مطالب تصادفی

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت زمان اعلام نتایج آزمون ارشد وزارت بهداشت ؟ شرایط و زمان ثبت نام کنکور...

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را چگونه انجام دهیم؟ زمان ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 دفترچه...

ضرایب دروس امتحانی پایه دهم

ثبت نام آزمون تیزهوشان سال ۹۹

در این مقاله سعی داریم شرایط و زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان را خدمت داوطلبان عزیز به صورت مفید توضیح...

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ (مطالعه مقاله) ملاک های انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ انتخاب...

راهنمایی تحصیلی فرانسه

تاریخ ارسال نوشته: 18 فوریه 2017
راهنمایی تحصیلی در کشور فرانسه

راهنمایی تحصیلی فرانسه

راهنمایی تحصیلی فرانسه

راهنمایی تحصیلی فرانسه

تاریخچه-مفهوم راهنمایی تحصیلی در کشور فرانسه از ابتدای قرن بیستم در  مطرح شد و پس از جنگ جهانی اول مورد توجه قرار گرفت. در پایان بحران اقتصادی فرانسه، به موجب قانون ۱۹۳۸ ایجاد مرکز راهنمایی حرفه ای در همه استان ها ضرورت پیدا کرد. قانون مذکود مقرر می داشت که تنها کودکانی می توانند در کارگاه یا موسسه ای به کار اشتغال ورزند که دارای مدرک ویا گواهی از مراکز راهنمایی حرفه ای باشند. این قانون سالیان متمادی مبنای راهنمایی حرفه ای جوانانی قرار داشت که تحصیل اجباری را به پایان می رساندند، ولی به تدریج نیاز روز افزون موجب شد که مشاوران راهنمایی حرفه ای از چارجوب قانون فوق خارج شدند و انجام خدمات گسترده تر و پیگیری را در راهنمایی بر عهده گرفتند.

مراکز راهنمایی حرف ای در سال۱۹۵۱ به مراکز عمومی تبدیل و کارکنان آنهااز ۱۹۶۵به وسیله ی دولت استخدام شدند. اصلاحات سیستم اموزشی در سال۱۹۵۹در فرانسه باعث توسعه ی بیشتر مراکز راهنمایی حرفه ای شد و از ۱۹۶۰ این مراکز به نام مراکز راهنمایی تحصیلی و حرفه ای نام گذاری گردید و خدمان آن ها تمام سطوح آموزشی متوسطه را در برگرفت. از سال ۱۹۶۸ نقش مشاوران راهنمایی در موسسات آموزش متوسطه مشخص و مشاور، عضو شورای کلاس شد.  از آن زمان فعالیت های مراکز راهنمایی تحصیلی و حرفه ای روز به روز گسترده تر شد و اهمیت بیشتری پیدا کرد، به طوری که خدمات عرضه شده، دانش آموزان کلیه ی سطوح تحصیلی، دانشجویان، بزرگسالان جوان و والدین دانش آموزان را در بر می گرفت.

شیوه ی کار مراکز راهنمایی تحصیلی و حرفه ای

برای آشنایی با شیوه کار مراکز راهنمایی تحصیلی و حرفه ای فرانسه به تشریح نحوه ی کار مرکز راهنمایی تحصیلی و حرفه ای بخش ۱۳ پاریس در مورد روش های ارائه  اطلاعات تحصیلی و شغلی مبادرت می شود.

مرکز راهنمایی تحصیلی و حرفه ای بخش ۱۳ پاریس، راهنمایی تحصیلی و شغلی دانش آموزان را در سطوح مختلف آموزشی به عهده دارد و با تعدادی  مشاور راهنمایی، رئیس، چند پزشک، مددکار  اجتماعی و تعدادی منشی، وظایف مربوط را انجام می دهد. در این بحث بیشتر به نقش مشاور و مراکز راهنمایی تحصیلی و حرفه ای اشاره می شود:

نقش مشاوران راهنمایی تحصیلی در کشور فرانسه هر روز بیش از پیش تنوع و ترقی می یابد و قلمرو وسیعی را در بر می گیرد.

به طور کلی وظایف مشاوران راهنمایی را می توان در سه زمینه وسیع مشخص کرد:

۱-دادن اطلاعات به دانش آموزان، والدین و معلمان در زمینه های مختلف

۲-راهنمایی دانش آموزان در زمینه رشته های تحصیلی و شغلی

۳-انطباق دانش آموزان با شرایط تحصیلی و شغلی

انجام وظایف راهنمایی تحصیلی فرانسه

برای انجام هر یک از این وظایف، مرکز، برنامه هایی تنظیم می کند و در طول سال به اجرای آنها می پردازد.در میان این وظایف، ((دادن اطلاعات))، به ویژه در  زمینه شغلی، نقش موثرتری را داراست. در واقع این مراکز نقش چند بعدی دارند، مثلا شیوه هایی به کار می برند تا کودکان، جوانان و والدین آنان امکان((شناخت بهتر خود)) را پیدا کنند، ضمنا نوجوانان را در مورد رشته های تحصیلی،  راهنمایی می کنند و بالاخره آنان را در جریان آنچه احتمالا در دنیای کار با آن برخورد خواهند کرد، قرار می دهند. کوشش مراکز راهنمایی تحصیلی بیشتر در جهت هدایت جوانان است تا از آینده ی خود نگران نباشند و با گام های مطمنی طی طریق کنند.

علت بسیاری از عصیان ها و نابسامانی های جوانان را باید در اضطراب آنان از آینده، مبهم بودن امکانات شغلی و نبودن آینده نگری در آنان جستجو کرد. بدیهی است که دادن اطلاعات  به جوانان وسیله ای است که آنان را برای انتخاب راهی درست آماده می سازد و این همان است که ما آن را حالت((پراگماتیک)) اطلاعات می نامیم. به علاوه، نباید فراموش کرد که در جوامع کنونی لازم است که جوانان از دنیای کار و از مسائل مربوط به آن، جدا و بی خببر نباشد.

با شناساندن چگونگی و مشکلات مشاغل به، آنان می توان به یک ((آموزش اجتماعی)) اطمینان بخش و جداناپذیز از هر نوع تعلیم و تربیت واقعی، تحقق بخشید.به هنین دلیل مرکز، به توسعه ی بخش ((اطلاعات)) پرداخته است. اما باید دید ((اطلاعات))چیست؟ به اختصار، می توان گفت دادن اطلاعات یعنی گفتگو با ((فردی)) درباره ی ((موضوعی))  به صورت دقیق و روشن. این ((فرد)) یا شما هستید یا جوانی است که در جستجوی راه خود است یا دانش آموز دوره راهنمایی  یا دبیرستان است یا پدر خانواده است یا معلم، مربی،  ویا افراد دیگر.

نتیجه گیری

خلاصه مهم نیست چه کسی است. فردی است که به دانستن این اطلاعات علاقه مند و نیازمند است. این((موضوع)) قلمرو وسیعی است که تقریبا با تمام آنچه که به دنیای کار مربوط می شود، ارتباط دارد. این امر می تواند توصیف یک شغل، شرایط کار، شرایط پذیرش، مراکز آموزش و غیره….باشد.اما تنها شامل مربوط به راهنمایی شغلی از قبیل مونوگرافی های مشاغل، اطلاع آماری، حویلم فنون و خلاصه تمام آنچه را که به دنیای کار مربوط؟می شود، در آنجا جمع آوری کرده اند.

بدیهی است کاربرد روش های مختلف، جوانان را برای ورود به دنیای کار آماده می سازد. افزون برآن در مصاحبه های مختلف نیز اطلاعاتی در اختیار آنان قرار می گیرد.مرکز همیشه برای پاسخگویی و گفتگو با جوانانی که حتی فقط می خواهند ((حرف بزنند)) آماده است. به همین دلایل در مرکز به توسعه ی بخش ((اطلاعات)) بیشتر توجه می شود.

دفتر امار دانشگاهی(راهنمایی تحصیلی فرانسه)

دفتر آمار دانشگاهی از سال ۱۹۳۶ برای به کارگماردن فارغ التحصیلان دانشگاه ها و پاسخ گویی به مشکلات بیکاری تحصیل کرده های دانشگاهی، کار خود را آغاز کرده است. دفتر آمار دانشگاهی با قانون ۸آوریل ۱۹۵۴ شخصیت حقوقی و اختیارات مالی بدست آورد و در سال های بین ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰به علت گسترش مراکز راهنمایی تحصیلی و حرفه ای و همچنین راه یافتن به داخل دبیرستان ها، در نقاط مختلف تاسیس شد و تغییرات اصلاحی در مسئولیت ها و برنامه های آن به عمل آمد.

دفتر آمار دانشگاهی در ابتدا بیشتر به جمع آوری آمار می پرداخت؛ ولی به تدریج انجام خدماتی را در زمینه ی ارائه اطلاعات و راهنمایی تحصیلی و حرفه ای به دانشجویان و دانش آموزان دوره ی متوسطه بر عهده گرفت. بالاخره به منظور  کمک به مراجعان در انتخاب رشته ی تحصیلی و شغل ارزیابی استعداد ها و علایق و بررسی ها و تحقیقات روان شناسی از جمله کاربرد آزمون ها پرداخت. پاره ای از وظایفی (راهنمایی تحصیلی فرانسه) که آمار دانشگاهی در سطوح مختلف راهنمایی تحصیلی فرانسه بر عهده داشته است، عبارتند از:

-گرداوری آمار مربوط به تعداد و خصوصیات تحصیلی کارکنان دانشگاه دیده در حرف مختلف.

-جمع آوری آمار دانشجویان رشته های تحصیلی مرتبط با حرف مذکور.

-دادن اطلاعات به دانشجویان در مورد انواع حرف، وضع اشتغال، بازار کار و نحوه ی کاریابی.

-انجام تحقیقات و جمع آوری اطلاعات تحصیلی و شغلی در زمینه های مختلف.

-دادن اطلاعات حرفه ای در سطوح مختلف آموزشی.

-استفاده از فنون ارزشیابی نظیر کاربرد آزمون ها، به ویژه در سطح دبیرستان ها.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرامسامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

 

هیچ نظری وجود ندارد