مطالب تصادفی

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

اعلام نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت زمان اعلام نتایج آزمون ارشد وزارت بهداشت ؟ شرایط و زمان ثبت نام کنکور...

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را چگونه انجام دهیم؟ زمان ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 دفترچه...

ضرایب دروس امتحانی پایه دهم

ثبت نام آزمون تیزهوشان سال ۹۹

در این مقاله سعی داریم شرایط و زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان را خدمت داوطلبان عزیز به صورت مفید توضیح...

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹

چگونه انتخاب رشته کنیم؟ (مطالعه مقاله) ملاک های انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99؟ انتخاب...

انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

تاریخ ارسال نوشته: 14 می 2019
انتخاب رشته کنکور تجربی 98

بیشترین تعداد داوطلبان کنکور سراسری ۹۸ مربوط به کنکور تجربی می باشد در نتیجه رقابت در این گروه آزمایشی تنها مختص به جلسه کنکور نیست و یکی از مهم ترین فاکتور های قبولی در کنکور تجربی ۹۸ انجام انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ با نهایت دقت و آگاهی می باشد زیرا که در آزمون این گروه آزمایشی حدود ۶۳۷ هزار نفر شرکت نموده اند و تنها حدودا ۹ هزار نفر می توانند در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند.

انتخاب رشته کنکور تجربی 98
انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

در این مقاله سعی داریم داوطلبان انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی ۹۸ را کمک کنیم که با معدلی که دارد و با توجه به تراز و رتبه در کنکور ۹۸ و باتوجه به ظرفیت های دانشگاه های روزانه، شبانه، خودگردان، غیرانتفاعی و… با توجه به علایق خود انتخاب رشته نماید و شانس قبولی بالایی داشته باشد زیرا انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ یک امر تخصصی است و نیاز به تجربه، تمرکز و اطلاعات بالا دارد.

“برای مطالعه ۸ فاکتور مهم انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ تا انتهای مقاله را مطالعه نمایید”

راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

تمامی داوطلبانی که در کنکور سراسری سال ۹۸ شرکت کرده اند و برای آنها کارنامه صادر شده است می توانند به صورت رایگان و از طریق سایت sanjesh.org نسبت به انتخاب رشته آزمون سراسری خود اقدام نمایند اما آنچه در نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ باید مورد توجه قرار گیرد آمار قبول شدگان سال های قبل، فاکتور های انتخاب رشته کنکور گروه تجربی ۹۸، ظرفیت پذیرش دانشگاه ها، شناخت سهمیه های پذیرش در انتخاب رشته و… می توانید:

از طریق شماره گیری ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳ (بدون کد و با تلفن ثابت) با مشاوران مشاوره تحصیلی تلفنی درخت دانش در ارتباط باشید.

آمار درصدی پذیرفته شدگان انتخاب رشته تجربی سال های گذشته

از زیر گروه های اصلی به دلیل تعداد زیاد شرکت کنندگان و ظرفیت محدود دانشگاه ها کم ترین آمار قبول شدگان مربوط به قبولی در انتخاب رشته کنکور تجربی است که شانس قبولی برای زیر گروه تجربی ۳۰ درصد، برای ریاضی ۱۷۶ درصد و برای انسانی ۱۶۴ درصد است و همچنین بر اساس عوامل موثر در انتخاب رشته چون در انتخاب رشته سراسری تجربی ۱۳۹۸ بیشتر داوطلبان متقاضی رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی هستند اما ظرفیت پذیرش دانشگاه ها فقط ۹ هزار نفر هست که ۶ هزار نفر ظرفیت دانشگاه های روزانه هست لذا باز شانس قبولی پایین خواهد آمد.

از هر ۳۰ نفر یک نفر شانس قبولی در رشته های پزشکی با آزمون را دارد

آمار شرکت کنندگان کنکور سراسری ۹۸ تجربی و ریاضی و انسانی

در آزمون سراسری ۹۸ تعداد شرکت کنندگان ۱٫۱۱۸٫۷۹۳ نفر هست که ۵۱٫۵۹ درصد از این شرکت کنندگان از نظام آموزشی ۳-۳-۶ هستند و تعداد شرکت کنندگان گروه های اصلی کنکور ۹۸ به شرح زیر است:

 • تعداد شرکت کنندگان کنکور ریاضی ۹۸: ۱۶۴ هزار و ۲۷۸ داوطلب
 • تعداد شرکت کنندگان کنکور تجربی ۹۸: ۶۳۷ هزار و ۹۴ داوطلب
 • تعداد شرکت کنندگان کنکور انسانی ۹۸: ۲۸۲ هزار و ۱۵۱ داوطلب

۸ فاکتور مهم انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی ۹۸

ملاک های انتخاب رشته کنکور سراسری و دانشگاه آزاد متفاوت خواهند بود اما از فاکتور های اصلی انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی ۹۸ می توان موارد زیر را مورد بررسی قرار داد:

 1. علاقه
 2. توانایی
 3. بازار کار
 4. دانشگاه
 5. رتبه و تراز
 6. رتبه و تراز آخرین نفر قبولی سال گذشته(بدون استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کنکور ۹۸ !)
 7. ظرفیت دانشگاه و رشته
 8. شناخت دوره های روزانه و شبانه و پردیس، آزاد و غیر انتفاعی و رتبه های لازم قبولی
 9. و …

اهمیت علاقه و توانایی در انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

مهم ترین فاکتور شناخت علاقه و توانایی داوطلب در نکات مهم در انتخاب رشته تجربی آزمون سراسری تجربی می باشد زیرا که معمولا در انتخاب رشته دو موقعیت پیش خواهد آمد یا اینکه داوطلب علاقه و توانمندی های خود را نمی شناسد و یا اینکه با توجه به تقاضای بالا در رشته هایی داوطلب علاقه خود را در نطر نمی گیرد و وارد رشته ای خواهد شد که نه علاقه دارد ادامه دهد و نه توانایی لازم را دارد لذا نیاز به مشاور تخصصی برای شناخت توانیی و علاقه داوطلب از ضرورت بالایی برخوردار است.

اهمیت بازار کار در انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

از دیگر فاکتور های تاثیر گذار بر انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری بازار کار و آینده شغلی رشته می باشد زیرا که با توجه به وضع کنونی در بسیاری از رشته ها هنوز زیر ساخت های درآمد زایی در کشور وجود ندارد اما آنچه مهم است اینکه:

همواره علاقه و توانایی منجر به بازار کار خواهد شد اما صرفا بازار کار همیشه منجر به ایجاد علاقه نخواهد شد

اهمیت دانشگاه در انتخاب رشته تجربی کنکور ۹۸

این حقیقت بر کسی پوشیده نیست که همیشه سطح دانشگاه و شهری که دانشجو در آن قرار است به تحصیل مشغول شود از اهمیت بالایی برخوردار بوده است زیرا اولا بسیاری از داوطلبان به دلیل بعد مسافت یا هر دلیلی حاضر نیستند در هر شهری درس بخوانند و دوم اینکه توجه به هزینه های دانشگاه ها بر روی انتخاب رشته داوطلب تاثیر می گذارد لذا هزینه های تحصیل در دانشگاه های پولی را بدانید:

 • هزینه پردیس خود گردان برای رشته های پزشکی در دانشگاه های سطح بالا بین ۱۲ تا ۱۶ ملیون و سطح پایین بین ۱۰ الی ۱۲ ملیون هست.
 • هزینه دانشگاه های شبانه حدودا از ۸۰۰ شروع تا ۱٫۵۰۰ هزار تومان نیز می رسد.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه غیر انتفاعی حدودا از ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان هست .
 • هزینه تحصیل در دانشگاه پیام نور از ۴۰۰ تا ۸۰۰ تومان می باشد.

زمان انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

با توجه به اینکه چندسالی کنکور سراسری و دانشگاه آزاد ادغام شده است اما انتخاب رشته آنها از هم جدا می باشد زمان انتخاب رشته کنکور سراسری پس از اعلام نتایج اولیه و از نیمه دوم مرداد ۹۸ از طریق سایت سازمان سنجش می باشد که داوطلبان می توانند نسبت به انتخاب رشته ۱۵۰ کد رشته و بر اساس اولویت بندی اقدام نمایند و زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد از دهه پایانی مرداد ۹۸ و از طریق سایت دانشگاه آزاد که داوطلبان می توانند نسبت به انتخاب رشته ۱۰۰ کد رشته و بر اساس اولویت بندی اقدام نمایند.

مهلت انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری برای تمامی زیر گروه ها به مدت یک هفته می باشد و داوطلبانی که در این مدت اقدام به انتخاب رشته نکنند برای آنها نتیجه ای اعلام نخواهد شد.

نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸

همانطور که اشاره شد نحوه انتخاب رشته برای دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد جدا از هم دیگر هست، هر چند که آزمون باهم برگزار می شود ولی برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۸ ملاک تراز نمره است و برای کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی رتبه در زیرگروه، داوطلب بر همین اساس می تواند ۱۰۰ کد رشته را انتخاب نماید که نحوه اولویت بندی رشته ها مهمترین مورد می باشد.

سایت انتخاب رشته کنکور تحربی ۹۸

سایت انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ تنها سایت سازمان سنجش به نشانی : sanjesh.org می باشد که داوطلبین باید بر اساس گروه آزمایشی و انتخاب رشته دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی کارت خریداری نمونده و نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام نمایند.

مراحل انتخاب رشته تجربی کنکور سراسری ۱۳۹۸

شرایط و مراحل ثبت نام شامل ۵ مرحله می باشد که مشاوران مجرب درخت دانش با سابقه چند ساله در امر ثبت نام تمامی مراحل هم به صورت تلفنی و حضوری را انجام داده و شانس قبولی شمار را با توجه به رتبه و ظرفیت دانشگاه بالا خواهند برد. توصیه می شود برای مشاوره و راهنمای انتخاب رشته کنکور خود تمامی زیرگروه ها از جمله رشته پرظرفدار تجربی با مشاوران درخت دانش در تماس باشید.

راههای ارتباط با مشاوران مشاوره تحصیلی کنکور درخت دانش

کانال تلگرام کنکور

اینستاگرام مشاوره تحصیلی درخت دانش

شماره تماس :۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

هیچ نظری وجود ندارد