مطالب تصادفی

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت زمان اعلام نتایج آزمون ارشد وزارت بهداشت ؟ شرایط و زمان ثبت نام کنکور...

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را چگونه انجام دهیم؟ زمان ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 دفترچه...

ضرایب دروس امتحانی پایه دهم

ثبت نام آزمون تیزهوشان سال ۹۹

در این مقاله سعی داریم شرایط و زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان را خدمت داوطلبان عزیز به صورت مفید توضیح...

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ (مطالعه مقاله) ملاک های انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ انتخاب...

رشته حقوق

تاریخ ارسال نوشته: 2 فوریه 2017
رشته حقوق بدون کنکور دانشگاه آزاد

رشته حقوق

رشته حقوق

رشته حقوق

رشته حقوق از رشته های خاص سیستم آموزشی ما می باشد. هرگاه خداوند بنده ایی را گرامی کند، او را در برپایی داشتن حق در میان مردم یاری میکند. این کلام امام علی، رساتر از هر جمله ای دیگری بیانگر ارزش علم حقوق است. علمی که با حمایت قانون و دفاع از محرومان؛ تلاش می کند تا در جامعه حق و عدالت حاکم شود. در معرفی این علوم باید گفت که هرگونه روابط اجتماعی و آثار حقوقی از آن ایجاد شود، موضوع علم حقوق قرار می گیرد.

این روابط می تواند مربوط به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است یا شامل روابط خصوصی مردم گردد که حقوق خصوصی نامیده می شود. به عبارت دیگر حقوق عمومی شامل قوای سه گانه کشور، حاکمیت و آنچه مربوط به اداره کشور است، می شود و حقوق خصوصی به روابط بین مردم می پردازد که مهمترین آنها حقوق تجاری است که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده است یا مسائل مربوط به حقوق مدنی است که از آن جمله می توان به اموال، مالکیت، قراردادها، مسولیت های که اشخاص در خطاهایی که مرتکب می شوند برایشان به وجود می آیند مثل مسلیت ناشی از حوادث، قواعد مربوط به ارث، ولادت، اقامتگاه اشخاص و ده ها مورد دیگر اشاره کرد.

هم چنین شاخه ایی از حقوق و روابط بین الملل می پردازد که خود به دوبخش حقوق روابط بین الملل عمومی و خصوصی تقسیم می شود که حقوق روابط بین الملل عممی که روابط بین دولتها و سازمان های بین المللی می پردازد.

رشته حقوق

توانایی های لازم رشته حقوق

جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب لازمه موفقیت در این رشته است. ممکن است که بدست آوردن لیسانس حقوق کار دشواری نباشد اما حقوقدان شدن بسیار مشکل است. چرا که علم حقوق امروزه با جامعه شناسی، روان شناسی و علم فلسفی آمیخته شده است و یک حقوقدان باید از این علوم اطلاعات کافی داشته باشد.

همچنین یک دانشجوی حقوق برای اینکه در رشته خود موفق گردد لازم است که به زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد چون منطق خوب در ضمن این که شباهت های زیادی به منطق ریاضی دارد، این منطق اقناعی و خطابی است؛ یعنی یک حقوقدان باید بتواند کسانی را که مورد خطاب او قرار می گیرند یا دادگاه که مامور رسیدگی به دعوا است، با زبان سلیس و بلیغ قانع کند، در نتیجه باید به ادبیات  مسلط باشد. در ضمن باید اطلاعاتی از ریاضیات داشته باشد.

موقعیت شغلی رشته حقوق در ایران

در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ التحصیلان آن که از دانشگاه های دولتی و غیر دولتی وارد بازار کار می شوند، یافتن کار مناسب برای فارغ التحصیل لیسانس و دشواری های توام است بخصوص متقاضیانی که علاقه مند به کار خاصی مثل وکالت در این رشته هستند، محدودیت هایی مواجه می شوند اما در این کل یک دانشجوی علاقه مند می تواند پس از گواهی لیسانس و شغل های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقیقی بانک ها، شهرداری ها، شرکت ها و وزارت خانه ها و سردفتری وزارت اسناد رسمی بپردازد.

رشته حقوق

درس های این رشته در طول تحصیل

دروس پایه:

 • ·         مقدمه علم حقوق
 • ·         حقوق جزای عمومی
 • ·         حقوق اساسی
 • ·         حقوق مدنی
 • ·         مبانی علم اقتصاد
 • ·         عربی و ….

دروس اصلی و تخصصی:

 • ·         آئین دادرسی مدنی
 • ·         حقوق اساسی
 • ·         متون حقوقی
 • ·         آیین دادرسی کیفری
 • ·         متون فقه
 • ·         اصول فقه و ….
دانشگاه های پذیرنده رشته حقوق :

اصفهان، همدان، قزوین، تبریز، تهران، کرمانشاه، زابل، سنندج، شهرکرد، لرستان، مازندران، ساری، بابلسر،

رشته حقوق در مقاطع تحصیلی لیسانس و تحصیلات تکمیلی در گرایش های فقه حقوق، وکالت، حقوق جزا، فقه اسلامی و …. در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی دانشجو می پذیرد.

راههای ارتباطی با مشاوران مجرب درخت دانش

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرام: سامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

2 نظر

 • […] موفقیت در این رشته است. ممکن است که بدست آوردن لیسانس رشته حقوق کار دشواری نباشد اما حقوقدان شدن بسیار مشکل است. چرا که […]