرب درخت دانش

شماره تماس: 9099072943

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرام: سامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

Please rate this

درباره نویسنده :

2 نظر

 1. […] موفقیت در این رشته است. ممکن است که بدست آوردن لیسانس رشته حقوق کار دشواری نباشد اما حقوقدان شدن بسیار مشکل است. چرا که […]

  • Behnam QaderPour آگوست 12, 2018 در11:26 ق.ظ- پاسخ

   درود
   بانظرشماکاملاموافقم که مهم حقوقدان شدن است تافارغ التحصیل شدن دررشته حقوق که کارخیلی دشواری ام نیست

ارسال نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.