hit
counter

نزدیک ترین رخدادهای تحصیلی

ارتباط با ما

برای ارتباط با مشاوران درخت دانش از طریق تلفن ثابت با شماره 9099072943 (بدون پیش شماره) تماس حاصل فرمایید.

ارتباط با ما

تهران - خیابان دکتر قریب - کوچه دعوتی - پلاک 47

تلفن : 9099072943

وب : مشاوره تحصیلی درخت دانش

راهنمایی تحصیلی درآمریکا No ratings yet.

راهنمایی تحصیلی درآمریکا

راهنمایی تحصیلی درآمریکا

راهنمایی تحصیلی درآمریکا

در آمریکا در سال ۱۹۸۹ شخصی به نام دیویس در ایالات میشیگان برنامه ی راهنمایی را در مدرسه اجرا کرد و اغلب اوقاتش را به مشاوره با دانش آموزان می گذراند. او از سال ۱۹۰۷ راهنمایی را جزو برنامه ی رسمی دبیرستانش کرد و در سال ۱۹۱۲ رئیس مرکز راهنمایی حرفه ای شهر خود شد. از این زمان، به تدریج راهنمایی در شهرهای دیگر آمریکا نظیر نیویورک، بوستون و فیلادلفیا اهمیت پیدا کرد و این فکر که راهنمایی جزو لاینفک برنامه های آموزشی است، طرفدارانی یافت و پس از جنگ جهانی، به ویژه جنگ دوم، توجه زیادی به راهنمایی و هدایت حرفه ای معطوف شد.

در سال ۱۹۰۸ فرانک پارسانز در شهر بوستون به تاسیس ( دفتر راهنمایی و هدایت حرفه ای) اقدام و با کاربرد اصول علمی به انجام راهنمایی حرفه ای مبادرت کرد. در سال ۱۹۱۳ انجمن ملی هدایت حرفه ای در آمریکا ایجاد شد و در جهت پیشرفت برنامه های راهنمایی مدارس گام هایی برداشت.

به علاوه، تنوع مشاغل و توجه ارتش به آزمون های روانی نیز ضرورت و اهمیت راهنمایی را افزایش داد. در حال حاضر توجه به فرد و وجود مشاغل و رشته های تحصیلی گوناگون از عواملی است که موجبات توسعه و پیشرفت برنامه راهنمایی را در آمریکا به نحوی فراهم ساخته که این کشور در این زمینه موفقعیت ممتازی را در بین ممالک جهان به دست آورده است.

نمونه های سازمانی راهنمایی تحصیلی درآمریکا

در ایالات مختلف آمریکا به علت وجود سیستم غیر متمرکز، نظام های راهنمایی متفاوت است. در این کشور نظام راهنمایی در ایالات و حتی در شهرهای مختلف یکسان نیست با وجود این، صرف نظر از تفاوت ها مشابهت های کلی نیز در بین نظام های مذکور وجود دارد که می توان با در نظر گرفتن این تشابهات نظام های راهنمایی را در نظر نمونه سازمانی به چهار نوع تقسیم کرد:

۱_ ساده ترین نوع سازمان که در بعضی از مدارس وجود دارد آن است که خدمات راهنمایی به وسیله مدیر و معلمان، ضمن انجام وظایف دیگر، انجام گیرد. در این نمونه سازمانی مدیر، معلمان و کلیه کادر مدرسه قبل از اشتغال به کار با برنامه راهنمایی و خدمات آن آشنا می شوند و کارمند خاصی برای انجام خدمات راهنمایی در مدرسه وجود ندارد.

۲_ در تعدادی از مدارس آمریکا یک نمونه دیگر سازمانی که به طرح (معلم _ مشاور) موسوم است، اجرا می شوند. این گروه قسمتی از ساعات موظف اشتغال خود را به جای تدریس، به انجام خدمات راهنمایی می پردازند. (معلم _مشاور) از بین معلمانی انتخاب می شود که رابطه مطلوبی با دانش آموزان داشته و در زمینه راهنمایی نیز آموزش لازم دیده باشند.

سازمان های دیگر برای راهنمایی تحصیلی درآمریکا

۳_ در نمونه ی دیگر، مشاور تمام وقتی که هیچ درگیری آموزش و مسئولیت اداری ندارد در مدرسه وجود دارد. مشاوران تمام وقت از نظر تخصص و تحصیل در زمینه راهنمایی در سطحی بالاتر از (معلم_مشاور) قرار دارند.

۴_ نوع کامل تر سازمانی که از ترکیب انواع سازمانی فوق حاصل شده و دارای مزایای بیشتری است، آن است که علاوه بر وجود (معلم _مشاور) یک مشاوره تمام وقت نیز برای ایجاد هماهنگی و انجام امور تخصصی مشاوره در مدرسه وجود دارد. در این نوع سازمانی، کمک به مواردی که از حدود وقت دانش (معلم _مشاور) خارج است، به مشاور ارجاع می شود. این نمونه سازمان با وجود صرف هزینه بیشتر، به علت امتیازاتی که در بردارد، مورد استقبال خیلی از مدارس آمریکا قرار گرفته است و روز به روز بر طرفداران آن افزوده می شود.

مقاطع راهنمایی تحصیلی درآمریکا

در ایالات مختلف آمریکا خدمات راهنمایی در همه سطوح تحصیلی از کودکستان تا پایان روان شناس، روان پزشک، مددکار اجتماعی و متخصصان تعلیم و تربیت خاص نیز در اختیار مدارس است. تعدادی از متخصصان مذکور در غالب موارد به صورت پاره وقت و در مواقع ضروری، از وجودشان راهنمایی آنها کار می کنند. تعداد دانش آموزان یک مشاور، با توجه به امکانات مدارس بین ۲۰۰ تا ۷۵۰ نفر در تغییر است.

نکاتی درباره ی ویژگی های برنامه های راهنمایی تحصیلی درآمریکا

برنامه راهنمایی تحصیلی درآمریکا در مقام مفایسه با سایر ممالک، دارای ویژگی هایی است به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

۱_ در اجرای برنامه های راهنمایی مانند سایر برنامه های آموزشی در ایالات مختلف اختلاف سطح کیفی وجود دارد. علت این امر نبود امکانات مساوی ناشی از سیستم غیر متمرکز است. برای رفع این عیب و کم کردن اختلاف سطح کیفی آموزش، سیاست کلی متوجه کی کاسه کردن اعتبارات آموزش و توزیع آنها در حد متعامل بین ایالات مختلف شده است.

۲_ آزمون های هوشی در پاره ای از ایلات به علت احتمال مارک زدن های ناروا اجرا نمی شود و در برنامه های آزمون تکیه بر آزمون های پیشرفته تحصیلی است.

۳_ تصحیح پاسخ نامه های آزمون اکثرا به وسیله ی ماشین و شرکت های تهیه کننده ی آزمون انجام می گیرد و نتایج به پرونده ی تحصیلی دانش آموز پیوست می شود.

۴_ بخش عمده ای از راهنمایی تحصیلی و شغلی و دادن اطلاعات در این زمینه در بعضی از مدارس به وسیله رایانه صورت می گیرد.

۵_ نشریات تحصیلی و شغلی و فیلم های آموزشی به تعداد زیاد تهیه شده و در اختیار مشاوران است. ضمنا موسسات مختلف نیز در انجام خدمات راهنمایی همکاری های جدی به عمل می آورد.

۶_ مشاوران از طریق تشکیل سمینار ها و نشریات و فیلم های گوناگون به وسیله موسسات مختلف از جمله انجمن مشاوره و راهنمایی در واشنگتن، با آخرین اطلاعات در زمینه ی مشاوره و راهنمایی آشنا می شود.

۷_ غالبا در مدارس مواد درسی انتخابی وجود دارد و یکی از مهم ترین وظیفه ی مشاور کمک به دانش آموزان در انتخاب این مواد درسی است.

۸_ در بعضی از ایالات، کودکان استثنایی مشاوران خاصی و در تعدادی از ایالات نیز در مقطع ابتدایی مشاوره خاص وجود دارد.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: 9099072943

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرامسامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

 

 

Please rate this

درباره نویسنده :

ارسال نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.