مطالب تصادفی

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن 98-99

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن ۹۸-۹۹

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن 98-99 آخرین مرحله ثبت نام امسال یعنی سال 1398 رشته های بدون کنکور...

رفع محرومیت کنکور 98

رفع محرومیت کنکور ۹۸

لغو محرومیت از کنکور 98 چیست؟(ارسال درخواست مجوز شرکت در کنکور سال بعد می باشد) رفع محرومیت از کنکور ۹۸...

انتخاب رشته رایگان کنکور

انتخاب رشته رایگان کنکور

انتخاب رشته رایگان کنکور سراسری 98 را چگونه انجام دهیم؟ (به صورت حضوری و غیرحضوری) فاکتورهای انتخاب رشته کنکور سراسری...

نفرات برتر کنکور سراسری 98 اعلام شدند

نفرات برتر کنکور سراسری ۹۸ اعلام شدند

نفرات برتر کنکور سراسری 98 امروز سه شنبه 15 مرداد ماه 98 اعلام شدند که برای هر گروه آزمایشی 10...

اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی

تاریخ ارسال نوشته: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی

اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی ۹۸

اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی ۹۸

اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی

 

درس شیمی در کنکور سراسری ۹۸ و سال‌های اخیر جزء سخت‌ترین و مفهومی‌ترین درس‌ها شناخته شده است درس شیمی شامل ۲ بخش حفظیات و مسائل است.
در پست های قبلی اهمیت درس زیست شناسی را مختصرا توضیح دادیم.

در چند سال اخیر توجه طراحان کنکور در این درس نسبت به سؤال‌های تیپ مسئله بیش‌تر شده است و ۵۰ درصد سؤال‌های کنکور درس شیمی را مسائل تشکیل می‌دهند(اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی).

معمولاً مسائل این درس با اعداد بزرگ و تقریب اعشاری طرح می‌شوند و ظاهری مشکل و پیچیده دارند اما در واقع به‌راحتی حل می‌شوند. اگر دانش‌آموزان به حل تمرین و تست زیاد در این بخش بپردازند و چندین بار سؤال‌های کنکور را حل کنند به‌راحتی می‌توانند به سؤال‌های تیپ مسئله پاسخ دهند.

توجه: برای مطالعه مقالات پربازدید سایت جامع درخت دانش: اهمیت درس فیزیک، زیست شناسی و ریاضی در کنکور ۹۸ و بهترین منابع کنکور ریاضی ۹۸ و بهترین منابع کنکور ۹۸ نظام جدید تجربی بعد از مطالعه این مقاله می توانید بر روی لینک های رنگی زیر کلیک نمایید:

بهترین منابع کنکور ۹۸ نظام جدید

بهترین منابع کنکور ریاضی ۹۸

اهمیت زیست شناسی در کنکور تجربی ۹۸

اهمیت ریاضی در کنکور تجربی ۹۸

اهمیت درس فیزیک در کنکور ۹۸

شیمی و تاثیر آن در کنکور ۹۸(اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی)

در چند سال اخیر سؤال‌های بخش حفظی به صورت بسیار مفهومی و ترکیبی ارائه شده است و برای پاسخ‌گویی به تیپ سؤال‌ها لازم است دانش‌آموز بر متن کتاب درسی تسلط داشته باشد؛ اما برای تسلط بر متن کتاب درسی تنها مطالعه‌ی کتاب کافی نیست و ضرورت دارد که دانش‌آموز از یک برنامه کمک آموزشی استاندارد و خوب به صورت مکمل استفاده کند تا مطالب کتاب را بیش‌تر توضیح دهد و دانش‌آموز با استفاده از آن بتواند نکات کلیدی را از متن استخراج کند.
در تقسیم بندی سوالات کنکور تعداد سؤال‌های این درس بین ۳ کتاب درسی شیمی دبیرستان تقریباً به نسبت مساوی توزیع شده است لذا توجه به تمام مباحث ۳ سال درس شیمی ضرورت دارد(اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی).
اکثر مباحث شیمی طوری هستند که دانش‌آموز بایدقبل از هر چیز بر مباحث پایه‌ی آن‌ها تسلط یابد. یعنی یادگیری شیمی باید مرحله به مرحله و از پایه شروع شود. مثلاً برای یادگیری مبحث اسید و باز و الکتروشیمی اول یادگیری مباحث ترکیبات یونی و کووالانسی لازم است .
نکته مهم این است که در متن کتاب درسی بیش‌تر بدانید‌ها، فکر کنیدها، آزمایش کنیدها و مطالب حاشیه‌ی کتاب به ظاهر اهمیت زیادی ندارند و معمولاً دانش‌آموزان به آن‌ها زیاد توجه نمی‌کنند، اما طراحان سوالات کنکور از این بخش ها سوال طرح می کنند.

روش پیشنهادی درخت دانش برای درس شیمی

خلاصه‌نویسی و حاشیه‌نویسی در کتاب درسی شیمی بسیار اهمیت دارد؛ زیرا تحلیل و برداشت دانش‌آموز از مطالب درسی و یادداشت کردن آن‌ها به صورت خلاصه در حاشیه‌ی کتاب و هم‌چنین نکته‌برداری از تست‌ها و یادداشت کردن آن‌ها در کنار مطالب مرتبط در حاشیه‌ی کتاب برای یادگیری درس شیمی می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد و باعث تثبیت بیش‌تر مطالب درسی در ذهن دانش‌آموز می‌شود. استفاده از جعبه لایتنر که قبلا راجع به آن کامل توضیح داده ایم، در اینجا از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای اطلاع از لیست بهترین منابع کنکور ۹۸ و همچنین برنامه ریزی درسی کنکور ۹۸ می توانید با مشاوران درخت دانش از طریق شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳ (بدون گرفتن پیش شماره و از طریق تلفن ثابت) تماس حاصل نمایید.

تعداد سوالات از هر کتاب در درس شیمی کنکور:

این درس در زیرگروههای ۱ تا ۵ به ترتیب دارای ضرایب ۳و۴و۲و۲و۲ میباشد،این درس بعد از ریاضی بعنوان دومین درس پر اهمیت، در بین دروس اختصاصی مطرحه… تعداد ۳۵ سوال از این درس در کنکور سراسری مطرح میشه که سوالات ۲۳۶ تا ۲۷۰رو شامل میشن، وقت پیشنهادی برای حل این سوالات ۳۵ دقیقه میباشد، منابع مورد استفاده از این درس برای طرح سوال در کنکور کتابهای درسی شیمی دوم،شیمی سوم،امار و شیمی پیش هست….
این ۳۵ سوال معمولآ بدین شرح است:
۱۲ سوال(۳۳درصد) مربوط به شیمی ۲٫٫٫
۱۲ سوال (۳۴درصد)مربوط به شیمی ۳٫٫٫
۱۳ سوال(۳۳درصد) مربوط به شیمی پیش…
اهمیت درس شیمی در زیرگروه های پنج گانه
کنکور سراسری، مجموعه رشته های تحصیلی را که ضریب دروس امتحان آن ها یکسان است، تحت یک زیرگروه دسته بندی می کنند.در کنکور سراسری، گروه ریاضی ۳، گروه تجربی ۵، گروه علوم انسانی ۵، گروه هنر ۵ و زبان های خارجی ۴ زیرگروه دارند..
زیر گروه ۱: مواد امتحانی و ضرایب آن: زمین شناسی(۰)، ریاضی(۲)، زیست شناسی(۴)، فیزیک(۲)، شیمی(۳)

رشته ‌ های این زیر گروه عبارتند از (اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی):

پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، دکترای پیوسته بیوتکنولوژی، کاردرمانی، بینایی سنجی، فیزیوتراپی، مامایی، پرستاری، گفتاردرمانی، شنوایی سنجی، تغذیه، اعضای مصنوعی، تکنولوژی پرتوشناسی، پرتودرمانی، پرستاری دندانپزشکی، بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای، علوم آزمایشگاهی، مدارک پزشکی، هوشبری، اتاق عمل، پروتزهای دندانی، بهداشت عمومی، بهداشت کار دهان و دندان، زیست شناسی، روان شناسی، بورسیه رشته ‌ های پزشکی نیروی انتظامی و ارتش، علوم صنایع غذایی، کودک یاری، زیست شناسی عمومی، مدیریت و کمیسری دریایی.
زیر گروه ۲: مواد امتحانی و ضرایب آن: زمین شناسی(۱)، ریاضی(۳)، زیست شناسی(۴)، فیزیک(۲)، شیمی(۴)
رشته ‌ های داروسازی، دبیری شیمی، شیمی محض، ناوبری و فرماندهی کشتی در این زیرگروه قرار دارند.
زیرگروه ۳: مواد امتحانی و ضرایب آن: زمین شناسی(۴)، ریاضی(۳)، زیست شناسی(۲)، فیزیک(۲)، شیمی(۲)

در این زیرگروه فقط رشته زمین شناسی قرار دارد.
زیر گروه ۴: مواد امتحانی و ضرایب آن: زمین شناسی(۱)، ریاضی(۴)، زیست شناسی(۲)، فیزیک(۳)، شیمی(۲)

رشته ‌ هایی که در این زیرگروه می ‌ بینیم عبارتند از:

حسابداری، مدیریت، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت بازرگانی، مدیریت امور بانکی، مدیریت بیمه، علوم اقتصادی، معارف و علوم سیاسی، الهیات و معارف، معارف و مدیریت، امور گمرکی، اقتصاد نظری، فلسفه، اقتصاد حمل و نقل، علوم اقتصاد، اقتصاد صنعتی، معارف و حقوق، الهیات و ارشاد، ادبیات و زبان عربی، ریاضی، فیزیک، خلبانی، نگهداری هواپیما، مهندسی سیستم، هوانوردی، ناوبری هوایی، علوم قرآنی، کتابداری و فقه (کلیه گرایش ها)
زیر گروه ۵: مواد امتحانی و ضرایب آن: زمین شناسی(۱)، ریاضی(۳)، زیست شناسی(۲)، فیزیک(۲)، شیمی(۲)

این زیرگروه شامل رشته ‌ های کاردانی و مهندسی های کشاورزی، کتابداری در شاخه پزشکی، مدیریت خدمات پزشکی، تربیت ‌ بدنی، روابط سیاسی، علوم سیاسی، مددکاری اجتماعی، تربیت ‌ مربی عقیدتی- سیاسی، تولید سیما.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرامسامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

 

هیچ نظری وجود ندارد