مطالب تصادفی

منابع کنکور سراسری ۹۹

درسی معرفی منابع کنکور سراسری 99 نظام جدید؟ معرفی منابع کمک درسی کنکور نظام جدید ؟ معرفی منابع نظام قدیم...

تاریخ ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 99

تاریخ ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۹

تاریخ ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 99 امروز 11 آذر ماه 98 مشخص شد و بر اساس اطلاعیه سایت سازمان...

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد تهران

ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور دانشگاه آزاد تهران از چه زمانی آغاز خواهد شد؟(28 آبان ماه 98) شرایط ثبت...

سایت ثبت نام بدون کنکور آزاد نیمسال دوم

سایت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد نیمسال دوم 98-99 کدام است؟(مطالعه مقاله) نحوه ورود به سایت ثبت نام بدون...

انتخاب رشته کنکور ۹۶

تاریخ ارسال نوشته: 15 جولای 2017
انتخاب رشته تجربی دانشگاه آزاد 97

انتخاب رشته کنکور ۹۶

انتخاب رشته کنکور ۹۶

انتخاب رشته کنکور ۹۶
همزمان با اعلام نتایج کنکور ۹۶، که احتمال زیاد در نیمه دوم مرداد ماه می باشد، انتخاب رشته کنکور ۹۶ اغاز می شود.(طبق اطلاعات مندرج از سایت سازمان سنجش)
در این مقاله درخت دانش به پاسخ تمام سوالات و رفع ابهامات راجع به انتخاب رشته کنکور ۹۶ پرداخته تا شما داوطلبان گرامی کنکور به بهترین شکل به انتخاب رشته خود بپردازید.
روشن شدن تمام بندهای موجود در برگه کارنامه اولیه داوطلب برای انجام انتخاب رشته ای منطقی الزامی است.

کارنامه اولیه داوطلبان(انتخاب رشته کنکور ۹۶)

برگه کارنامه علمی(اولیه) داوطلب شامل چهار جدول و هر جدول با سطرها و اعداد و ارقام خاص هر داوطلب، نشان دهنده وضعیت علمی و تراز تحصیلی اوست که با شناخت کامل از تمام این جداول و معانی این کلمات، داوطلبان گرامی می توانندبه انتخاب رشته اقدام نمایند.
در یکی از این جداول نمرات خام دروس امتحانی گروه ازمایشی x نمایش داده شده است که در چند سطر عنوان دروس با نمره هر درس مشخص شده است. یعنی با رعایت فرمول تعداد سوالات درست پاسخ داده شده در هر درس ضرب در عدد ۳ منهای تعداد سوالات غلط جواب داده شده در برگه ی ازمون تقسیم بر تعداد کل سوالات ان،درس ضرب در ۳، و نهایتا جواب نهایی ضرب در ۳ نمره هر درس به دست خواهد امد.( در مقاله دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ کاملا تفصیل شده است)
معمولا اکثر داوطلبان کنکور ۹۶، با اعلام کلید سوالات ازمون نمره دروس را برای خود محاسبه می کنند تا با راهنمایی گرفتن از مشاوران ، قبل از اعلام نتایج کنکور تقریبا رتبه احتمالی خود را به دست اورند.

مهم ترین جدول کارنامه اولیه داوطلبان

در یکی دیگر از جداول کارنامه اولیه داوطلب، وضعیت رتبه و نمره کل هر داوطلب در تمام زیر گروه هانمایش داده خواهد شد. در این جدول که مهمترین جدول برای تصمیم گیری درباره انتخاب رشته کنکور ۹۶ است، درصد تاثیر سوابق تحصیلی، رتبه در سهمیه بین x داوطلب، رتبه کشوری بدون اعمال سهمیه بین y داوطلب و نمره کل نهایی مشخص خواهد شد.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۹۶

درباره تاثیر سوابق تحصیلی کافی است بدانید هر داوطلبی که گروه آزمایشی کنکور او با رشته تحصیلی دیپلم او یکی باشد، سوابق تحصیلی در کارنامه او با ۲۵ درصد تاثیر اعمال می شود. اما اگر داوطلب در رشته ای غیر از رشته تحصیلی دیپلم خود آزمون کنکور داده باشد، تاثیر این درصد کمتر خواهد بود.
قبل از توضیح سطرهای دیگر جدول دوم، باید طریقه به دست آمدن تراز هر درس و نهایتا تراز کل یک داوطلب به شما اموزش داده شود. برای به دست آوردن تراز در هر درس، میانگین درصد همه شرکت کننده های آن درس و تعداد کل شرکت کننده ها باید به دست آورده شود.

تراز نمره در دروس

دلیل به دست آوردن ترازی جداگانه برای هردرس این است که بالا بودن یا پایین بودن درصد شما در هر درس زیاد تاثیر گذار نباشد زیرا که در مقایسه با میانگین درصد رقیبا ن شما قابل ملاحظه و بی شک تاثیر گزار است. پس درصد کسب شده شما در یک درس با میانگین درصد کل شرکت کننده ها در همان درس و تعداد کل شرکت کننده ها به دست امده در ضریب آن درس ضرب شده و با هم جمع می شوند و در نهایت بر مجموع ضرایب همه دروس ضرب شده و نمره کل یا تراز داوطلب به دست می آید.

پس با این محاسبات می دانید که بیشترین تراز به دست آمده در بین داوطلبان شرکت کننده متعلق به برترین رتبه کنکور در آن رشته می شود.

بعد از این مراحل می توان رتبه کشوری داوطلب را مشخص و سپس داوطلبان را، در سهمیه متعلق به خود قرار داده و رتبه در سهمیه را نیز برای او محاسبه می کنند.

نحوه بدست آوردن ضرایب دروس

پیش بینی درخت دانش برای بهترین تراز سال ۹۶، تقریبا بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۲۵۰۰ می باشد. یعنی کسی که تراز به دست امده او بالاتر از ۱۰۰۰۰ باشد تراز رتبه او در هر سهمیه پایین تر از ۱۰۰۰ خواهد بود. اما آنچه که در این جدول اهمیت دارد موضوع زیرگروه ها می باشند.
هر زیر گروه دارای یک سری رشته های به خصوصی است به گونه ای که هر رشته فقط در یک زیر گروه قرار می گیرد ونمی توان آن رشته را در زیر گروه دیگری یافت و ضریب هر درس در کنکورمختص خود آن درس است یعنی ضرایب دروس هم مانند زیر گروه ها با ههم فرق دارند.

به دلیل تفاوت زیر گروه ها و تفاوت ضرایب هر درس، نتیجه می گیریم که نمره کل هر درس در هر زیر گروه با زیر گروه دیگر متفاوت است. برای به دست آوردن میانگین وزنی هر درس، نمره کسب شده آن درس را در ضریب آن درس ضرب کرده و بر مجموع ضرایب تقسیم می کند.

چون ضرایب در هر درس متفاوت است پس نمره کل نهایی و رتبه کشوری به دست امده از ان در هر زیر گروه و رتبه سهمیه در هر زیر گروه متفاوت خواهد بود.

جدول سوم در کارنامه داوطلبان

در جدول سوم اسامی دانشگاه هایی که داوطلب مجاز یا غیر مجاز به انتخاب رشته شده مشخص شده اند که عبارتند از روزانه، نوبت دوم، که همان شبانه است. داوطلب برای جاز بودن در این دانشگاه در رشته ریاضی و انسانی باید تقریبا رتبه ای کمتر از ۱۲۰۰۰۰ کشوری و در رشته تجربی حدودا کمتر از ۲۵۰۰۰۰ کشوری را کسب نموده باشد. که کلا دانشگاه های دولتی بودجه خود را از طریق وزارت علوم تامین می کنند. معمولا کیفیت این دانشگاه ها بهتر از بقیه دانشگاه ها می باشد.

هر داوطلبی آرزو دارد که در دانشگاه روزانه تهران قبول شود اما باید یاداور شویم که داوطلبان گرامی رشته مورد علاقه خود را به خاطر فلان دانشگاه از دست ندهندیعنی تاکید داوطلب باید بر روی انتخاب رشته مورد نظر باشد بعد دانشگاه انتخابی خود.

شرایط دانشگاه شبانه در کنکور سراسری ۹۶

دانشگاه شبانه معمولا ظرفیتی کمتر از روزانه دارد و به دلیل این که تحصیل دانشجویان دانشگاه شبانه رایگان نمی باشد، تعهد به خدمت تعهد به خدمت از انان نیز گرفته نخواهد شد. از لحاظ امکانات رفاهی دانشگاه شبانه فقط با اخذ هزینه بیشتر حاضر به پرداخت امکانات به دانشجویان خود است. به غیر از موارد ذکر شده این دانشگاه با دانشگاه های روزانه تفاوتی ندارد. دانشگاه مجازی، نیمه حضوری ،پردیس خود گردان، نیز همان رتبه های دانشگاه روزانه و شبانه با کمی اختلاف را نیاز دارد.

دانشگاه پردیس خودگردان همان دانشگاه دولتی است ولی با ظرفیت بیشتر و با رتبه های کمتر هم نسبت به روزانه می توان رشته های برتری را در این دانشگاه برگزید البته فقط برای کسانی است که توانایی مالی بالایی دارند.این دانشگاه پذیرش کشوری دارد و بومی و غیر بومی به یک اندازه سهیمند.

دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان همان تربیت معلم است که با شرایط خاصی دانشجو می پذیرد. ویژه فرهنگیان مخصوص شاغلین رسمی و پیمانی اموزش و پرورش است.
دانشگاه پیام نور و غیر انتفاعی، که پذیرش بر اساس کنکور و سوابق تحصیلی است و برای دانشگاه پیام نور باید نهایتا تا پایان انتخاب رشته کارت اعتباری ان را نیز تهیه نمود. برای تحصیل در ان باید شهریه پرداخت کرد و ویژگی خاص ان این است که حضور در کلاس های نظری غیر ضروری است.

دانشگاه و موسسات غیر انتفاعی

موسسات غیر انتفاعی دولتی نمی باشند و تنها نکته مهم در آن این که مجوز خود را از وزارت علوم گرفته اند. دانشگاه های غیر انتفاعی از لحاظ کیفیت بهتر از موسسات غیر انتفاعی هستند. برای شناخت از تک تک دانشگاه های کشور می توانید از مشاوران و سایت درخت دانش اطلاعات کسب نمایید.

تشریح جدول چهارم

در جدول چهارم خلاصه اطلاعات سه جدول دیگر امده و نکته جالب این است که ماکزیموم نمره زیر گروه ها و اخرین رتبه مجاز در سهمیه را نشان خواهد داد و می توان برای انتخاب رشته کنکور ۹۶ از این جدول بهره گرفت. می توان گفت هر چقدر رتبه داوطلب با اخرین رتبه قبولی در سهمیه خود بیشتر باشد، داوطلب شانس قبولی بیشتری دارد.
درباره رشته های دانشگاهی انها را به چند قسمت استانی، ناحیه ای، قطبی و کشوری تقسیم نموده اند.

در دفترچه انتخاب رشته هر کدام از این قسمتها جداگانه مشخص شده اند.موضوع تاثیر گذار دیگر در انتخاب رشته ، موضوع سهمیه ها می باشدکه برای اطلاعات بیشتر درباره نواحی و سهمیه ها می توانید به مقالات قبلی درخت دانش مراجعه نمایید.

مشاوره تحصیلی درخت دانش

برای یافتن پاسخ تمامی سوالات خود در زمینه انتخاب رشته کنکور ۹۶ با تلفن ثابت منزل بدون نیاز به کدگیری به شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳ تماس بگیرید و با مشورت و راهنمایی جستن از مشاوران خبره و مجرب درخت دانش به نتیجه دلخواه خود برسید.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرامسامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

هیچ نظری وجود ندارد