مطالب تصادفی

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت زمان اعلام نتایج آزمون ارشد وزارت بهداشت ؟ شرایط و زمان ثبت نام کنکور...

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را چگونه انجام دهیم؟ زمان ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 دفترچه...

ضرایب دروس امتحانی پایه دهم

ثبت نام آزمون تیزهوشان سال ۹۹

در این مقاله سعی داریم شرایط و زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان را خدمت داوطلبان عزیز به صورت مفید توضیح...

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ (مطالعه مقاله) ملاک های انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ انتخاب...

اویونیک هواپیما

تاریخ ارسال نوشته: 5 فوریه 2017
اویونیک هواپیما

اویونیک هواپیما

و اکنون بایدبا حرکاتی آکروباتیک،خود را به سطح باند نزدیک کند و در حالی که هواپیما تکان های شدیدی میخورد،چرخ های جلو و عقب هواپیما را یکی پس از دیگری روی باند بنشاند!این صحنه ای است که همه ما بارها در فیلم های مستند و سینمایی جنگ جهانی اول و دوم دیده ایم.اما هواپیماهای پیشرفته کنونی از فناوری های جدید بهره می گیرند و دستگاه های ناوبری که در کابین رو به روی خلبان قرار دارد، موقعیت باند فرودگاه را نشان می دهد و می گوید که آیا هواپیما در راستای باند است یا به چپ و راست منحرف شده است؟

به همین دلیل، امروزه یک خلبان ماهر، فردی است که بیشترین آگاهی و مهارت را در استفاده از آلات دقیق الکترونیکی و کامپیوتری موجود در کابین  دارد؛ وسایلی که ایمنی یک پرواز، در گرو سلامتی و دقت عمل آنها است و باز به همین دلیل، در سازمان هواپیمایی هر کشوری، نصب،راه اندازی، نگهداری و تعمیر سیستم های الکترونیکی و کمک ناوبری موجود در هواپیما از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. وظیفه ی که بر عهده متخصصان اویونیک هواپیما می باشد.

تعریف اویونیک هواپیما:

در واقع اویونیک، الکترونیک هواپیمایی به معنای تخصص آن است، یعنی متخصص این رشته، اطلاعات لازم را در زمینه دوره های ILS,VOR,DME  ودوره ای تخصصی دیگر به دست می آورد. برای مثال تعمیر و نگهداری سیستم ILS که کمک می کند تا هواپیما، مسیر باند را تشخیص داده و بر روی آن بنشیند، در رشته تخصصی، اویونیک هواپیما آموزش داده می شود.

گفتنی است که دانشجویان اویونیک هواپیما، پس از فارغ التحصیلی، بر اساس مقررات آموزشی دانشکده هواپیمایی کشوری، برای شرکت در آزمون و اخذ مدرک بین المللی الکترونیک هواپیما، به استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری معرفی می شوند.

توانایی های لازم:

در صنعت هواپیمایی، توانمندی در دروس ریاضی فیزیک بسیار مهم است. همچنین دانشجویان باید با علاقه و پشتکار بسیار، در این صنعت فعالیت کنند؛ یعنی نباید واحدهای آزمایشگاهی و کلاس های درس را باری به هر جهت پشت سر بگذراند و هدفشان گرفتن مدرک کاردانی یا کارشناسی باشد. بلکه لازم است با انگیره و هدف، سر کلاس درس حضور داشته باشند تا بتوانند در آینده از تحصیل خود، در سازمان هواپیمایی کشور یاری بگیرند.

موقعیت شغلی در ایران:

آیا می دانید که۶۸%حوادث هوایی به هنگام برخواستن و فرود هواپیما رخ می دهد در حالی که برخاستن و فرود آمدن تنها۶%از عملیات هوایی را تشکیل می دهد.

آمار فوق بیانگر آن است که تخصص های اویونیک،الکترونیک و مخابرات هواپیمایی،در سازمان هواپیمایی هر کشوری اهمیت فوق العاده ای دارد و جذب نیروی کارآمد و توانمند در زمینه های یاد شده، یک ضرورت اجتنتاب ناپذیر است. سازمان هواپیمایی کشوری ایران نیز برای تامین نیروی ماهر و توانمند در تخصص های مورد نیاز،هر ساله تعدادی دانشجو در رشته های تعمیرو نگهداری هواپیما، الکترونیک هواپیمایی، اویونیک هواپیما و مخابرات هواپیمایی جذب می کند که تعداد قابل توجهی از این دانشجویان ،به ویژه در رشته های مراقب پرواز،الکترونیک هواپیمایی اویونیک هواپیما و مخابرات هواپیمایی، در صورت داشتن توانایی و دانش لازم، جذب سازمان هواپیمایی کشوری می شوند.

نکته بسیار مهم این است که بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری، تصور می کنند که در صورت پذیرش در رشته های دانشکده هواپیمایی کشوری از جمله اویونیک هواپیما، الکتروتکنیک هواپیمایی و مخابرات هواپیمایی و فعالیت در سازمان هواپیمایی کشور، از درآمد بالایی برخوردار خواهند بود و امتیازات بسیاری مثل دسترسی به بلیط رایگان برای استفاده از خطوط هوایی داخلی و خارجی کشور بهره مند می شوند. در حالی که تنها،شرکت هواپیمایی، امتیازات یاد شده را دارند و سازمان هواپیمایی کشوری ارتباطی با خطوط هوایی ندارد.

درس های این رشته در طول تحصیل

دروس پایه:

  • ریاضی عمومی
  • ریاضی کاربردی
  • فیزیک.

دروس اصلی تخصصی:

  • مدار الکتریکی
  • الکترونیک
  • نقشه کشی صنعتی
  • آلات دقیق هواپیما
  • ارتباطی هواپیما
  • رادارو کاربرد هواپیما
  • کارگاه فن اوری و روش های جوشکاری.

قابل توجه متقاضیان رشته ی ایونیک هواپیما، این رشته با توجه به اعلام ظرفیت مندرج در دفترچه سازمان سنجش، هر سال تعداد معدودی از این متقاضیان را  پذیرش خواهند کرد. برای اطلاعات بیشتر درمورد رشته مورد نظر می توانید با مشاوران درخت دانش در ارتباط باشید.

انتخاب رشته کنکور ۹۶ را با مشاوره ای متفاوت تجربه کنید.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرام: سامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

هیچ نظری وجود ندارد