مطالب تصادفی

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت زمان اعلام نتایج آزمون ارشد وزارت بهداشت ؟ شرایط و زمان ثبت نام کنکور...

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را چگونه انجام دهیم؟ زمان ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 دفترچه...

ضرایب دروس امتحانی پایه دهم

ثبت نام آزمون تیزهوشان سال ۹۹

در این مقاله سعی داریم شرایط و زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان را خدمت داوطلبان عزیز به صورت مفید توضیح...

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ (مطالعه مقاله) ملاک های انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ انتخاب...

دامپزشکی

تاریخ ارسال نوشته: 28 ژانویه 2017
پذیرش بدون کنکور دامپزشکی

دامپزشکی

دامپزشکی

دامپزشکی یکی از رشته های علوم پزشکی می باشد. امروزه در دنیا علی رغم پیشرفت هایی که در زمینه های مختلف صورت گرفته است، هنوز هم مساله غذا از نظر اجتماعی و اقتصادی در درجه اول اهمیت قرار دارد و به عنوان یک مساله استراتژیک مطرح است. به طوری که موقعیت یک کشور را با سطح و نوع غذای مردم آن کشور محک می زنند.

بدون شک در میان مواد غذایی آنچه بسیار اهمیت دارد و جزو لاینفک مواد غذایی روزانه است، پروتئین حیوانی است که از طریق دام تهیه می شود.

از همین جا می توان به اهمیت دانش دامپزشکی پی برد؛ زیرا دامپزشکی علم شناخت بیماری های دامی اعم از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان یا بیماری های خاص دام، پیشگیری از بیماریها، معالجه بیماری ها و همچنین علم تغذیه انسان و دام است.

در نشریه سازمان بهداشت جهانی آمده است:« هدف نهایی دامپزشکی درمان حیوانات نیست، بلکه دقیقا تامین مواد غذایی و بهداشت انسان است.»؛ چرا که با واکسیناسیون دام ها می توان از مرگ و میر آنها جلوگیری کرد و بر میزان فراورده های دامی افزود در  نتیجه مواد پروتئینی لازم را برای جیره غذایی انسانی تامین نمود.

موادی که مقاومت انسان ها به خصوص کودکان را در مقابل کلیه بیماری ها، افزایش می دهد و نه تنها باعث کاهش قابل ملاحظه هزینه های درمانی می شود، بلکه جامعه ای سالم و فعال به وجود می آورد.

درس های این رشته در طول تحصیل

 

دروس پایه:

فیزیک شیمی، بیوشیمی، فیزیولوزی، زنتیک حیوانی، جانور شناسی عمومی، امار حیاتی.

دروس اصلی:

اصول همه گیر شناسی، اصول تغذیه دام، تغذیه اختصاصی دام، تغذیه اختصاصی طیور، آسیب شناسی عمومی، آسیب شناسی اختصاصی، بافت شناسی، باکتری شناسی عمومی …

دروس تخصصی:

بیماری های اندام های حرکتی، بیماری های متابولیک دام، بیماری های درونی دام های بزرگ، بیماری های درونی دام های کوچک، بیماری های تولید مثل دام، بیماری های طیور …

دروس بالینی:

عملیات درمانگاهی دامهای بزرگ، عملیات درمانگاهی طیور، کارورزی داخلی دام های بزرگ، کارورزی داخلی دام های کوچک، کارورزی بیماری های طیور …

توانایی های لازم

 

مهمترین ویژگی یک دامپزشک خوب، علاقه مندی به حیوانات است. همچنین یک دامپزشک باید به زیست شناسی و زبان انگلیسی مسلط باشد و قدرت تجزیه و تحلیل بالایی داشته باشد؛ زیرا بیمار او نمی تواند درد خود را بیان کند و دامپزشک باید خود موفق به شناخت بیماری کردد.

بدون شک دانشجوی این رشته باید از سلامت جسمانی نیز برخوردار باشد، اما قدرت بدنی در همه بخش های دامپزشکی مطرح نیست.

موقعیت شغلی در ایران

 

سال ۲۰۱۱ از طرف فائو با شعار« دامپزشکی برای سلامتی، دامپزشکی برای غذا و دامپزشکی برای کره زمین» به عنوان سال دامپزشکی نامگذاری شد. این شعار بیانگر اهمیت رشته و شغل دامپزشکی است.

فارغ التحصیلان دامپزشکی می توانند در مراکز مختلفی از جمله سازمان دامپزشکی، موسسه تحقیقات و تولید واکسن رازی، شرکت های تولید دارو و فراورده های دامی، شرکت های تولید مواد غذایی با فراورده های دامی، واحدهای دامپروری دولتی و خصوصی و آزمایشگاه های تشخیص بیماری های دامی و بیماری های انسانی فعالیت کنند یا خود برای معالجه حیوانات اهلی، کلینیک دامپزشکی تاسیس کنند.

گفتنی است که در اکثر کشورها از جمله کشور ما، دامپزشکان در تحقیقات پایه پزشکی نقش مهمی دارند؛ برای مثال دکتر جی بانک عامل تب مالت انسان و سقط جنین دام ها را کشف کرد.

این توانایی از آنجا سر چشمه می گیرد که از یک طرف کار با دام محدودیت کار با انسان را ندارد؛ یعنی میی شود بر روی تعداد زیادی از حیوانات با وجود احتمال بیماری یا مرگ آزمایش نمود و از سوی دیگر یک دامپزشک دید وسیع تری درباره حیوانات دارد و می تواند بر روی حیوانات مختلف تحقیق کند.

دانشگاه های پذیرنده:

 

اردکان، ارومیه، بوعلی سینا-همدان، تبریز، تهران، رازی-کرمانشاه، زابل، سمنان، شهر کرد، شهید با هنر-کرمان، شهید چمران-اهواز، شیراز، فردوسی مشهد، لرستان-خرم آباد.

مقاطع تحصیلی: کاردانی، دکترای حرفه ای

دوره ها: روزانه، شبانه

دانشگاه: دولتی

 

 

7 نظر