مطالب تصادفی

رفع محرومیت کنکور 98

رفع محرومیت کنکور ۹۸

لغو محرومیت از کنکور 98 چیست؟(ارسال درخواست مجوز شرکت در کنکور سال بعد می باشد) رفع محرومیت از کنکور ۹۸...

انتخاب رشته رایگان کنکور

انتخاب رشته رایگان کنکور

انتخاب رشته رایگان کنکور سراسری 98 را چگونه انجام دهیم؟ (به صورت حضوری و غیرحضوری) فاکتورهای انتخاب رشته کنکور سراسری...

نفرات برتر کنکور سراسری 98 اعلام شدند

نفرات برتر کنکور سراسری ۹۸ اعلام شدند

نفرات برتر کنکور سراسری 98 امروز سه شنبه 15 مرداد ماه 98 اعلام شدند که برای هر گروه آزمایشی 10...

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 98

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ۹۸

زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 98 کی است؟خبر فوری انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور 98 آغاز شد مطالعه مقاله)...

انتخاب رشته سراسری

تاریخ ارسال نوشته: ۲۴ تیر ۱۳۹۶
مشاوره انتخاب رشته

انتخاب رشته سراسری

انتخاب رشته سراسری

انتخاب رشته سراسری
انتخاب رشته سراسری یکی از تصمیمات مهم و اساسی در زندگی هر دانش اموز در هر وضعیت و تراز تحصیلی را به همراه دارد. زیرا که تمام دانش اموزان ما بعد از چند سال زحمت و تلاش در پی رسیدن به هدف و رشته ای خاص ، در مرحله انتخاب رشته خود را در پایان مسیر جاده ای پر پیچ احساس می کنند و اگر بتوانند انتخابی درست و منطقی داشته باشند، قطعا امید به زندگی در دانش اموزان ما موج خواهد زد. همفکری و مشورت با افراد دانا و مشاوران انتخاب رشته می تواند شما را در رسیدن به موفقیت راهنمایی نماید.

در پست های قبلی مطالبی را از جمله شرایط و ضوابط انتخاب رشته، انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶، وضعیت نظام وظیفه، نرم افزار انتخاب رشته، دفترچه انتخاب رشته و مهلت زمان انتخاب رشته را خدمت دوستان به صورت مفید توضیح دادیم.  مشاوران درخت دانش در این مقاله شما را تا حدی با انتخاب رشته و وضعیت دانشگاه ها آشنا ساخته تا بتوانید با اطمینان بیشتر به نتیجه و پایان راه خود بیندیشید.
در انتخاب رشته سراسری کلمات و عباراتی به کار برده می شوند که شاید برای شما داوطلبان عزیز معنی و مفهوم آنچنانی نداشته باشند در حالی که جواب علمی یا همان کارنامه اولیه شما بر اساس محاسبات همین کلمه و عبارات انجام خواهد گرفت. کلماتی مانند تراز تحصیلی، رتبه کشوری، رتبه در سهمیه، انواع سهمیه های بومی و مناطق، و ….. (مقاله مربوط به دفترچه انتخاب رشته)

گفت و گو با داوطلبان کنکور سراسری ۹۶

بعد از پایان جلسه ازمون کنکور امسال برای کسب اطلاعات بیشتر و پی گیری وضعیت داوطلبانی که با درخت دانش در ارتباط بودند، با یک سری از داوطلبان صحبت نمودیم با وجودی که می دانستیم تراز بالایی دارند و در رشته های مورد علاقه برای انان امید به قبولی داشتیم اما بعد از ازمون همه از یک درس یا دو درس خاص می نالیدند و انتظار داشتند که بتوانند سوالات صحیح بیشتری بزنند، ولی گفتند نا امید شده ایم چون سوالات فلان درس خیلی سخت بوده است.

مشاوران درخت دانش  از طریق همین پست می خواهند به اطلاع شما داوطلبان عزیز کنکور سراسری برسانند که این موضوع اهمیت خاصی ندارد چرا که این دروسی که شما می گفتید سخت و دشوار بوده برای تمامی داوطلبان و رقیبان شما نیز سخت و دشوار بوده و انها نیز مانند شما به خاطر کسب درصد پایین در این درس ها نگران بودند نهایتا رقابتی که بین شما داوطلبان بوده ارزشمند است نه درصدی که شما در هر درس کسب می کنید.

در کل تراز شما در هر درسی، از درصد شما در آن درس، میانگین درصد کل شرکت کننده ها در آن درس و تعداد کل شرکت کنند ها حاصل شده در ضریب ان درس ضرب می شود و با هم جمع شده و در پایان بر مجموع ضرایب همه دروس تقسیم می شود و نمره کل یا تراز شما به دست می آید. بیشترین تراز حاصله از بین همه دانش آموزان شرکت کننده همان رتبه یک کنکور سراسری و تراز های پایین تر از آن رتبه های بعدی می شوند.

به این طریق رتبه هر کسی در کنکور سراسری پس از محاسبه تراز یا نمره کل او به دست می آید. پس از آنکه رتبه کل یا کشوری هر دانش اموز به دست آمد در مرحله بعدی دانش آموزان را در سهمیه خودشان دسته بندی می کنند و این گونه رتبه در سهمیه برای هر دانش آموز محاسبه می شود. پس جای نگرانی نیست و تمام درصد های شما در مقایسه با درصد رقیبان شما محاسبه شده و تراز شما در ان درس محاسبه می شود.

تفاوت ضرایب دروس در زیرگروه ها

به دلیل تفاوت ضریب هر درس در هر زیرگروه، نمره کلی که به دست می اید در هر زیرگروه با زیرگروه دیگر فرق دارد. بنابراین چون ضرایب در هر زیرگروه متفاوت است نمره کل نهایی و همچنین رتبه کشوری در هر زیرگروه و رتبه سهمیه در هر زیرگروه متفاوت خواهد بود.
رتبه در زیرگروه در نحوه چیدن انتخاب ها اهمیت دارد. بعد از روشن شدن این مطلب جا دارد که بقیه ی موضوعات را یکی یکی تشریح کنیم.
از سهمیه مناطق شروع می کنیم دانش آموزان با توجه به شهری که سه سال آخر دبیرستان را در آن سپری کرده اند، بر اساس دسترسی دانش آموزان این مناطق به امکانات آموزشی به سه منطقه ۱، ۲ و ۳ تقسیم بندی خواهند شد. یعنی داوطلبان شهرهای بزرگ از امکانات آموزشی بیشتری بهره گرفته اند.

بنابراین داوطلبان شهرهای بزرگ در سهمیه منطقه ۱ به شمار می آیند. این سهمیه ها خیلی در قبولی در دانشگاه ها تاثیر دارد به گونه ای که به هیچ وجه برای سازمان سنجش رتبه کشوری شما مهم نیست و ان چه اهمیت دارد رتبه سهمیه شماست .سهمیه بعدی سهمیه ایثارگران و جانبازان است. طبق قانون ۲۰ درصد از ظرفیت هر کدرشته محل مخصوص داوطبان این سهمیه می باشد.

شرط سازمان سنجش برای قبولی داوطلبان این سهمیه در دانشگاه ها این است که برای هر رشته محلی که می خواهند قبول شوند حتی در صورت خالی بودن ظرفیت، باید حتما برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی ۸۰درصد تراز آخرین نفر قبولی در آن کدرشته محل و برای سایر رشته ها ۷۰درصد تراز اخرین نفر قبولی در آن رشته محل را به دست بیاورند.
۸۰ درصد ظرفیت رشته راهنمایی مشاوره در کنکور انسانی مخصوص آموزگاران شاغل رسمی یا پیمانی در آموزش و پرورش است.
حدود ۱۰درصد از ظرفیت دانشگاه های شبانه در رشته های غیرپزشکی مخصوص کارمندان وزارت علوم و کارمندان دانشگاه ها و تقریبا ۲۰ درصد ظرفیت دانشگاه ها در دانشگاه های شبانه در رشته های پزشکی به کارکنان و کارمندان دانشگاه های علوم پزشکی کشور تعلق گرفته است.

سهمیه مناطق و بومی سازی رشته های دانشگاهی(انتخاب رشته سراسری)

در مورد بومی بودن باید متذکر شد که هر رشته تحصیلی را با توجه به وسعت و پراکندگی آن در دانشگاه های کشور در یکی از چهار مجموعه زیر طبقه بندی می کنند:
سهمیه استانی ،سهمیه ناحیه ای، سهمیه قطبی و کشوری. اگر رشته ای در دانشگاه های همه استان های کشور وجود داشته باشد، گزینش آن رشته استانی می شود. اگر فقط در دانشگاه یک استان از چند استان نزدیک، رشته ای وجود داشته باشد گزینش آن رشته ناحیه ای است.

اگر فقط در دانشگاه یک ناحیه از دو ناحیه همجوار رشته ای وجود داشته باشد گزینش آن رشته قطبی می شود. اگر توزیع یک رشته در دانشگاه های کشور حتی در استان های یک قطب هم نباشد، یعنی یک قطب داشته باشیم که یک رشته ای را در دانشگاه های هیچ کدام از استان هایش نداشته باشد یا توزیع یک رشته ای در قطب های مختلف کشور همگون نباشد گزینش آن رشته کشوری است.

سهمیه جانبازان

۲۰ درصد سهمیه هر کد رشته محل به ایثارگران و جانبازان تعلق دارد یعنی ظرفیت هشتاد درصد باقیمانده به شرح زیر بر اساس بومی بودن به داوطلبان تعلق می گیرد.
رشته هایی که جز رشته های کشوری به شمار آمده اند، پذیرش درانها بومی نیست و به نسبت شرکت کنندگان کنکور سراسری ظرفیت بین سهمیه مناطق مختلف تقسیم می شود.

رشته های قطبی،ناحیه ای و استانی ،این رشته محل ها پذیرش بومی دارند یعنی پس از کسر ۲۰ درصد برای سهمیه ایثارگران و جانبازان، حدود ۲۰درصد از ظرفیت باقیمانده به داوطلبان آزاد تعلق می گیرد و باقی سهمیه به دانش آموزان آن بوم یعنی استان، ناحیه و یا قطب تعلق خواهد گرفت. نسبت ظرفیت برای هر منطقه در هر بوم هم به نسبت شرکت کنندگان آن منطقه در کنکور سراسری(انتخاب رشته سراسری) است.

مشاوره تحصیلی درخت دانش

سوالات و ابهامات خود را در رابطه با انتخاب رشته سراسری ، از طریق تماس با شماره تلفن۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳ از طریق تلفن ثابت منزل بدون نیاز به گرفتن کد، از مشاوران درخت دانش بپرسید و در صورت موفق نشدن ارتباط تلفنی از طریق سایت درخت دانش سوالات خود را مطرح نموده تا مشاوران ما در کوتاهترین زمان به سوالات شما پاسخ دهند.

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۳

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اینستاگرامسامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش


Notice: get_currentuserinfo از نگارش4.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp_get_current_user() استفاده نمایید. in /home/derakht1/public_html/wp-includes/functions.php on line 4435

هیچ نظری وجود ندارد