مطالب تصادفی

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن 98-99

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن ۹۸-۹۹

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن 98-99 آخرین مرحله ثبت نام امسال یعنی سال 1398 رشته های بدون کنکور...

رفع محرومیت کنکور 98

رفع محرومیت کنکور ۹۸

لغو محرومیت از کنکور 98 چیست؟(ارسال درخواست مجوز شرکت در کنکور سال بعد می باشد) رفع محرومیت از کنکور ۹۸...

انتخاب رشته رایگان کنکور

انتخاب رشته رایگان کنکور

انتخاب رشته رایگان کنکور سراسری 98 را چگونه انجام دهیم؟ (به صورت حضوری و غیرحضوری) فاکتورهای انتخاب رشته کنکور سراسری...

نفرات برتر کنکور سراسری 98 اعلام شدند

نفرات برتر کنکور سراسری ۹۸ اعلام شدند

نفرات برتر کنکور سراسری 98 امروز سه شنبه 15 مرداد ماه 98 اعلام شدند که برای هر گروه آزمایشی 10...

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶

تاریخ ارسال نوشته: ۲۱ تیر ۱۳۹۶
دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶

با توجه به اینکه در پست و مقاله ی مهلت انتخاب رشته کنکور سال ۹۶  برای شما دوستان عزیز زمان و اعلام نتایج اولیه و پایانی کنکور را به تفصیل عرض نمودیم، تلاش درخت دانش در این پست بر این است که شما داوطلبان کنکور سراسری را با دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ ( برای دانلود دفترچه سراسری کنکور ۹۶ می توانید بر روی کلمه دفترچه مورد نظر راهنمای دفترچه انتخاب رشته کنکور علوم تجربی، کنکور علوم ریاضی و فنی، کنکور علوم انسانی، کنکور هنر و زبان های خارجه کلیک کنید )ساخته و قسمتهای مختلف آن را برای شما عزیزان، تشریح نماید تا با آمادگی و شناخت کامل از دفترچه و مراحل تکمیل آن به انتخاب رشته ای درست و منطقی بپردازید.

تمامی اطلاعات مندرج در این مقاله رسمی و برگرفته از سایت سازمان سنجش می باشد، اما به دلیل پراکندگی مطالب دفترچه آزمون، در اینجا با کمک مشاوران عزیز مطالب اصلی را جمع آوری نموده و سعی داشتیم مطالب را به صورت مفید ارایه دهیم.

دفترچه انتخاب رشته شامل چهار بخش گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، گروه آزمایشی علوم تجربی، گروه آزمایشی علوم انسانی، و گروه آزمایشی هنر و زبانهای خارجی می باشد.
هر قسمت از انی چهار بخش به سه ردیف تقسیم شده که قسمت الف ردیف یک هر بخش به مقدمه و نکات مهم قسمت ب به توضیحات و شرایط و ضوابط کلی پذیرش دانشجو، و قسمت ج به نتایج کارنامه علمی یا همان کارنامه اولیه، قسمت د به گزینش دانشجو و قسمت و به انتخاب رشته اشاره شده است.

ردیف دوم دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶

ردیف دوم شامل جداول زیر گروه ها، ظرفیت و کد رشته های تحصیلی هر گروه ازمایشی (دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶) پرداخته شده است.

ردیف سوم از هر گروه ازمایشی شامل چهار قسمت است.

۱ـ جداول کارایی لازم انها در رشته های مختلف تحصیلی
۲ـشرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی
۳ـ جداول و نام دانشگاه های پیام نور و شهرستان های تحت پوشش هر مرکز یا واحد
۴ـ فرم پیش نویس انتخاب رشته ازمون سراسری سال ۱۳۹۶

در ردیف های دوم و سوم این دفترچه با ارایه جداول و توضیحات کامل شما را به سوی انتخاب رشته ای درست راهنمایی می کند. در اینجا قسمتهایی از دفترچه راکه نیاز به توضیح و اگاهی بیشتر دارد به اختصار توضیح می دهیم. در بحث سهمیه ها لازم است بدانید که هر داوطلب می تواند متقاضی استفاده از یکی از سهمیه ها شود.

سهمیه های دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶

الف-سهمیه مناطق که بر حسب برخورداری شهرها از امکانات اموزشی از سهمیه منطقه۱،۲،یا ۳ قرار می گیرند.
ب-سهمیه اختصاصی به ایثارگران که ۲۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل است وحد نصاب نمره این داوطلبان ۷۰ درصد نمره گزینش ازاد برای تمام رشته محل ها می باشد. حد نصاب نمره برای داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان ۷۵ درصد نمره گزینش ازاد در رشته محل های مورد نظر است.
سهمیه خانواده شهدا که تابع ضوابط خاص مندرج در دفترچه انتخاب رشته است.

سایر سهمیه هادر دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶

سایر سهمیه ها که شامل سهمیه مناطق محروم ،سهمیه بهیاران، سهمیه کارمندان رسمی وزارت علوم  است. که ۴۰ درصد از ظرفیت هر یک از کد رشته های ناحیه ای، قطبی، کشوری دوره روزانه دانشگاه ها به مناطق محروم ذکر شده در دفترچه اختصاص یافته، ۵ درصد ظرفیت دوره روزانه به بهیاران واجد شرایط اختصاص یافته، ۱۰ درصد ظرفیت رشته های شبانه به کارمندان رسمی وزارت علوم به شرط بومی بودن اختصاص یافته است.

معرفی سهمیه مناطق کنکور سراسری ۹۶

در یک قسمت از دفترچه به دسته بندی رشته های تحصیلی بر اساس استانی، ناحیه ای، قطبی و کشوری پرداخته است.
رشته های استانی به رشته هایی اطلاق می شود که در اکثر استان ها گسترش داشته یا از نظر کاربردی به متخصصان بومی نیاز دارند.
ناحیه ای به رشته ایی می گویند که در اکثر استانها وجود نداشته ولی در چند استان مجاور که یک ناحیه بومی هستند وجود دارند.
قطبی به رشته هایی می گویند که در اکثر نواحی وجود نداشته ولی در چند ناحیه بومی مجاور که یک قطب هستند وجود دارند.
کشوری هم، به رشته هایی اطلاق می شود که در اکثر قطب های بومی وجود نداشته و تنها در معدودی از دانشگاه ها ارایه می شود. جداول مربوط به هر کدام از این رشته ها در دفترچه انتخاب رشته نمایش داده خواهد شد.

در دسته بندی نواحی بومی کشور ۹ تا ناحیه جدا شده که هر چند تعداد از شهرها با هم در یک ناحیه قرار گرفته اند:

ناحیه ۱ که شامل البرز، تهران،سمنان، زنجان،قزوین،قم و مرکزی است.
در دسته بندی قطبی کشور تمام شهرها به پنج قطب طبقه بندی شده اند. مانند قطب ۱ که شامل: البرز، تهران، سمنان،زنجان،قزوین،قم،مرکزی،گیلان و گلستان می باشد.
نکته مهم اینجاست که هر رشته محل در آزمون سراسری دارای ظرفیتی است توزیع ظرفیت در آزمون سراسری متاثر از سهمیه ها و گزینش بومی است. پس ظرفیت هر کد رشته پس از کسر ۲۵ درصدی سهمیه ایثارگران با توجه به نوع گزینش، رشته در دوره های مختلف به صورت زیر توزیع می شود:

ظرفیت کد رشته ها در مناطق مختلف(دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶)

رشته های کشوری که ظرفیت هر کد رشته محل به نسبت تعداد شرکت کنندگان هر یک از سهمیه های مناطق ۱، ۲. ۳ و خانواده شهدا به تعداد کل شرکت کنندگان هر گروه ازمایشی تعیین می شود.
رشته های بومی که نوع گزینش بومی بوده و حدودا ۲۰ درصد ظرفیت به داوطلبان ازاد و و مابقی به نسبت تعداد شرکت کنندگان ان بوم در هر گروه ازمایشی اختصاص می یابد.

نحوه گزینش رشته های تحصیلی دوره های مختلف به شرح زیر است:

دوره روزانه به شکل استانی،ناحیه ای،قطبی،و کشوری است.دوره شبانه بومی و استانی است. غیر دولتی و غیر انتفاعی بومی،ناحیه ای است. دوره نیمه حضوری بومی ،استانی و دوره مجازی و پردیس خودگردان گزینش به صورت کشوری است. دوره های دانشگاه پیام نور ۷ درصد ظرفیت به داوطلبان هر شهرستان و ۳۰ درصد ما.زاد به واحدهای پیام نور تحت پوشش هر مرکز یا واحد تخصیص می یابد.

تقسیم بندی رتبه در زیرگروه ها(دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶)
در تقسیم بندی رتبه: رتبه در سهمیه در هر زیر گروه و هر سهمیه به ترتیب رتبه دهی می شود. یعنی داوطلبانی که نمره کل یکسانی داشته رتبه یکسانی دارند.
رتبه کشوری در هر زیر گروه، نمره کل داوطلبان در هر زیر گروه بدون اعمال سهمیه به ترتیب رتبه دهی می شود.

رتبه کل در سهمیه(دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶):

ماکزیمم نمره کل زیر گروه های هر داوطلب استخراج شده و این نپره داوطلبان درهر سهمیه رتبه بندی می شود. این رتبه تاثیری در انتخاب رشته ندارد و صرفا جهت اطلاع داوطلب است.

مشاوران آگاه و خبره درخت دانش با آگاهی دقیق از تمام نکات و توضیحات این دفترچه و شناخت کامل از مراکز عالی آموزشی و دانشگاه ها می توانند شما را در انتخاب قطعه آخر پازل و سرنوشت سازترین تصمیم (دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶)یاری نمایند.
داوطلبان گرامی در هر جای ایران عزیز با گرفتن شماره تلفن ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳ از خط تلفن ثابت منزل بدون نیاز به کد گیری می توانید در تمام مراحل انتخاب رشته تا رسیدن به انتخاب رشته ای عالی با مشاوران درخت دانش در ارتباط باشید(در صورت برقرار نشدن تماس با واحد مشاوره تحصیلی درخت دانش می توانید سوالات خود را در داخل سایت مطرح کرده و جواب سوالهایتان را در کمترین زمان دریافت کنید). پاسخ تمامی سوالات و انتخاب بهترین مکان و بهترین رشته را از ما بخواهید.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرام: سامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

 

هیچ نظری وجود ندارد